REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Nowe technologie w rekrutacji. / Fot. Fotolia
Nowe technologie w rekrutacji. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz widoczniejszym trendem w branży HR jest wykorzystywanie nowych technologii w rekrutacji. Czy rzeczywiście specjaliści ds. personalnych szukają pracowników poprzez Internet? Czy analizy kompetencji kandydatów dokonuje program komputerowy? Jak sprawdzają się social media w procesie pozyskania nowej kadry?

Maciej Stroński, ekspert ds. Rekrutacji w ING Życie

REKLAMA

Autopromocja

Technologie w rekrutacji

Pokolenie, które aktualnie jest na rynku pracy, to w większości ludzie bardzo zżyci z technologiami IT, stąd organizacja procesów rekrutacyjno-selekcyjnych coraz częściej oparta jest właśnie na nowych technologiach i nowoczesnych sposobach komunikowania. Z jakich narzędzi korzystają HRowcy w nowoczesnej rekrutacji?

Poszukiwania w sieci

Starając się dotrzeć do kandydatów, coraz więcej firm bazuje na ogłoszeniach publikowanych w Internecie. Pracowników szuka się w standardowy sposób, poprzez dawanie ogłoszeń na popularnych portalach specjalizujących się w rekrutacji, ale także poprzez social media.

W serwisach typu Goldenline czy LinkedIn można zamieścić informację, że firma poszukuje specjalisty, ale także HRowiec sam może nawiązać kontakt z osobą, która szczególnie go interesuje. Dzięki dokładnemu opisowi ścieżki kariery wiadomo jakie doświadczenie i kompetencje ma dana osoba. Dodatkowo można sprawdzić co na jej temat uważają poprzedni pracodawcy, jakie mocne strony szczególnie podkreślają – opcja dodawania oceny. Zaletą biznesowych portali społecznościach jest także obecność grup, które zrzeszają ludzi zajmujących się zawodowo konkretną tematyką, np. ubezpieczeniową, bankową czy inwestycyjną. Pozwala to działom HR na zdobycie bazy potencjalnych kandydatów wyspecjalizowanych w wybranej dziedzinie. Główną korzyścią rekrutacji prowadzonej poprzez social media jest dotarcie do ludzi, którzy sami nie szukają aktywnie nowej pracy i zaprezentowanie im korzyści z przejścia do innego pracodawcy.

Rekrutacja wpływa na wizerunek firmy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elektroniczny test osobowościowy

REKLAMA

Od kilku lat dużą popularnością wśród specjalistów ds. personalnych cieszą się elektroniczne systemy wsparcia procesów pozyskania pracowników, umożliwiające przeniesienie rekrutacji do sieci. W zależności od zastosowanych narzędzi mogą mieć one różną funkcjonalność. Oprogramowania pozwalają na archiwizowanie danych o kandydatach i zarządzanie nimi, a także pozwalają monitorować cały proces rekrutacji oraz dają wiedzę na temat jego efektywności. Pomaga to ocenić, które portale ogłoszeniowe są najskuteczniejsze i jakiego typu pracowników możemy na nich znaleźć. Na bazie pozyskanych informacji można skutecznie planować późniejsze działania pod kątem docierania do najlepszych kandydatów.

Ciekawym narzędziem elektronicznych platform są też testy kompetencyjne oraz osobowościowe. Jeszcze przed rozmową rekrutacyjną pozwalają sprawdzić jakimi cechami charakteryzuje się kandydat, jakie mocne i słabe strony posiada.

Zadaj pytanie na FORUM

Wirtualna rozmowa rekrutacyjna

Nowe technologie wykorzystywane są również do zdalnych rozmów rekrutacyjnych. Spotkania prowadzone za pośrednictwem Skype zyskują coraz częściej na popularności, szczególnie w sytuacjach, w których kandydata od firmy, która jest zainteresowana jego zatrudnieniem, dzieli spora ilość kilometrów. Taka wirtualna rozmowa kwalifikacyjna pozwala zaoszczędzić czas każdej ze stron, ale także zmniejsza koszty, jeżeli to firma odpowiada za zapewnienie kandydatowi dojazdu. Przyśpiesza także proces podejmowania decyzji – zamiast umawiania się na kolejne osobiste spotkanie - dodatkowe pytania można zadać zdalnie. 

Aktualnie proces rekrutacji nowych pracowników prowadzony jest głownie w Internecie, przy wykorzystaniu narzędzi IT. Z nowych technologii korzystają zarówno kandydaci, jak działy HR. W najbliższych latach zjawisko to z pewnością jeszcze bardziej będzie się pogłębiało.

Informacja zwrotna potrzebna w zarządzaniu zespołem i w procesie rekrutacji

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA