REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przewaga wakatów nad liczbą kandydatów do pracy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Przewaga wakatów nad liczbą kandydatów do pracy stała się faktem w niektórych sektorach gospodarki. Na działy HR spada odpowiedzialność poszukiwania nowych sposobów na przyciągnięcie jak najlepszych pracowników.

Panuje powszechne przekonanie, że pozycja pracodawcy na rynku pracy jest znacznie lepsza niż pracownika. Przewaga pracodawców ma wynikać przede wszystkim z pokornej postawy wystraszonych wizją bezrobocia osób poszukujących pracy, świadomych tego, że o to samo stanowisko ubiega się co najmniej kilkoro innych kandydatów. Przekonanie to okazuje się jednak błędne.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Malejące bezrobocie i postępujący niż demograficzny powodują, że w pewnych sektorach gospodarki już dzisiaj widać przewagę wakatów nad liczbą potencjalnych kandydatów do pracy. W tej sytuacji dodatkowa odpowiedzialność spada na działy HR, które muszą poszukać nowych sposobów na przyciągnięcie do swoich przedsiębiorstw najlepszych pracowników.

– Występujący obecnie efekt malejącego bezrobocia zdecydowanie przyniesie więcej pracy dla działów HR, głównie z powodu większego zainteresowania przedsiębiorców wykształconymi pracownikami z branż specjalistycznych – mówi Patryk Mordel ze SMART MBC, agencji pośrednictwa pracy i doradztwa personalnego. – Niedobór rzemieślników i pracowników z wykształceniem technicznym zwiększa konieczność znalezienia odpowiedniego kandydata na dane stanowisko. Przedsiębiorstwa borykają się z problemami dotarcia do odpowiednich specjalistów, dlatego częściej korzystają  z usług zewnętrznych firm rekrutacyjnych. Zwiększa się również liczba osób zatrudnianych w działach HR ze względu na potrzebę podnoszenia konkurencyjności przedsiębiorstw i przyciągania talentów – dodaje ekspert SMART MBC.

Redakcja poleca: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

REKLAMA

Zjawisko deficytu talentów może stanowić zagrożenie dla poprawnego rozwoju firmy, a także realizowania jej celów i zadań. Na obecnym rynku pracy obserwujemy największe zapotrzebowanie na specjalistów z branży rzemieślniczej i to tutaj przewiduje się wzrost deficytu, przede wszystkim ze względu na zmniejszającą się z roku na rok liczbę pracowników z wykształceniem zawodowym. Zgodnie z badaniem grupy Manpower, inżynierowie i przedstawiciele handlowi to kolejni najbardziej pożądani obecnie specjaliści, tuż za nimi plasują się technicy, kierowcy oraz menadżerowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Malejące bezrobocie i niż demograficzny to jednak nie jedyne przyczyny trudności pracodawców ze znalezieniem i zatrzymaniem dobrych specjalistów. Jak zauważa Patryk Mordel, część kłopotów pracodawców wynika z braku zrozumienia potrzeb dzisiejszych pracowników.

– Zdaniem części pracodawców zjawisko deficytu talentów jest spowodowane ogólnym brakiem odpowiednich kandydatów na dane stanowisko. Według nich brakuje pracowników o odpowiednich predyspozycjach i wiedzy niezbędnej na danym stanowisku. Pracownicy sądzą natomiast, że ich umiejętności nie są dobrze wykorzystywane, a talenty rozwijane – twierdzi Patryk Mordel ze SMART MBC.  – Wynika to przede wszystkim z odmiennych przekonań i wartości wyznawanych przez obecne pokolenie. Młodzi ludzie stawiają na samorozwój, a co za tym idzie chęć podnoszenia swoich kwalifikacji. W przeciwieństwie do starszego pokolenia, które aktualnie przechodzi na emeryturę, młodzi nie boją się podjąć ryzyka zmiany pracy w sytuacji, kiedy pracodawca nie spełnia ich oczekiwań lub potrzeb – dodaje Patryk Mordel.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Co istotne, wielu absolwentów traktuje pierwsze doświadczenia zawodowe jako eksperymentalną ścieżkę, która może pomóc w określeniu tego, czym chcą zajmować się w życiu. Na szczęście wielu pracodawców zaczyna rozumieć, że kluczem do zatrzymania przy sobie dobrego specjalisty jest postawienie na jego rozwój i możliwość samorealizacji.

– Pamiętajmy, że umiejętność zatrzymania przy sobie pracownika jest cenniejsza niż zdolność do przyciągnięcia nowego – przypomina Patryk Mordel ze SMART MBC. –  Z kolei organizowanie praktyk i staży to działanie umożliwiające zdobycie doświadczenia ludziom młodym, którzy już podczas studiów mogą zacząć kształtować swoją ścieżkę kariery i realizować się w konkretnej branży. Pracodawca jednocześnie ma możliwość wyszkolenia przyszłego pracownika, który być może za kilka lat będzie jednym z najcenniejszych talentów w jego przedsiębiorstwie – dodaje Patryk Mordel.

Rekrutacja na własną rękę czy za pomocą firm zewnętrznych

Źródło: inACT

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA