REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maszyny przyszłością pracy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Maszyny będą przyszłością pracy. Czy całkowicie zastąpią człowieka? Jakie możliwości dają nowe technologie?

Stoimy w obliczu zmiany świadomości tego, czym jest praca - nie wytwarzamy już dóbr przy taśmie mechanicznej, ale cyfrowej, opartej na możliwościach nowych technologii - ocenił prof. Kazimierz Krzysztofek podczas wykładu w ośrodku DELab Uniwersytetu Warszawskiego.

REKLAMA

Autopromocja

Prof. Krzysztofek (SWPS) w wykładzie na temat nowych technologii i przyszłości pracy wyjaśnił, że mamy obecnie do czynienia z radykalnymi przekształceniami rynku pracy, ale także samego rozumienia tego, czym jest praca.

"Grupy ekspertów koncentrują się na różnych scenariuszach rozwoju tego trendu - mechanizacji kolejnych zawodów, wypłukiwaniu klasy średniej czy nowych formach pracy opartej na internecie - przyszedł czas na nowo zdefiniować to, jak rozumiemy pracę w obliczu globalizacji, starzenia się społeczeństw, ale przede wszystkim - nowych technologii" - ocenia badacz.

Redakcja poleca produkt: Personel i Zarządzanie

REKLAMA

Eksperymenty firmy Amazon z częściowo zautomatyzowanymi magazynami, autonomiczne pojazdy Google, powiększająca się sieć inteligentnych urządzeń - Internet Rzeczy czy skomplikowane systemy analityczne rozumiejące i komunikujące się przy pomocy języka naturalnego (np. IBM Watson) są tylko przykładami technologii i zjawisk, które już dziś zmieniają rynek pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wyniku innowacji technologicznych pojawiły się także nowe grupy i warstwy pracowników. Mówi się o prosumentach - konsumentach i jednoczesnych wytwórcach cyfrowych treści, które coraz częściej posiadają realną wartość. Chociażby nasza aktywność na blogach, portalach społecznościowych czy na You Tube może być rozumiana jako nowa forma pracy, która charakteryzuje się określoną wartością. Inną grupą stanowią kognitariusze - wąska grupa innowatorów - projektantów, inżynierów, założycieli start-upów, którzy odpowiadają za rozwój oraz implementację oprogramowania, urządzeń i usług, na których opiera się współczesna cyfrowa gospodarka.

Zadaj pytanie: FORUM

REKLAMA

W erze Web 2.0 i cyfrowej wymiany informacji coraz częściej sztywna granica między pracodawcą, pracownikiem a kapitałem zaczyna się rozmywać. Ewolucji ulega także klasyczny podział na pracę, rozrywkę i wypoczynek. Sama konsumpcja przybierająca różne formy jest także kołem zamachowym współczesnej, cyfrowej gospodarki.

"W nadchodzących dekadach kluczowy stanie się nie tyle podział na pracę fizyczną i umysłową, ale na taką, która wymaga niskich lub wysokich umiejętności" - zauważa badacz. Jego zdaniem prace opierające się na wielokrotnym powtarzaniu tych samych zadań, zastaną zautomatyzowane najszybciej - zarówno te fizyczne, jak i umysłowe. Jednak długo jeszcze będzie zapotrzebowanie na nisko wykwalifikowanych robotników (zwłaszcza w krajach rozwijających się, gdzie praca jest najtańsza) i wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

"Dopóki prosta praca ludzka będzie tańsza od maszynowej, dopóty pracodawcy będą zatrudniali człowieka" - podsumowuje prof. Krzysztofek.

W nadchodzących dekadach wiele obszarów naszej gospodarki będzie opartych na synergii pracy ludzi i maszyn, gdzie ci pierwsi będą odpowiadać za aspekt kreatywny i innowacyjny, zaś maszyny przejmą na siebie zadania powtarzalne oraz te prace, które opierają się na przetwarzaniu cyfrowych danych.

Maszyna zamiast pracownika działu HR

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

REKLAMA

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

REKLAMA