REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Nowe technologie w rekrutacji. / Fot. Fotolia
Nowe technologie w rekrutacji. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz widoczniejszym trendem w branży HR jest wykorzystywanie nowych technologii w rekrutacji. Czy rzeczywiście specjaliści ds. personalnych szukają pracowników poprzez Internet? Czy analizy kompetencji kandydatów dokonuje program komputerowy? Jak sprawdzają się social media w procesie pozyskania nowej kadry?

Maciej Stroński, ekspert ds. Rekrutacji w ING Życie

REKLAMA

Autopromocja

Technologie w rekrutacji

Pokolenie, które aktualnie jest na rynku pracy, to w większości ludzie bardzo zżyci z technologiami IT, stąd organizacja procesów rekrutacyjno-selekcyjnych coraz częściej oparta jest właśnie na nowych technologiach i nowoczesnych sposobach komunikowania. Z jakich narzędzi korzystają HRowcy w nowoczesnej rekrutacji?

Poszukiwania w sieci

Starając się dotrzeć do kandydatów, coraz więcej firm bazuje na ogłoszeniach publikowanych w Internecie. Pracowników szuka się w standardowy sposób, poprzez dawanie ogłoszeń na popularnych portalach specjalizujących się w rekrutacji, ale także poprzez social media.

W serwisach typu Goldenline czy LinkedIn można zamieścić informację, że firma poszukuje specjalisty, ale także HRowiec sam może nawiązać kontakt z osobą, która szczególnie go interesuje. Dzięki dokładnemu opisowi ścieżki kariery wiadomo jakie doświadczenie i kompetencje ma dana osoba. Dodatkowo można sprawdzić co na jej temat uważają poprzedni pracodawcy, jakie mocne strony szczególnie podkreślają – opcja dodawania oceny. Zaletą biznesowych portali społecznościach jest także obecność grup, które zrzeszają ludzi zajmujących się zawodowo konkretną tematyką, np. ubezpieczeniową, bankową czy inwestycyjną. Pozwala to działom HR na zdobycie bazy potencjalnych kandydatów wyspecjalizowanych w wybranej dziedzinie. Główną korzyścią rekrutacji prowadzonej poprzez social media jest dotarcie do ludzi, którzy sami nie szukają aktywnie nowej pracy i zaprezentowanie im korzyści z przejścia do innego pracodawcy.

Rekrutacja wpływa na wizerunek firmy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elektroniczny test osobowościowy

REKLAMA

Od kilku lat dużą popularnością wśród specjalistów ds. personalnych cieszą się elektroniczne systemy wsparcia procesów pozyskania pracowników, umożliwiające przeniesienie rekrutacji do sieci. W zależności od zastosowanych narzędzi mogą mieć one różną funkcjonalność. Oprogramowania pozwalają na archiwizowanie danych o kandydatach i zarządzanie nimi, a także pozwalają monitorować cały proces rekrutacji oraz dają wiedzę na temat jego efektywności. Pomaga to ocenić, które portale ogłoszeniowe są najskuteczniejsze i jakiego typu pracowników możemy na nich znaleźć. Na bazie pozyskanych informacji można skutecznie planować późniejsze działania pod kątem docierania do najlepszych kandydatów.

Ciekawym narzędziem elektronicznych platform są też testy kompetencyjne oraz osobowościowe. Jeszcze przed rozmową rekrutacyjną pozwalają sprawdzić jakimi cechami charakteryzuje się kandydat, jakie mocne i słabe strony posiada.

Zadaj pytanie na FORUM

Wirtualna rozmowa rekrutacyjna

Nowe technologie wykorzystywane są również do zdalnych rozmów rekrutacyjnych. Spotkania prowadzone za pośrednictwem Skype zyskują coraz częściej na popularności, szczególnie w sytuacjach, w których kandydata od firmy, która jest zainteresowana jego zatrudnieniem, dzieli spora ilość kilometrów. Taka wirtualna rozmowa kwalifikacyjna pozwala zaoszczędzić czas każdej ze stron, ale także zmniejsza koszty, jeżeli to firma odpowiada za zapewnienie kandydatowi dojazdu. Przyśpiesza także proces podejmowania decyzji – zamiast umawiania się na kolejne osobiste spotkanie - dodatkowe pytania można zadać zdalnie. 

Aktualnie proces rekrutacji nowych pracowników prowadzony jest głownie w Internecie, przy wykorzystaniu narzędzi IT. Z nowych technologii korzystają zarówno kandydaci, jak działy HR. W najbliższych latach zjawisko to z pewnością jeszcze bardziej będzie się pogłębiało.

Informacja zwrotna potrzebna w zarządzaniu zespołem i w procesie rekrutacji

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA