REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szansa na awans

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Szansa na awans. / Fot. Fotolia
Szansa na awans. / Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pojawiająca się szansa na awans powinna być zawsze wykorzystywana. Co stoi temu na przeszkodzie? Dlaczego pracodawcy pomijają niektórych pracowników przy awansowaniu?

Szansa na awans

W Twojej firmie było już kilka wakatów, na które chętnie byś przeszedł, ale nie udało Ci się awansować? Inni pracownicy zgarniali Ci posady sprzed nosa? Przeczytaj porady ekspertów monsterpolska.pl i dowiedz się, co zrobić, by Cię zauważono i nie pomijano podczas kolejnych awansów.

REKLAMA

Czasem przyczyna braku awansu leży w pracowniku, a dokładniej – jego błędnym myśleniu o sobie, współpracownikach i firmie. Jakie błędy najczęściej popełniają pomijane przy awansach osoby?

Ludzie po prostu powinni wiedzieć, że ciężko pracuję

Wkładanie wiele wysiłku w pracę nie oznacza, że spłyną na Ciebie nagrody, a przełożeni go dostrzegą. Czasem trzeba się postarać, by inni dostrzegli i docenili Twoją ciężką pracę. Dostałeś pochwałę za dobrze wykonane zadanie? Znajdź sposób na zakomunikowanie szefowi o swoich osiągnięciach. Nie bój się mówić głośno o swoich sukcesach, ale rób to w taki sposób, by zespół nie postrzegał Cię jako chwalipięty. Możesz też kupić sobie apaszkę, broszkę czy krawat jako przypomnienie tego sukcesu. Kiedy ludzie będą komentować Twój nowy zakup, powiedz im, co się za nim kryje.

Redakcja poleca produkt: Personel i Zarządzanie

Mój szef wie, że chcę awansować

To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Pamiętaj – Twój przełożony nie czyta w Twoich myślach. Zastanów się, jak widzisz swoją dalszą karierę. Spotkaj się z przełożonym i przedstaw swoje cele. Nie kończ spotkania dopóki nie będziesz pewny, że szef daje Ci wsparcie i rozumie, w jakim kierunku zmierzasz. „Pomożesz mi?” – to kluczowe pytanie podczas tej rozmowy, ponieważ aby awansować, będziesz potrzebował jego aprobaty – tłumaczy Małgorzata Majewska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mój współpracownik jest moim przyjacielem i nigdy nie rywalizowałby ze mną o wolne stanowisko

Oczywiście, że nie – to tylko świetna posada, oferująca o 20% wyższą pensję niż oboje obecnie zarabiacie. Pomyśl racjonalnie. Miej na uwadze, że w biurze ważniejszy jest biznes i kariera niż przyjaźń. To nie jest nieformalne spotkanie przy kawie. To świetnie, że masz dobre kontakty ze współpracownikami, ale bądź czujny, bo ktoś może sprzątnąć Ci sprzed nosa Twój wymarzony awans.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Jedyne informacje o nowych wakatach ogłaszają kadry

To nie do końca prawda. Z biurowych plotek możesz dowiedzieć się niemal o wszystkim. Poznaj ludzi z innych działów, którzy dadzą Ci znać, jeśli pojawi się jakaś ciekawa oferta, bo np. ktoś będzie odchodził z firmy. W takiej sytuacji możesz wyjść z propozycją objęcia danego stanowiska zanim dział HR rozpocznie rekrutację zewnętrzną. Krótkie pytanie: „Cześć, jak minął weekend?”, jest dobrym wstępem do utrzymywania kontaktów z innymi pracownikami i nawiązania relacji. Tylko nie sprawiaj wrażenia interesownego – to zniechęci ludzi do kontaktu z Tobą.

Jeśli zaprzyjaźnię się z innymi managerami, mój przełożony się wystraszy

REKLAMA

Tak i nie. Tak, jeśli Twój szef nie jest dobry w tym, co robi. Jeśli chciałbyś pracować w jakimś innym dziale, za pomocą wszelkich środków postaraj się nawiązać kontakt z ludźmi, którzy tam pracują. Okaż zainteresowanie ich pracą i powiedz, że chciałbyś nauczyć się więcej. Zadeklaruj swoją pomoc – oczywiście, o ile nie będzie to kolidowało z Twoimi własnymi obowiązkami, ponieważ wtedy Twój szef może się zezłościć, a nie przestraszyć. Dzięki nawiązaniu dobrych kontaktów, jeśli w danym dziale pojawi się wolny etat, na pewno zostaniesz wzięty pod uwagę podczas rekrutacji – opisuje Małgorzata Majewska.

Pamiętaj, najważniejsze to być uczestnikiem, a nie obserwatorem własnej kariery. Przestań patrzeć, jak inni pną się w górę i zacznij aktywnie działać, aby osiągnąć wymarzony cel. 

Rozwój zawodowy

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA