Wyznaczanie i osiąganie celów
Z jakiego powodu wiele osób nie realizuje własnych celów? Czy boją się, że ich marzenia staną się rzeczywistością? Czy nie wierzą we własne możliwości i moc sprawczą? Istnieją różne sposoby przełamywania barier i wchodzenia na ścieżkę stałego rozwoju, czyli systematycznego realizowania celów oraz odnoszenia sukcesów tych mniejszych i większych.
Rok rocznie ludzie formułują sobie noworoczne postanowienia, a potem większość z nich ich nie realizuje. Wielu z nas nie jest w stanie osiągnąć tego, co sobie założy. Oczywiście istnieją takie jednostki, które skrupulatnie wypełniają swoje założenia i osiągają wymarzony cel. Niektórzy ludzie wprowadzili wiele pozytywnych zmian w swoim życiu i odnieśli wielki sukces, podczas gdy inni nie wykorzystują swoich możliwości i prowadzą życie niezgodne z ich oczekiwaniami. Co zrobić, żeby znaleźć się w tej pierwszej grupie? – radzi Marlena Babicka.
reklama
reklama
Po pierwsze trzeba postawić sobie wymagania, czyli określić swoje cele. Ważna jest kolejność ich wyznaczania – zaczynamy od celów długoterminowych. Czy masz wyobrażenie życia jakiego pragniesz i na jakie zasługujesz? Jak chcesz, żeby twoje życie wyglądało za 10 lat? Jest to wystarczająco długi okres, żeby zaplanować i wprowadzić pożądane zmiany. Następnie rozpisujemy swoje cele na 5 lat, 2 lata, rok i 6 miesięcy w taki sposób, żeby wspierały naszą długoterminową wizję.
Nowość: Umowy zlecenia 2015
W wyznaczaniu celów najważniejsze jest pisanie. Weź kartkę i długopis i zapisz swoje cele już teraz! Cel niezapisany nie istnieje! Można do tego wykorzystać metodologię SMART lub POWER. W przypadku trudności z określeniem czego pragniemy, można stworzyć mapę marzeń za pomocą zdjęć wyciętych z kolorowych gazet lub wydrukowanych z Internetu.
Po drugie trzeba uwierzyć w siebie. Co nam przeszkadza wierzyć, że mamy w sobie nieograniczone możliwości i możemy osiągnąć wyznaczony cel? Skąd bierze się w nas mały sabotażysta? Winę za to ponoszą tzw. ograniczające przekonania, które powstały w wyniku naszych negatywnych doświadczeń. Uświadomienie sobie jakie pojedyncze wydarzenie zablokowało naszą wiarę w siebie pomaga ją odbudować.
Po trzecie trzeba znaleźć swój sposób na sukces. Trzeba zacząć działać! Czytaj biografie osób, które odniosły sukces, studiuj dobre wzorce i przykłady. Jeżeli dany sposób nie działa, zmień swoje zachowanie. Szaleństwem jest cały czas robić to samo i oczekiwać różnych rezultatów za każdym razem!