Kategorie

Pracownicy tymczasowi - mity

Pracownicy tymczasowi - mity. / Fot. Fotolia
Pracownicy tymczasowi - mity. / Fot. Fotolia
Pracownicy tymczasowi często przedstawiani są jako gorsi od pracowników zatrudnianych na stałe. Czy mity dotyczące tego typu pracowników można obalić?

Mity o pracownikach tymczasowych

Pracownik tymczasowy – nielojalny, mało zaangażowany, z niską motywacją. Czy na pewno tak bardzo się różni od pracownika zatrudnionego na stałe? Obalamy mity o pracownikach tymczasowych - czy wierzysz w któryś z nich?

Tymczasowy, czyli na chwilę

Zgodnie z prawem, pracownik tymczasowy może być zatrudniony przez agencję maksymalnie na okres 18 miesięcy w ciągu kolejnych 3 lat u jednego pracodawcy użytkownika. Półtora roku to wcale nie taka krótka chwila, a może okazać się doskonałym okresem próbnym – mówi Aneta Dziadkowiec, HR Manager w agencji pracy Jobs Plus. Możesz „przetestować” pracownika, zanim sam go zatrudnisz na stałe – a pracownik może przekonać się, czy to organizacja dla niego. Wielu pracowników tymczasowych świetnie odnajduje się w miejscu pracy i zostaje zatrudnionych na stałe.

Tylko agencja ma wobec niego obowiązki

Praca tymczasowa to świetne rozwiązanie dla pracodawcy, bo agencja bierze odpowiedzialność za większość spraw formalno-prawnych. Ale pracodawca użytkownik też ma obowiązki: odpowiada nie tylko za kwestie organizacyjne (np. BHP), ale przede wszystkim atmosferę pracy. Postawa „wymagam tylko od innych, a nie od siebie” w tym przypadku zupełnie się nie sprawdza. Pracownika tymczasowego zawsze traktuj na równi z innymi i zrób wszystko, by dobrze się czuł w twojej firmie. Jeśli zbudujecie partnerski układ, zyskasz cennego pracownika lub ambasadora swojej marki, gdy już się rozstaniecie.

Polecamy produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Można mu mało zapłacić

Co ważne, pracownik tymczasowy powinien być wynagradzany na równi z osobami zatrudnionymi bezpośrednio w twojej firmie. Przyznajesz swojemu zespołowi premie czy prezenty? Weź pod uwagę również pracowników tymczasowych. Jeśli ich pominiesz, prawie pewne jest, że poczują się źle traktowani, a ich motywacja do pracy spadnie. Zgodnie z obowiązującym prawem, masz zresztą obowiązek równego traktowania pracowników stałych i tymczasowych.

Pamiętasz powiedzenie: „skąpy dwa razy traci?”. Musisz mieć świadomość, że proponując kwoty poniżej przeciętnej, może otrzymać pracowników… poniżej przeciętnej.

Zadaj pytanie na FORUM

Nie jest częścią zespołu

Myślisz, że skoro formalnie to nie twój pracownik, to nie musi się integrować z resztą zespołu? Nie potrzebuje szkoleń, wspólnych wyjazdów, firmowych imprez? Nic bardziej mylnego. Pracuje dla ciebie, czyli jest składnikiem sukcesu twojej firmy – częścią zespołu, który działa na korzyść biznesu. Jasne więc, że w twoim interesie jest, by pracownik tymczasowy nie był wyalienowany i integrował się z pozostałymi – tylko w ten sposób pracownicy tworzą całość. Dzięki temu będzie czuł się jeszcze lepiej, pracował produktywniej, efektywniej…

Ma mniejsze wymagania (pod każdym względem)

Co z tego, że jego kontrakt jest tymczasowy. Taki pracownik, jak wszyscy, chce pracować w dobrych warunkach, być szanowanym w pracy i nieźle zarabiać. I jeszcze jedno: tak, zależy mu na zatrudnieniu. Czasem szczególnie mocno, jeśli dostał szansę powrotu na rynek pracy, sprawdzenia się, lub gdy w grę wchodzi szansa na stałą współpracę. Obydwie strony mogą z tego skorzystać!

Praca tymczasowa - wady i zalety

Źródło: Jobs Plus

Personel i Zarządzanie 9/2021
Personel i Zarządzanie 9/2021
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy to oznacza, ze będzie kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

  Składka zdrowotna 2022 - Nowy Ład

  Składka zdrowotna w 2022 r. - jaką składkę wprowadza Nowy Ład? O ile wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r.?

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych od 1 września 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych pracowników przysługuje od 1 września 2021 r. Jakie są minimalne stawki?

  Odpis na ZFŚS 2022

  Odpis na ZFŚS w 2022 r. - jak zmienia się podstawa odpisu? O ile wzrośnie odpis podstawowy na ZFŚS w 2022 r.?

  Zatrudnienie Ukraińca na umowę zlecenie

  Zatrudnienie Ukraińca na umowę zlecenie - jakie są wady i zalety? Jakie dokumenty są wymagane? Jakie są rodzaje zezwoleń? Jak zatrudnić Ukraińca?

  Wzrost wypadków przy pracy a 100% wzrost składek ZUS

  Wypadki przy pracy mają wpływ na wysokość składek ZUS. Czy powrót do firm i wzrost liczby wypadków spowoduje 100% wzrost składek na ubezpieczenia społeczne?

  Cudzoziemcy z Rosji, Kazachstanu i Turkmenistanu w Polsce

  Cudzoziemcy z Rosji, Kazachstanu i Turkmenistanu mogą wspomóc rynek pracy w Polsce. Ich liczba rośnie. Warto skupić się na zatrzymaniu zagranicznych studentów.

  Automatyzacja HR a redukcja kosztów

  Automatyzacja HR znacząco wpływa na redukcję kosztów. Rozwiązania technologiczne pozwalają na optymalizację wydatków, dzięki czemu pracodawcy, gdy szukają sposobów na cięcia – nie muszą rezygnować ze swoich pracowników.

  Zarobki lekarzy, dentystów, pielęgniarek [ANALIZA]

  Zarobki lekarzy, dentystów, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych, położnych, fizjoterapeutów - ile zarabiają medycy? Jak wiek i płeć wpływa na wysokość wynagrodzenia?

  Emerytury 2022 - bez podatku

  Emerytury w 2022 r. będą wyższe. Od 1 stycznia wchodzi w życie emerytura bez podatku z Polskiego Ładu. Ile emeryci zyskają w 2022 r.?