REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwiększyć zaangażowanie w pracy?

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Jak zwiększyć zaangażowanie w pracy? / Fot. Fotolia
Jak zwiększyć zaangażowanie w pracy? / Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Brak zaangażowania w pracę, znudzenie i poczucie jej bezcelowości mogą wskazywać na wypalenie zawodowe. Aby podjąć decyzję o zmianie pracy, warto się jednak upewnić i podjąć pewne kroki w kierunku poprawy sytuacji. Jak zwiększyć zaangażowanie w pracy?

Zaangażowanie w pracy

Aktywna postawa i nastawienie na osiągnięcie sukcesu zawodowego sprawiają, że częściej mamy poczucie celowości naszej pracy oraz jesteśmy bardziej zaangażowani w jej wykonanie. Stawiając sobie coraz ambitniejsze cele, czujemy również większą satysfakcję, nawet wtedy gdy podejmujemy się męczących czy czasochłonnych zadań.

Autopromocja

Jeśli jednak zauważamy znaczący spadek naszej wydajności, a nasz nastrój i morale pracownicze pogarszają się z każdym dniem – być może to pierwszy syndrom wypalenia, który w konsekwencji spowoduje również obniżenie efektywności. Przedstawiamy więc kilka kroków, które warto podjąć, by skutecznie „wrócić do gry”, w przypadku gdy notujemy znaczący spadek naszego biurowego zaangażowania.

Popatrz globalnie

Czasami kluczem do odzyskania zapału do pracy jest kwestia skoncentrowania się na zawodowych priorytetach i oddzielenie ich od mniej istotnych projektów. To również znalezienie odpowiedzi na pytanie „ Co jest moim największym celem i jak chce go osiągnąć?”. Może na Twojej głowie spoczywa zbyt wiele spraw, którymi tak naprawdę nie powinieneś się przejmować, bo one powodują tylko przeciążenie, a w konsekwencji – wypalenie?.

Redakcja poleca produkt: Personel i Zarządzanie

Zrób sobie przerwę

Gdy Twój umysł i ciało domagają się odpoczynku, nie wymagaj od siebie za dużo i nie zmuszaj się do wytężonego wysiłku. Nie będziesz w ten sposób efektywny. Kiedy ostatnio zrobiłeś sobie urlop, by naładować akumulatory energetyczne? Nawet jeden dzień okazuje się być zbawiennym i pomoże odzyskać Ci chęć do działania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przełam rutynę

Być może Twój spadek zaangażowania jest wywołany przez znudzenie powtarzającym się schematem codziennym obowiązków. Poszukaj więc takich form aktywności zawodowej, które wyrwą Cię z marazmu – może być to chociażby wolontariat lub inne działanie pomocy innym. Możesz również dążyć do samorozwoju. Zamiast poświęcać czas na korzystanie z mediów społecznościowych w godzinach pracy, wykorzystaj chwilę wolnego na sprawdzenie opcji kursów podnoszących kwalifikacje. Nie czekaj, aż sam szef zaproponuje Ci taką szansę, tylko sam wyjdź z inicjatywą i zapytaj, czy firma będzie mogła sfinansować Ci pakiet szkoleń – podkreśla Małgorzata Majewska.

Zadaj pytanie: FORUM

Zostań mentorem

Pomagając innym, możesz pomóc sam sobie. Dzielenie się wiedzą i umiejętnościami nie tylko podnosi Twój prestiż w oczach innych, ale sprawia, że masz większe poczucie misji oraz celowości swojego stanowiska. Kształcisz przecież innych pracowników oraz wskazujesz im właściwą drogę osiągnięcia sukcesu w branży.

Mówić głośno

Zamiast w milczeniu znosić te elementy, które wybitnie przeszkadzają Ci w pracy, warto przecież głośno powiedzieć, co jest powodem Twojego niezadowolenia. Problem nie rozwiąże się sam, jeśli to Ty nie  stworzysz planu działania. Pamiętaj tylko, by Twój ton nie przybierał formy pretensji czy żalu, a raczej chęci efektywnego usunięcia trudności.

Szukaj gdzie indziej

Jeśli mimo podjętych wysiłków, nic nie pomaga Ci odzyskać zapału do pracy – to najwyższy czas, by poszukać nowej pracy. Jeśli stan jest przewlekły, musisz zastanowić się, czy nie zmienić nawet branży, w której działasz. Pamiętaj, że rynek wymaga od pracownika elastyczności, więc w razie potrzeby musisz umieć się przekwalifikować – podsumowuje Małgorzata Majewska.

Nowe zasady zaangażowania pracowników

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA