Kategorie

Nowe technologie w rekrutacji

Nowe technologie w rekrutacji. / Fot. Fotolia
Fotolia
Coraz widoczniejszym trendem w branży HR jest wykorzystywanie nowych technologii w rekrutacji. Czy rzeczywiście specjaliści ds. personalnych szukają pracowników poprzez Internet? Czy analizy kompetencji kandydatów dokonuje program komputerowy? Jak sprawdzają się social media w procesie pozyskania nowej kadry?

Maciej Stroński, ekspert ds. Rekrutacji w ING Życie

Technologie w rekrutacji

Pokolenie, które aktualnie jest na rynku pracy, to w większości ludzie bardzo zżyci z technologiami IT, stąd organizacja procesów rekrutacyjno-selekcyjnych coraz częściej oparta jest właśnie na nowych technologiach i nowoczesnych sposobach komunikowania. Z jakich narzędzi korzystają HRowcy w nowoczesnej rekrutacji?

Poszukiwania w sieci

Reklama

Starając się dotrzeć do kandydatów, coraz więcej firm bazuje na ogłoszeniach publikowanych w Internecie. Pracowników szuka się w standardowy sposób, poprzez dawanie ogłoszeń na popularnych portalach specjalizujących się w rekrutacji, ale także poprzez social media.

W serwisach typu Goldenline czy LinkedIn można zamieścić informację, że firma poszukuje specjalisty, ale także HRowiec sam może nawiązać kontakt z osobą, która szczególnie go interesuje. Dzięki dokładnemu opisowi ścieżki kariery wiadomo jakie doświadczenie i kompetencje ma dana osoba. Dodatkowo można sprawdzić co na jej temat uważają poprzedni pracodawcy, jakie mocne strony szczególnie podkreślają – opcja dodawania oceny. Zaletą biznesowych portali społecznościach jest także obecność grup, które zrzeszają ludzi zajmujących się zawodowo konkretną tematyką, np. ubezpieczeniową, bankową czy inwestycyjną. Pozwala to działom HR na zdobycie bazy potencjalnych kandydatów wyspecjalizowanych w wybranej dziedzinie. Główną korzyścią rekrutacji prowadzonej poprzez social media jest dotarcie do ludzi, którzy sami nie szukają aktywnie nowej pracy i zaprezentowanie im korzyści z przejścia do innego pracodawcy.

Rekrutacja wpływa na wizerunek firmy

Elektroniczny test osobowościowy

Reklama

Od kilku lat dużą popularnością wśród specjalistów ds. personalnych cieszą się elektroniczne systemy wsparcia procesów pozyskania pracowników, umożliwiające przeniesienie rekrutacji do sieci. W zależności od zastosowanych narzędzi mogą mieć one różną funkcjonalność. Oprogramowania pozwalają na archiwizowanie danych o kandydatach i zarządzanie nimi, a także pozwalają monitorować cały proces rekrutacji oraz dają wiedzę na temat jego efektywności. Pomaga to ocenić, które portale ogłoszeniowe są najskuteczniejsze i jakiego typu pracowników możemy na nich znaleźć. Na bazie pozyskanych informacji można skutecznie planować późniejsze działania pod kątem docierania do najlepszych kandydatów.

Ciekawym narzędziem elektronicznych platform są też testy kompetencyjne oraz osobowościowe. Jeszcze przed rozmową rekrutacyjną pozwalają sprawdzić jakimi cechami charakteryzuje się kandydat, jakie mocne i słabe strony posiada.

Zadaj pytanie na FORUM

Wirtualna rozmowa rekrutacyjna

Nowe technologie wykorzystywane są również do zdalnych rozmów rekrutacyjnych. Spotkania prowadzone za pośrednictwem Skype zyskują coraz częściej na popularności, szczególnie w sytuacjach, w których kandydata od firmy, która jest zainteresowana jego zatrudnieniem, dzieli spora ilość kilometrów. Taka wirtualna rozmowa kwalifikacyjna pozwala zaoszczędzić czas każdej ze stron, ale także zmniejsza koszty, jeżeli to firma odpowiada za zapewnienie kandydatowi dojazdu. Przyśpiesza także proces podejmowania decyzji – zamiast umawiania się na kolejne osobiste spotkanie - dodatkowe pytania można zadać zdalnie. 

Aktualnie proces rekrutacji nowych pracowników prowadzony jest głownie w Internecie, przy wykorzystaniu narzędzi IT. Z nowych technologii korzystają zarówno kandydaci, jak działy HR. W najbliższych latach zjawisko to z pewnością jeszcze bardziej będzie się pogłębiało.

Informacja zwrotna potrzebna w zarządzaniu zespołem i w procesie rekrutacji

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?