| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Zawodowe postanowienia na nowy rok

Zawodowe postanowienia na nowy rok

Badania wskazują jednoznacznie na niski procent realizacji noworocznych postanowień zawodowych. Tylko 8% społeczeństwa udaje się osiągnąć zakładane cele. Jaka jest tego przyczyna? Które postanowienia mają większą szansę na realizację?

Zawodowe i osobiste postanowienia na nowy rok

Zwykle w trakcie świąt, czyli wówczas, gdy mamy trochę więcej czasu wolnego zastanawiamy się nad swoim życiem osobistym i zawodowym, i dość często dochodzimy do wniosku, że wiele należałoby zmienić… Przede wszystkim jednak stawiamy na zmianę stylu życia, a więc chcemy się lepiej odżywiać, schudnąć, zacząć uprawiać sport i zrezygnować z palenia papierosów. Natomiast w kwestiach służbowych chcemy najczęściej całkowicie zmienić pracę, bądź też awansować, co z kolei ma się przyczynić do otrzymania podwyżki. Z jakim efektem udaje się nam zrealizować te założenia?

Nie ma co ukrywać, nie potrafimy dotrzymać nawet sobie tych hucznie wypowiedzianych obietnic, bo problem tkwi w tym, aby przestać fantazjować, a przejść do działania. A co jeszcze dodatkowo dziwi w tej sprawie to to, że zwykle mimo wszystko jesteśmy dla siebie bardzo wyrozumiali i tłumaczymy się słabą wolą i tym, że szara rzeczywistość szybko wymusiła na nas powrót do starych nawyków. Noworoczne postanowienia prędko odchodzą w niepamięć, a to ogromna strata nie tylko dla nas samych, ale i dla naszych rodzin.

Które zatem postanowienia mają szansę się spełnić i jak podejść do ich realizacji?

Najchętniej podchodzimy do realizacji tych założeń, które wiążą się z pieniędzmi, gorzej do tych, które wymagają od nas wysiłku fizycznego, bądź zmiany konkretnych nawyków i uzależnień. W związku z tym łatwiej jest nam zapisać się na kurs podnoszący kwalifikacje zawodowe niż rzucić palenie. A wcale nie musi tak być.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Po pierwsze - nie wszystko na raz

Znacznie lepiej wyznaczyć sobie dwa bądź trzy cele na nowy rok niż tworzyć całą listę nieprzemyślanych założeń. Im mniej tym lepiej, bo dzięki temu postanowienia przejdą w czyny, a o to przecież nam chodzi. Dlatego, jeśli chcemy odzyskać zgrabną sylwetkę na naszej liście noworocznych postanowień powinien pojawić się punkt informujący o tym, że trzy razy w tygodniu odbędziemy trening na siłowni, a nie, że po nowym roku zrzucimy 20 kilogramów. Zamiast zapewniać wszystkim i siebie o tym, że po nowym roku nasza pensja wzrośnie dwukrotnie lepiej napisać, że podniesiemy kwalifikacje zawodowe i będziemy aplikować na wyższe stanowisko.

Zadaj pytanie na FORUM

Po drugie - lepiej razem niż samodzielnie

Obecnie bardzo przydatne są wszelkie media społecznościowe, blogi i najróżniejsze fora i bardzo dobrze, bo w gronie ludzi borykających się z tymi samymi problemami znacznie łatwiej będzie utrzymać się w postanowieniu. Wyszukanie fan page dla biegaczy czy pasjonatów fitness zajmuje chwilę, tak samo, jak pobranie specjalnych aplikacji, dzięki którym codziennie można dzielić się ze znajomymi pokonanym dystansem czy utratą kalorii. Podobnie wygląda sprawa z kursami czy szkoleniami, o których można poczytać w specjalnych, dedykowanych serwisach i na forach, a po uzyskaniu konkretnych podpowiedzi zapisać się przez Internet z dowolnego miejsca w kraju i o dowolnej godzinie na zajęcia, które wzmocnią nasze umiejętności zawodowe. Trzeba tylko tego chcieć.

Po trzecie – emocje i jeszcze raz emocje

Warto poinformować najbliższych o swoich staraniach, warto też dzielić się drobnymi sukcesami czy chwilowymi pokusami, bo im więcej dostaniemy wsparcia i zapewnień o słuszności naszych działań tym większą motywację uzyskamy do dalszego działania.

Plany zawodowe na 2015 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Hetman

Adwokat i radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, pracy, handlowego i europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »