REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przewaga wakatów nad liczbą kandydatów do pracy

REKLAMA

REKLAMA

Przewaga wakatów nad liczbą kandydatów do pracy stała się faktem w niektórych sektorach gospodarki. Na działy HR spada odpowiedzialność poszukiwania nowych sposobów na przyciągnięcie jak najlepszych pracowników.

Panuje powszechne przekonanie, że pozycja pracodawcy na rynku pracy jest znacznie lepsza niż pracownika. Przewaga pracodawców ma wynikać przede wszystkim z pokornej postawy wystraszonych wizją bezrobocia osób poszukujących pracy, świadomych tego, że o to samo stanowisko ubiega się co najmniej kilkoro innych kandydatów. Przekonanie to okazuje się jednak błędne.

REKLAMA

Autopromocja

Malejące bezrobocie i postępujący niż demograficzny powodują, że w pewnych sektorach gospodarki już dzisiaj widać przewagę wakatów nad liczbą potencjalnych kandydatów do pracy. W tej sytuacji dodatkowa odpowiedzialność spada na działy HR, które muszą poszukać nowych sposobów na przyciągnięcie do swoich przedsiębiorstw najlepszych pracowników.

– Występujący obecnie efekt malejącego bezrobocia zdecydowanie przyniesie więcej pracy dla działów HR, głównie z powodu większego zainteresowania przedsiębiorców wykształconymi pracownikami z branż specjalistycznych – mówi Patryk Mordel ze SMART MBC, agencji pośrednictwa pracy i doradztwa personalnego. – Niedobór rzemieślników i pracowników z wykształceniem technicznym zwiększa konieczność znalezienia odpowiedniego kandydata na dane stanowisko. Przedsiębiorstwa borykają się z problemami dotarcia do odpowiednich specjalistów, dlatego częściej korzystają  z usług zewnętrznych firm rekrutacyjnych. Zwiększa się również liczba osób zatrudnianych w działach HR ze względu na potrzebę podnoszenia konkurencyjności przedsiębiorstw i przyciągania talentów – dodaje ekspert SMART MBC.

Redakcja poleca: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

REKLAMA

Zjawisko deficytu talentów może stanowić zagrożenie dla poprawnego rozwoju firmy, a także realizowania jej celów i zadań. Na obecnym rynku pracy obserwujemy największe zapotrzebowanie na specjalistów z branży rzemieślniczej i to tutaj przewiduje się wzrost deficytu, przede wszystkim ze względu na zmniejszającą się z roku na rok liczbę pracowników z wykształceniem zawodowym. Zgodnie z badaniem grupy Manpower, inżynierowie i przedstawiciele handlowi to kolejni najbardziej pożądani obecnie specjaliści, tuż za nimi plasują się technicy, kierowcy oraz menadżerowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Malejące bezrobocie i niż demograficzny to jednak nie jedyne przyczyny trudności pracodawców ze znalezieniem i zatrzymaniem dobrych specjalistów. Jak zauważa Patryk Mordel, część kłopotów pracodawców wynika z braku zrozumienia potrzeb dzisiejszych pracowników.

– Zdaniem części pracodawców zjawisko deficytu talentów jest spowodowane ogólnym brakiem odpowiednich kandydatów na dane stanowisko. Według nich brakuje pracowników o odpowiednich predyspozycjach i wiedzy niezbędnej na danym stanowisku. Pracownicy sądzą natomiast, że ich umiejętności nie są dobrze wykorzystywane, a talenty rozwijane – twierdzi Patryk Mordel ze SMART MBC.  – Wynika to przede wszystkim z odmiennych przekonań i wartości wyznawanych przez obecne pokolenie. Młodzi ludzie stawiają na samorozwój, a co za tym idzie chęć podnoszenia swoich kwalifikacji. W przeciwieństwie do starszego pokolenia, które aktualnie przechodzi na emeryturę, młodzi nie boją się podjąć ryzyka zmiany pracy w sytuacji, kiedy pracodawca nie spełnia ich oczekiwań lub potrzeb – dodaje Patryk Mordel.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Co istotne, wielu absolwentów traktuje pierwsze doświadczenia zawodowe jako eksperymentalną ścieżkę, która może pomóc w określeniu tego, czym chcą zajmować się w życiu. Na szczęście wielu pracodawców zaczyna rozumieć, że kluczem do zatrzymania przy sobie dobrego specjalisty jest postawienie na jego rozwój i możliwość samorealizacji.

– Pamiętajmy, że umiejętność zatrzymania przy sobie pracownika jest cenniejsza niż zdolność do przyciągnięcia nowego – przypomina Patryk Mordel ze SMART MBC. –  Z kolei organizowanie praktyk i staży to działanie umożliwiające zdobycie doświadczenia ludziom młodym, którzy już podczas studiów mogą zacząć kształtować swoją ścieżkę kariery i realizować się w konkretnej branży. Pracodawca jednocześnie ma możliwość wyszkolenia przyszłego pracownika, który być może za kilka lat będzie jednym z najcenniejszych talentów w jego przedsiębiorstwie – dodaje Patryk Mordel.

Rekrutacja na własną rękę czy za pomocą firm zewnętrznych

Źródło: inACT

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA