Kategorie

Wolontariat pracowniczy w korporacji i małej firmie

Wolontariat pracowniczy w korporacji i małej firmie. / Fot. Fotolia
Wolontariat pracowniczy w korporacji i małej firmie. / Fot. Fotolia
fot. Fotolia
Wolontariat pracowniczy to ciekawe rozwiązanie dla dużych korporacji i małych firm. Skupia pracowników wokół wspólnego celu. Jakie korzyści przynosi pracodawcy, a jakie może nieść ze sobą zagrożenia?

CSR w firmie – korzyści i zagrożenia

W obecnej sferze biznesowej coraz więcej firm przekonuje się do działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, w tym do wprowadzania programów wolontariatu pracowniczego. Warto jednak pamiętać, że społeczna odpowiedzialność w takiej formule, jak każda inna aktywność podejmowana wewnątrz struktur przedsiębiorstwa wiąże się zarówno z przewidywanymi korzyściami, jak i potencjalnymi zagrożeniami.

Korzyści

Reklama

CSR to proces bardzo wymagający, który wiąże się z trwałymi korzyściami dla firmy. Przede wszystkim wpływa on na wizerunek przedsiębiorstwa, które angażuje się w problemy lokalnych społeczności, a kiedy trzeba, wyciąga pomocną dłoń i wspiera potrzebujących. Ponadto CSR oddziałuje na to, jak firma jest postrzegana przez otoczenie – klientów, partnerów biznesowych oraz pracowników. To z kolei ma pośredni wpływ na sprzedaż, czy zaangażowanie i motywację pracowników.

Choć z pozoru społeczna odpowiedzialność wydaje się mało efektywna, to w rzeczywistości ma ogromną siłę. Jednak o jej wpływie można się przekonać dopiero po dłuższym okresie prowadzenia działań. Nie należy się więc zniechęcać na początku, a konsekwentnie realizować strategię. Z pewności przyniesie ona korzyści zarówno dużym korporacjom, jak mniejszym przedsiębiorstwom, bowiem wspólne działania w dobrej sprawie zawsze przynoszą korzyści, a wolontariat pracowniczy jest najlepszym tego przykładem. Dlaczego?

Rekomendowany produkt: Personel i Zarządzanie

Ponieważ z jednej strony pomagamy komuś na zewnątrz – fundacji, instytucji, stowarzyszeniu. Z drugiej natomiast, mamy narzędzie, które ma ogromną moc, gdyż łączy pracowników wokół jednego celu – niesienia pomocy. W przypadku dużych korporacji, gdzie pracownicy są podzieleni na działy czy zespoły, wspólne działanie pozwala na integrację i uczy współpracy ludzi, którzy na co nie mają ze sobą styczności. To także sposób na budowanie zaangażowania, przynależności do firmy i poczucia, że działając wspólnie można wiele osiągnąć. To właśnie akcje oparte na wolontariacie często pokazują, że niemożliwe staje się możliwym. Wystarczy odpowiednia motywacja oraz zjednoczenie sił. Wolontariat pracowniczy jest także idealnym sposobem na połączenie integracji i kooperacji w słusznej sprawie. Dla większości pracowników, którzy biorą w nim udział to bardzo pozytywne doświadczenie. Są osoby, które chętnie pomagają prywatnie, ale ich pomoc nie ma tak dużej skali. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udaje się zrealizować znacznie więcej. Ponadto wolontariat uczy każdego zaangażowanego pracownika czegoś nowego – pozwala na odnalezienie się w nowej roli, sprawdzenia swoich sił na innej płaszczyźnie niż zawodowa, czy współpracy z innymi. W czasie organizowania akcji pracownicy są więc w stanie zdobyć kompetencje jak np. zarządzanie zespołem, których nie mogą jeszcze rozwijać na zajmowanym stanowisku.

Zapraszamy na FORUM

Zagrożenia

Reklama

Wprowadzając w firmie program wolontariatu pracowniczego nie powinniśmy spodziewać się szybkich efektów biznesowych. Należy również pamiętać, że nieumiejętnie prowadzone działania wiążą się także z potencjalnymi zagrożeniami. Jednym z nich jest narażenie pracowników na zbyt duże obciążenie psychiczne. W tym aspekcie ważne jest, aby nie narzucać pracownikom organizacji, z którymi powinni współpracować. Lepszym rozwiązaniem jest, aby to osoby zainteresowane wolontariatem samodzielnie dokonały wyboru w jakim obszarze chcą działać. Na pewno warto zapewnić pracownikom, na każdym etapie prowadzonych przez nich działań, wsparcie doświadczonych wolontariuszy. Mogą być eksperci z różnego rodzaju fundacji, ale też doświadczeni wolontariusze z wewnątrz firmy, do których często dużo łatwiej zwrócić się o pomoc.

Problemem może okazać się także rozbieżność między pomysłem wolontariuszy na działania, a oczekiwaniami  organizacji, którą chcą owym działaniem wesprzeć. W takiej sytuacji należy zwrócić uwagę, aby już na etapie przygotowania projektu kontaktować się z tymi organizacjami i poznać ich potrzeby. Dzięki takiemu podejściu projekt przynosi więcej korzyści zarówno organizacji, jak i wolontariuszom, którzy czują, że ich zaangażowanie przełożyło się na wymierne efekty. Ostatnią i chyba jedną z najważniejszych rzeczy jest to, aby wszelkie działania CSR prowadzone w firmie były w pełni dobrowolne. Przymuszanie do wolontariatu mija się z jego celem, bowiem powinien być to indywidualny akt dobrej woli każdej osoby. Dlatego dobrym pomysłem jest umożliwienie pracownikom zgłaszania oddolnych inicjatyw, a nie angażowanie w inicjatywy kadry zarządzającej.

Wolontariat pracowniczy korzyścią dla pracodawcy

Podsumowując

Możliwość udziału w akcjach wolontariackich przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i całej organizacji. Jest to szansa na zaspokojenie naturalnej potrzeby pomagania innym, która – jak wierzę – tkwi w każdym z nas, ale też okazja do dobrej zabawy, przyjemnego spędzenia czasu oraz integracji pracowników z różnych obszarów biznesowych. Korzyścią dla firmy jest także budowanie jej pozytywnego wizerunku.

Agnieszka Kulig, Specjalista ds. Komunikacji w ING Życie

Poszerzaj swoją wiedzę, czytaj Personel i Zarządzanie
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?