reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jak zwiększyć zaangażowanie w pracy?

Jak zwiększyć zaangażowanie w pracy?

Brak zaangażowania w pracę, znudzenie i poczucie jej bezcelowości mogą wskazywać na wypalenie zawodowe. Aby podjąć decyzję o zmianie pracy, warto się jednak upewnić i podjąć pewne kroki w kierunku poprawy sytuacji. Jak zwiększyć zaangażowanie w pracy?

Zaangażowanie w pracy

Aktywna postawa i nastawienie na osiągnięcie sukcesu zawodowego sprawiają, że częściej mamy poczucie celowości naszej pracy oraz jesteśmy bardziej zaangażowani w jej wykonanie. Stawiając sobie coraz ambitniejsze cele, czujemy również większą satysfakcję, nawet wtedy gdy podejmujemy się męczących czy czasochłonnych zadań.

Jeśli jednak zauważamy znaczący spadek naszej wydajności, a nasz nastrój i morale pracownicze pogarszają się z każdym dniem – być może to pierwszy syndrom wypalenia, który w konsekwencji spowoduje również obniżenie efektywności. Przedstawiamy więc kilka kroków, które warto podjąć, by skutecznie „wrócić do gry”, w przypadku gdy notujemy znaczący spadek naszego biurowego zaangażowania.

Popatrz globalnie

Czasami kluczem do odzyskania zapału do pracy jest kwestia skoncentrowania się na zawodowych priorytetach i oddzielenie ich od mniej istotnych projektów. To również znalezienie odpowiedzi na pytanie „ Co jest moim największym celem i jak chce go osiągnąć?”. Może na Twojej głowie spoczywa zbyt wiele spraw, którymi tak naprawdę nie powinieneś się przejmować, bo one powodują tylko przeciążenie, a w konsekwencji – wypalenie?.

Redakcja poleca produkt: Personel i Zarządzanie

Zrób sobie przerwę

Gdy Twój umysł i ciało domagają się odpoczynku, nie wymagaj od siebie za dużo i nie zmuszaj się do wytężonego wysiłku. Nie będziesz w ten sposób efektywny. Kiedy ostatnio zrobiłeś sobie urlop, by naładować akumulatory energetyczne? Nawet jeden dzień okazuje się być zbawiennym i pomoże odzyskać Ci chęć do działania.

Przełam rutynę

Być może Twój spadek zaangażowania jest wywołany przez znudzenie powtarzającym się schematem codziennym obowiązków. Poszukaj więc takich form aktywności zawodowej, które wyrwą Cię z marazmu – może być to chociażby wolontariat lub inne działanie pomocy innym. Możesz również dążyć do samorozwoju. Zamiast poświęcać czas na korzystanie z mediów społecznościowych w godzinach pracy, wykorzystaj chwilę wolnego na sprawdzenie opcji kursów podnoszących kwalifikacje. Nie czekaj, aż sam szef zaproponuje Ci taką szansę, tylko sam wyjdź z inicjatywą i zapytaj, czy firma będzie mogła sfinansować Ci pakiet szkoleń – podkreśla Małgorzata Majewska.

Zadaj pytanie: FORUM

Zostań mentorem

Pomagając innym, możesz pomóc sam sobie. Dzielenie się wiedzą i umiejętnościami nie tylko podnosi Twój prestiż w oczach innych, ale sprawia, że masz większe poczucie misji oraz celowości swojego stanowiska. Kształcisz przecież innych pracowników oraz wskazujesz im właściwą drogę osiągnięcia sukcesu w branży.

Mówić głośno

Zamiast w milczeniu znosić te elementy, które wybitnie przeszkadzają Ci w pracy, warto przecież głośno powiedzieć, co jest powodem Twojego niezadowolenia. Problem nie rozwiąże się sam, jeśli to Ty nie  stworzysz planu działania. Pamiętaj tylko, by Twój ton nie przybierał formy pretensji czy żalu, a raczej chęci efektywnego usunięcia trudności.

Szukaj gdzie indziej

Jeśli mimo podjętych wysiłków, nic nie pomaga Ci odzyskać zapału do pracy – to najwyższy czas, by poszukać nowej pracy. Jeśli stan jest przewlekły, musisz zastanowić się, czy nie zmienić nawet branży, w której działasz. Pamiętaj, że rynek wymaga od pracownika elastyczności, więc w razie potrzeby musisz umieć się przekwalifikować – podsumowuje Małgorzata Majewska.

Nowe zasady zaangażowania pracowników

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 05.05.2015

Ekspert:

MonsterPolska.pl

lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą

Autor:

Monster Polska

Zdjęcia

Jak zwiększyć zaangażowanie w pracy? / Fot. Fotolia
Jak zwiększyć zaangażowanie w pracy? / Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama