| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Optymalna motywacja

Optymalna motywacja

Wydawałoby się, że im większa motywacja, tym osiągnięcie celu staje się łatwiejsze. Ale czy rzeczywiście tak jest? Okazuje się, że wysoka motywacja może przeszkodzić w osiągnięciu planowanego rezultatu. Jak osiągnąć optymalną motywację?

Czy to prawda, że im więcej mamy w sobie motywacji, tym łatwiej osiągamy zamierzone cele? Czy motywacja i zaangażowanie w realizację celu powinno być zawsze jak największe? Niezupełnie. Wysoka motywacja nie zawsze pomaga, a w niektórych przypadkach wręcz przeszkadza.

- Żeby wprowadzić jakiekolwiek zmiany w swoim życiu zawodowym i prywatnym, potrzebujemy znaleźć w sobie motywację. Ta ważna umiejętność pozwala koncentrować siły i konsekwentnie dążyć do realizacji celów - mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP.

Optymalny poziom motywacji powinien być dopasowany do sytuacji. Jeśli działanie wymaga dużego wysiłku lub może być ocenione jako nieprzyjemne, będzie wymagało większego zaangażowania. Jeśli jest oceniane jako przyjemne lub łatwe, wystarczy niższy poziom motywacji, ponieważ cel jest w zasięgu ręki przy normalnym poziomie zaangażowania.

- Nie zawsze jest jednak tak, że im większą mamy w sobie motywację, tym lepsze osiągamy wyniki. Jeśli do zaplanowanego zadania będziemy przykładać zbyt dużą wagę i myśleć o nim w niewłaściwy sposób, możemy pomylić dużą motywację z obawą przed porażką. Myślenie: "Jeśli tego nie zrobię, świat się zawali!" powoduje lęk, który może okazać się paraliżujący - twierdzi Aneta Grzyb-Hejduk z Akademii PARP.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Motywacja to źródło siły potrzebne do realizowania celów. Poziom motywacji powinien być odpowiednio dopasowany do rangi i trudności zadań, jakie przed sobą stawiamy. O tym, jak budować w sobie motywację, można dowiedzieć się więcej ze szkoleń Akademii PARP: e-learning Umiejętności osobiste oraz m-learning Umiejętności indywidualne jak znaleźć w sobie motywację?

Szkolenie m-learning, dostępne na smartfonach i tabletach, pozwala szybko i w warunkach mobilnych poznać problem optymalnego poziomu motywacji, a także dowiedzieć się, czym jest motywacja i automotywacja, jak można zwiększyć jej poziom i jak walczyć ze zniechęceniem.

Zadaj pytanie na FORUM

- W szkoleniu e-learning, na które trzeba poświęcić więcej czasu przed komputerem stacjonarnym lub notebookiem, uczestnik pozna też inne umiejętności osobiste, obok motywacji i wyznaczania celów. Autoprezentacja, radzenie sobie ze stresem i emocjami, zarządzanie własnym czasem i podejmowanie decyzji to umiejętności ważne dla każdego. Warto więc zasiąść wygodnie przed ekranem komputera i uważnie przestudiować każdą z nich - dodaje Aneta Grzyb-Hejduk.

Pod adresem www.akademiaparp.gov.pl znajdują się szkolenia e-learningowe i m-learningowe. Przedsiębiorcy i pracownicy oraz osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej mogą podjąć bezpłatną naukę. Projekt jest realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Niestandardowe rozwiązania motywujące pracowników

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Selak

Dyrektor Biura Relacji z Klientami, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »