REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróże motywacyjne pracowników

Szkolenia 24 h
internetowy serwis szkoleń
Podróże motywacyjne pracowników. / fot. Fotolia
Podróże motywacyjne pracowników. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podróże motywacyjne pracowników stają się coraz bardziej popularne. Czy warto w nie inwestować? Jakie korzyści mogą przynieść pracodawcy?

Podróże motywacyjne pracowników - korzyści dla pracodawcy

W poniższym artykule odpowiemy na pytanie, dlaczego warto inwestować w podróże motywacyjne? Ten „odłam” dynamicznie rozwijającego się w naszym kraju przemysłu spotkań wpływa bowiem pozytywnie na rozwój przedsiębiorstwa w wymiarze finansowym, jak i wizerunkowym.

REKLAMA

Autopromocja

W literaturze czy mediach można spotkać się z różnymi określeniami przemysłu spotkań, m. in. turystyka biznesowa, rynek spotkań, branża eventowa, branża MICE, podróże służbowe czy rynek konferencyjno-szkoleniowy. Podróż motywacyjna (incentive travel) jest natomiast jedną z jego gałęzi.

W skrócie można napisać, że jest to wyjazd pracownika opłacany przez pracodawcę w ramach wynagrodzenia za wykonanie określonych zadań lub za szczególne osiągnięcia. Podróż motywacyjna łączy w sobie elementy motywacyjne, szkoleniowe, turystyczne i zabawowe.

Rekomendowany produkt: Personel i Zarządzanie

Trochę historii…

Za pierwszą podróż motywacyjną na świecie uważa się sfinansowanie wyjazdu grupy sprzedawców marki Ford w 1910 roku. Pracownicy amerykańskiej firmy udali się na koszt pracodawcy w podróż ze stanu Ohio do Nowego Jorku w nagrodę za dobre wyniki finansowe. Warto jednak wiedzieć, że także w naszym kraju podróże motywacyjne mają bogatą historię, choć organizowano je w innych okolicznościach. Nagradzanie, motywowanie i wyróżnianie pracowników pojawiało się już bowiem na dworach królewskich oraz wśród możnowładców. W latach przedwojennych nagrody dla pracowników oferowali chociażby Anny i Alfred Krzyccy z czasopisma „Moja Przyjaciółka”, którzy to w ramach prezentu wysyłali swoich pracowników na wycieczki rowerowe czy kolejką wąskotorową. O rozwoju turystyki biznesowej, a co za tym idzie podróży motywacyjnych w Polsce więcej zaczęło się mówić dopiero pod koniec ubiegłego stulecia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: FORUM

W 1998 roku powstało stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce, które uznawane jest za symboliczny początek tego typu organizacji w naszym kraju. W kolejnych latach nastąpił dynamiczny rozwój całej branży spotkań, co widać nie tylko po liczbie organizowanych konferencji, kongresów i szkoleń, obiektów przystosowanych do organizacji tego typu wydarzeń, ale też i „rynku” podróży motywacyjnych. Incentive travel obecnie postrzega się jako niekonwencjonalną, ale i niezwykle skuteczną formę rozwoju firm i instytucji.

Korzyści

Umiejętnie zorganizowana podróż motywacyjna przynosi firmie wiele korzyści, nie tylko w wymiarze finansowym, ale również wizerunkowym. Z punktu widzenia pracodawcy, nagroda w postaci wyjazdu jest korzystniejsza niż gratyfikacja finansowa. Wiążę się to z tym, że atrakcyjna podróż lepiej zapada w pamięć niż otrzymanie gotówki, która szybko zostanie wykorzystana na bieżące potrzeby. Nagrodzone osoby po powrocie z wycieczki przekażą natomiast swoje wrażenia reszcie zespołu i zmotywują pozostałych do wzmożonej i wydajniejszej pracy, co jednoznacznie przełoży się na zysk firmy.

Fakt, że firma potrafi docenić i sowicie wynagrodzić skutecznego pracownika działa pozytywnie na lojalność całego zespołu. W Polsce bezrobocie jest przecież ogromnym problemem, więc tym bardziej pracodawca, który w ten sposób premiuje oraz motywuje do działania wzbudza szacunek. Dla nagrodzonych osób jest to dodatkowo sygnał, że zarząd firmy wiąże z nimi duże nadzieje i uważa je za ważne filary całego przedsiębiorstwa. Podobnie jest z lojalnymi klientami, którzy nierzadko bywają zapraszani do udziału w wycieczkach motywacyjnych. Zadowolony klient nie tylko będzie w przyszłości identyfikował się z firmą, ale przyprowadzi również nowych kontrahentów.

Niestandardowe rozwiązania motywujące pracowników

REKLAMA

Inną korzyścią incentive travel dla firmy jest integracja uczestników wyjazdu, co w dalszej perspektywie wpływa na usprawnienie procesów komunikacji oraz efektywność pracy. Dla kadry zarządzającej podróż motywacyjna dostarcza też ciekawych informacji o podwładnych. Podczas różnych zajęć można wyłonić liderów, zaobserwować wzajemne relacje między pracownikami – zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

Ważnym elementem podróży motywacyjnej są szkolenia (takie jak tu http://www.szkolenia24h.pl), które uczestnicy traktują najczęściej jako miły, choć obowiązkowy przerywnik pomiędzy kolejnych atrakcji. Zdobywanie nowych umiejętności i doskonalenie zawodowe połączone z aktywnym wypoczynkiem przynoszą znakomite efekty nie tylko w postaci zwiększonych kwalifikacji wybranych pracowników, ale i w budowaniu pozytywnej atmosfery w zespole czy większego zaangażowania w sprawy firmy.

Na koniec warto wspomnieć, jak wyglądają incentive travel. Firmy, które zajmują się tym odłamem przemysłu spotkań są bardzo elastyczne - nie tylko proponują własne rozwiązania, ale i "szyte na miarę", czyli dostosowane do wymagań i budżetu firmy. Wśród gotowych propozycji znajdziemy zarówno oferty z Polski, jak i wybiegające poza granice naszego kraju – z Hiszpanii, Włoch, Turcji, Singapuru, Kenii, Japonii czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W tym przypadku jedynym ograniczeniem jest budżet, jaki zarząd wygospodarował na zorganizowanie wyjazdu. Wśród propozycji podróży motywacyjnych uwagę zwracają na przykład wyjazdy na zawody sportowe, takie jak Formuła 1, Moto GP, piłkarska Liga Mistrzów, skoki narciarskie czy mecze NBA. Inne ciekawe propozycje to koncerty znanych artystów i festiwale muzyczne, festyny (np. Oktoberfest), safari, udziały w pokazach mody, rejsy po Karaibach, rajdy samochodami terenowymi czy lot balonem.

Posiadanie wykwalifikowanej i zaangażowanej kadry jest jednym z najważniejszych atutów wpływających na pozycję firmy na rynku. Podróż motywacyjna to doskonałe narzędzie do tego, by należycie zadbać o te elementy.

Motywacja pozafinansowa

***

Na podstawie książki „Przemysł Spotkań – wiedza, produkt, motywacja” Krzysztofa Celucha.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA