REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowe badania sanitarne pracowników - zmiany

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca zatrudniając pracownika, kieruje go na wstępne badania medycyny pracy w celu stwierdzenia możliwości wykonywania pracy na danym stanowisku. Istnieją branże takie jak służba zdrowia, hotelarstwo, oświata i gastronomia, które nakładają obowiązek przeprowadzenia dodatkowych badań - sanitarnych. Jakie zmiany mogą wejść w życie?

Badania sanitarne

Oprócz badań medycyny pracy stwierdzających możliwość wykonywania pracy na danym stanowisku, przepisy – w niektórych przypadkach – nakładają obowiązek dodatkowych badań. Główne branże, dla których takie badanie jest obowiązkowe to:

Autopromocja
 • służba zdrowia,
 • hotelarstwo,
 • oświata,
 • gastronomia.

W przedsiębiorstwach, w których występuje zagrożenie epidemiologiczne pracodawca ma obowiązek kierować pracowników na badania sanitarno-epidemiologiczne. Nie są to badania medycyny pracy (badania profilaktyczne) w rozumieniu art. 229 Kodeksu pracy. Badanie przeprowadza lekarz podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarze – służba medycyna pracy. Badanie obejmuje badanie lekarskie oraz laboratoryjne. Kończy się ono wydaniem (pracownikowi i pracodawcy) zaświadczenia o zdolności do wykonywania pracy albo o czasowych lub trwałych przeciwwskazaniach powykonywania pracy, gdzie istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. O częstotliwości badań decyduje lekarz, biorąc pod uwagę występowanie czynników ryzyka Orach charakterze wykonywanej pracy. Wszelkie wpisy zamieszcza się w książeczce badań dl celów sanitarno-epidemiologicznych. Wzór takiej książeczki stanowi załącznik do rozporządzenia. MZ w sprawie badań sanitarno-epidemiologicznych.

Zakres i tryb tych badań zostały określone w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Kiedy pracownik musi wykonać badania sanitarno-epidemiologiczne

Dotychczas obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym podlegały m.in. osoby podejmujące albo wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt zmian

Obecnie Ministerstwo Zdrowia zakończyło konsultacje społeczne nowego rozporządzenia w sprawie obowiązkowych badań sanitarno-epidemiologicznych. Obowiązkowymi badaniami zostaną objęte prace wykonywane w szczególności w:

 • zakładach zbiorowego żywienia,
 • podmiotach świadczących usługi w wagonach restauracyjnych, samolotach i statkach,
 • przewozie artykułów żywnościowych niepakowanych w wagonach chłodniach,
 • zakładach hurtowych i detalicznych obrotu żywnością,
 • zakładach produkujących lub wprowadzających żywność do obrotu,
 • zakładach mleczarskich, przy pozyskiwaniu mleka oraz na fermach (w tym rolników indywidualnych),
 • w gospodarstwach rolnych produkujących żywność w celu bezpośredniego wprowadzenia do obrotu,
 • zakładach uzdatniających i dostarczających wodę lub lód do celów spożywczych,
 • podmiotach wykonujących działalność leczniczą i opiekuńczą, wychowawczą i oświatową (w tym w domach pomocy społecznej),

Zadaj pytanie: FORUM

Ponadto badaniami są objęte osoby zatrudnione w organach kontroli (np. PIP) wykonujące prace na stanowiskach kontrolnych w pomieszczeniach lub miejscach wytwarzania, pakowania, dystrybucji lub przechowywania niepakowanej lub częściowo pakowanej żywności.

Obowiązkiem badań są objęci również:

 • osoby wykonujące prace związane z wytwarzaniem lub sporządzeniem, pakowaniem, przechowywaniem, dystrybucją niepakowanych lub częściowo pakowanych produktów leczniczych.
 • osoby wykonujące prace na stanowiskach związanych z wytwarzaniem produktów kosmetycznych,
 • osoby wykonujące prace na stanowiskach związanych z pielęgnacją, leczeniem lub opieką, w tym w salonach fryzjerskich i tatuażu, saunach i pływalniach.

Szczegółowy wykaz stanowisk znajduje się w załączniku nr 2 do rozporządzenia. W zależności od zagrożenia badania będą musiały być powtarzane co 2 lata lub co 5 lat.

Badania lekarskie pracowników po zmianach od 1 kwietnia 2015 r.

Źródło: biznes.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Anetam
  2022-06-29 11:53:04
  mam teraz zagwozdkę. Czy wpis w tzw. książeczkę sanepidowską lekarza rodzinnego o braku przeciwskazań do pracy powinnam honorować przy zawarciu umowy zlecenie na stanowisko kelner? Czy to jest wystarczające? Wcześniej takiego wpisu dokonywał lekarz medycyny pracy a teraz to już sama nie wiem, proszę podpowiedzcie
  0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

REKLAMA

W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

REKLAMA