REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwój zawodowy

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Rozwój zawodowy. / Fot. Fotolia
Rozwój zawodowy. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozwój zawodowy jest niezwykle ważny dla każdego człowieka. Pozwala na odczuwanie satysfakcji z pracy i otwiera ścieżki kariery. Jak należy dbać o rozwój zawodowy?

Jak dbać o rozwój zawodowy?

Praca w dobrej firmie to powód do radości, ale jeśli się nie rozwijamy, to w pewnym momencie nie będziemy już odczuwać satysfakcji. Ekspert portalu monsterpolska.pl radzi, jak z powodzeniem planować swoją karierę zawodową, aby uniknąć takiej sytuacji.

REKLAMA

Autopromocja

Stwórzmy plan

Rozpocznij od zdefiniowania celów zawodowych. Aby działania były skuteczne, powinny być one dopasowane do naszych możliwości oraz tego, co chcemy osiągnąć. Nie tylko po rozpoczęciu nowej pracy, ale regularnie, raz na jakiś czas, warto na spokojnie przemyśleć, w jakim miejscu kariery się znajdujemy i gdzie chcielibyśmy być. Dobrym pomysłem jest przygotowanie listy mocnych i słabych stron. Dzięki temu określimy nasze priorytety i dowiemy się, na czym powinnyśmy się skupiać.

Doszkalajmy się

Zmieniający się rynek pracy sprawia, że często same studia i posiadane umiejętności, okazują się niewystarczające. Stąd konieczność podnoszenia swoich kwalifikacji oraz elastyczność w dopasowaniu do zmieniającej się rzeczywistości. Coraz częściej zdarza się bowiem tak, że musimy się przekwalifikować. Warto uniknąć zaskoczenia i myśląc o przyszłości zawodowej, pamiętać o konieczności ciągłego rozwoju. Wolny czas warto wykorzystać na naukę języków obcych. Można też zapytać pracodawcę o możliwość zorganizowania i sfinansowania szkoleń zawodowych. To nie tylko szansa na lepsze wyniki w pracy, ale także możliwość zdobycia nowych umiejętności, które mogą przydać się w różnych sytuacjach – radzi Małgorzata Majewska. Przydatna może okazać się także lektura prasy czy uczestnictwo w branżowych wydarzeniach.

Redakcja poleca produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (książka)

Zadbajmy o awans

Awans to forma nagrody za sumienność, zdobycie odpowiednich kwalifikacji oraz efekty naszej pracy. Bierne wyczekiwanie na to, że pracodawca dostrzeże nasz wkład, może jednak okazać się niewystarczające.  Warto nie tylko starać się i rzetelnie wykonywać obowiązki, ale także odpowiednio to komunikować. Jeśli uważamy, że należy się nam awans i nam na nim zależy, warto omówić to z naszym szefem w czasie indywidualnego spotkania – radzi Małgorzata Majewska. Aby rozmowa była udana, należy się do niej odpowiednio przygotować. Przygotujmy listę swoich osiągnięć oraz to jak wpłynęły one na sukces firmy, czy też działu. Zastanówmy się też, jak wyobrażamy sobie przyszłość w firmie i naszą karierę zawodową, a także jakie kwalifikacje i umiejętności moglibyśmy wykorzystywać lub rozwijać na nowym stanowisku. Prezentując nasze argumenty mówmy językiem korzyści dla pracodawcy, czyli w jaki sposób wykorzystanie naszego potencjału przyczyni się do poprawy wyników i rozwoju firmy.   

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Pomyślmy o zmianie pracy

Po dłuższym czasie spędzonym w jednej firmie, zdarza się, że coraz mocniej przytłacza nas monotonia. Jeśli codziennie przychodzimy do pracy z myślą, że nic nas już w niej nie zaskoczy, być może warto pomyśleć o zmianie. Zastanówmy się jednak najpierw, czy w obecnej organizacji nie ma niewykorzystanych szans na rozwój. Możemy zapytać naszego przełożonego lub osobę z działu HR, czy nie moglibyśmy pracować przy innych projektach. Dzięki temu nauczymy się nowych rzeczy i zdobędziemy nowe kwalifikacje. Czasem taka zmiana wystarczy, aby odzyskać świeże podejście do obowiązków. Nowe kierunki może nam wskazać także rozmowa o możliwościach awansu lub zmiany działu. Jeśli czujemy, że wyczerpaliśmy wszystkie możliwości w naszym miejscu pracy, zastanówmy się nad rozpoczęciem poszukiwań nowego pracodawcy. Na wstępie określmy jednak, czego oczekujemy po tej zmianie i jakiego typu praca mogłaby nas satysfakcjonować.

Nikt nie lubi stać w miejscu. Aby nasza kariera ciągle się rozwijała, musimy sami o to zabiegać. Sprawdzoną metodą jest metoda małych kroków każdego dnia, przybliżających nas do osiągnięcia zawodowych celów.

Pokusy, które mogą przeszkodzić w rozwoju kariery

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA