reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Nowe technologie w rekrutacji

Nowe technologie w rekrutacji

Coraz widoczniejszym trendem w branży HR jest wykorzystywanie nowych technologii w rekrutacji. Czy rzeczywiście specjaliści ds. personalnych szukają pracowników poprzez Internet? Czy analizy kompetencji kandydatów dokonuje program komputerowy? Jak sprawdzają się social media w procesie pozyskania nowej kadry?

Maciej Stroński, ekspert ds. Rekrutacji w ING Życie

Technologie w rekrutacji

Pokolenie, które aktualnie jest na rynku pracy, to w większości ludzie bardzo zżyci z technologiami IT, stąd organizacja procesów rekrutacyjno-selekcyjnych coraz częściej oparta jest właśnie na nowych technologiach i nowoczesnych sposobach komunikowania. Z jakich narzędzi korzystają HRowcy w nowoczesnej rekrutacji?

Poszukiwania w sieci

Starając się dotrzeć do kandydatów, coraz więcej firm bazuje na ogłoszeniach publikowanych w Internecie. Pracowników szuka się w standardowy sposób, poprzez dawanie ogłoszeń na popularnych portalach specjalizujących się w rekrutacji, ale także poprzez social media.

W serwisach typu Goldenline czy LinkedIn można zamieścić informację, że firma poszukuje specjalisty, ale także HRowiec sam może nawiązać kontakt z osobą, która szczególnie go interesuje. Dzięki dokładnemu opisowi ścieżki kariery wiadomo jakie doświadczenie i kompetencje ma dana osoba. Dodatkowo można sprawdzić co na jej temat uważają poprzedni pracodawcy, jakie mocne strony szczególnie podkreślają – opcja dodawania oceny. Zaletą biznesowych portali społecznościach jest także obecność grup, które zrzeszają ludzi zajmujących się zawodowo konkretną tematyką, np. ubezpieczeniową, bankową czy inwestycyjną. Pozwala to działom HR na zdobycie bazy potencjalnych kandydatów wyspecjalizowanych w wybranej dziedzinie. Główną korzyścią rekrutacji prowadzonej poprzez social media jest dotarcie do ludzi, którzy sami nie szukają aktywnie nowej pracy i zaprezentowanie im korzyści z przejścia do innego pracodawcy.

Rekrutacja wpływa na wizerunek firmy

Elektroniczny test osobowościowy

Od kilku lat dużą popularnością wśród specjalistów ds. personalnych cieszą się elektroniczne systemy wsparcia procesów pozyskania pracowników, umożliwiające przeniesienie rekrutacji do sieci. W zależności od zastosowanych narzędzi mogą mieć one różną funkcjonalność. Oprogramowania pozwalają na archiwizowanie danych o kandydatach i zarządzanie nimi, a także pozwalają monitorować cały proces rekrutacji oraz dają wiedzę na temat jego efektywności. Pomaga to ocenić, które portale ogłoszeniowe są najskuteczniejsze i jakiego typu pracowników możemy na nich znaleźć. Na bazie pozyskanych informacji można skutecznie planować późniejsze działania pod kątem docierania do najlepszych kandydatów.

Ciekawym narzędziem elektronicznych platform są też testy kompetencyjne oraz osobowościowe. Jeszcze przed rozmową rekrutacyjną pozwalają sprawdzić jakimi cechami charakteryzuje się kandydat, jakie mocne i słabe strony posiada.

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama