reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Wolontariat > Wolontariat pracowniczy w korporacji i małej firmie

Wolontariat pracowniczy w korporacji i małej firmie

Wolontariat pracowniczy to ciekawe rozwiązanie dla dużych korporacji i małych firm. Skupia pracowników wokół wspólnego celu. Jakie korzyści przynosi pracodawcy, a jakie może nieść ze sobą zagrożenia?

CSR w firmie – korzyści i zagrożenia

W obecnej sferze biznesowej coraz więcej firm przekonuje się do działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, w tym do wprowadzania programów wolontariatu pracowniczego. Warto jednak pamiętać, że społeczna odpowiedzialność w takiej formule, jak każda inna aktywność podejmowana wewnątrz struktur przedsiębiorstwa wiąże się zarówno z przewidywanymi korzyściami, jak i potencjalnymi zagrożeniami.

Korzyści

CSR to proces bardzo wymagający, który wiąże się z trwałymi korzyściami dla firmy. Przede wszystkim wpływa on na wizerunek przedsiębiorstwa, które angażuje się w problemy lokalnych społeczności, a kiedy trzeba, wyciąga pomocną dłoń i wspiera potrzebujących. Ponadto CSR oddziałuje na to, jak firma jest postrzegana przez otoczenie – klientów, partnerów biznesowych oraz pracowników. To z kolei ma pośredni wpływ na sprzedaż, czy zaangażowanie i motywację pracowników.

Choć z pozoru społeczna odpowiedzialność wydaje się mało efektywna, to w rzeczywistości ma ogromną siłę. Jednak o jej wpływie można się przekonać dopiero po dłuższym okresie prowadzenia działań. Nie należy się więc zniechęcać na początku, a konsekwentnie realizować strategię. Z pewności przyniesie ona korzyści zarówno dużym korporacjom, jak mniejszym przedsiębiorstwom, bowiem wspólne działania w dobrej sprawie zawsze przynoszą korzyści, a wolontariat pracowniczy jest najlepszym tego przykładem. Dlaczego?

Rekomendowany produkt: Personel i Zarządzanie

Ponieważ z jednej strony pomagamy komuś na zewnątrz – fundacji, instytucji, stowarzyszeniu. Z drugiej natomiast, mamy narzędzie, które ma ogromną moc, gdyż łączy pracowników wokół jednego celu – niesienia pomocy. W przypadku dużych korporacji, gdzie pracownicy są podzieleni na działy czy zespoły, wspólne działanie pozwala na integrację i uczy współpracy ludzi, którzy na co nie mają ze sobą styczności. To także sposób na budowanie zaangażowania, przynależności do firmy i poczucia, że działając wspólnie można wiele osiągnąć. To właśnie akcje oparte na wolontariacie często pokazują, że niemożliwe staje się możliwym. Wystarczy odpowiednia motywacja oraz zjednoczenie sił. Wolontariat pracowniczy jest także idealnym sposobem na połączenie integracji i kooperacji w słusznej sprawie. Dla większości pracowników, którzy biorą w nim udział to bardzo pozytywne doświadczenie. Są osoby, które chętnie pomagają prywatnie, ale ich pomoc nie ma tak dużej skali. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udaje się zrealizować znacznie więcej. Ponadto wolontariat uczy każdego zaangażowanego pracownika czegoś nowego – pozwala na odnalezienie się w nowej roli, sprawdzenia swoich sił na innej płaszczyźnie niż zawodowa, czy współpracy z innymi. W czasie organizowania akcji pracownicy są więc w stanie zdobyć kompetencje jak np. zarządzanie zespołem, których nie mogą jeszcze rozwijać na zajmowanym stanowisku.

Zapraszamy na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Zdjęcia

Wolontariat pracowniczy w korporacji i małej firmie. / Fot. Fotolia
Wolontariat pracowniczy w korporacji i małej firmie. / Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama