Nowe technologie w rekrutacji
REKLAMA
REKLAMA
Maciej Stroński, ekspert ds. Rekrutacji w ING Życie
REKLAMA
Technologie w rekrutacji
Pokolenie, które aktualnie jest na rynku pracy, to w większości ludzie bardzo zżyci z technologiami IT, stąd organizacja procesów rekrutacyjno-selekcyjnych coraz częściej oparta jest właśnie na nowych technologiach i nowoczesnych sposobach komunikowania. Z jakich narzędzi korzystają HRowcy w nowoczesnej rekrutacji?
Poszukiwania w sieci
Starając się dotrzeć do kandydatów, coraz więcej firm bazuje na ogłoszeniach publikowanych w Internecie. Pracowników szuka się w standardowy sposób, poprzez dawanie ogłoszeń na popularnych portalach specjalizujących się w rekrutacji, ale także poprzez social media.
W serwisach typu Goldenline czy LinkedIn można zamieścić informację, że firma poszukuje specjalisty, ale także HRowiec sam może nawiązać kontakt z osobą, która szczególnie go interesuje. Dzięki dokładnemu opisowi ścieżki kariery wiadomo jakie doświadczenie i kompetencje ma dana osoba. Dodatkowo można sprawdzić co na jej temat uważają poprzedni pracodawcy, jakie mocne strony szczególnie podkreślają – opcja dodawania oceny. Zaletą biznesowych portali społecznościach jest także obecność grup, które zrzeszają ludzi zajmujących się zawodowo konkretną tematyką, np. ubezpieczeniową, bankową czy inwestycyjną. Pozwala to działom HR na zdobycie bazy potencjalnych kandydatów wyspecjalizowanych w wybranej dziedzinie. Główną korzyścią rekrutacji prowadzonej poprzez social media jest dotarcie do ludzi, którzy sami nie szukają aktywnie nowej pracy i zaprezentowanie im korzyści z przejścia do innego pracodawcy.
Rekrutacja wpływa na wizerunek firmy
Elektroniczny test osobowościowy
REKLAMA
Od kilku lat dużą popularnością wśród specjalistów ds. personalnych cieszą się elektroniczne systemy wsparcia procesów pozyskania pracowników, umożliwiające przeniesienie rekrutacji do sieci. W zależności od zastosowanych narzędzi mogą mieć one różną funkcjonalność. Oprogramowania pozwalają na archiwizowanie danych o kandydatach i zarządzanie nimi, a także pozwalają monitorować cały proces rekrutacji oraz dają wiedzę na temat jego efektywności. Pomaga to ocenić, które portale ogłoszeniowe są najskuteczniejsze i jakiego typu pracowników możemy na nich znaleźć. Na bazie pozyskanych informacji można skutecznie planować późniejsze działania pod kątem docierania do najlepszych kandydatów.
Ciekawym narzędziem elektronicznych platform są też testy kompetencyjne oraz osobowościowe. Jeszcze przed rozmową rekrutacyjną pozwalają sprawdzić jakimi cechami charakteryzuje się kandydat, jakie mocne i słabe strony posiada.
Wirtualna rozmowa rekrutacyjna
Nowe technologie wykorzystywane są również do zdalnych rozmów rekrutacyjnych. Spotkania prowadzone za pośrednictwem Skype zyskują coraz częściej na popularności, szczególnie w sytuacjach, w których kandydata od firmy, która jest zainteresowana jego zatrudnieniem, dzieli spora ilość kilometrów. Taka wirtualna rozmowa kwalifikacyjna pozwala zaoszczędzić czas każdej ze stron, ale także zmniejsza koszty, jeżeli to firma odpowiada za zapewnienie kandydatowi dojazdu. Przyśpiesza także proces podejmowania decyzji – zamiast umawiania się na kolejne osobiste spotkanie - dodatkowe pytania można zadać zdalnie.
Aktualnie proces rekrutacji nowych pracowników prowadzony jest głownie w Internecie, przy wykorzystaniu narzędzi IT. Z nowych technologii korzystają zarówno kandydaci, jak działy HR. W najbliższych latach zjawisko to z pewnością jeszcze bardziej będzie się pogłębiało.
Informacja zwrotna potrzebna w zarządzaniu zespołem i w procesie rekrutacji
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat