REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szansa na awans

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Szansa na awans. / Fot. Fotolia
Szansa na awans. / Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pojawiająca się szansa na awans powinna być zawsze wykorzystywana. Co stoi temu na przeszkodzie? Dlaczego pracodawcy pomijają niektórych pracowników przy awansowaniu?

Szansa na awans

W Twojej firmie było już kilka wakatów, na które chętnie byś przeszedł, ale nie udało Ci się awansować? Inni pracownicy zgarniali Ci posady sprzed nosa? Przeczytaj porady ekspertów monsterpolska.pl i dowiedz się, co zrobić, by Cię zauważono i nie pomijano podczas kolejnych awansów.

REKLAMA

Autopromocja

Czasem przyczyna braku awansu leży w pracowniku, a dokładniej – jego błędnym myśleniu o sobie, współpracownikach i firmie. Jakie błędy najczęściej popełniają pomijane przy awansach osoby?

Ludzie po prostu powinni wiedzieć, że ciężko pracuję

Wkładanie wiele wysiłku w pracę nie oznacza, że spłyną na Ciebie nagrody, a przełożeni go dostrzegą. Czasem trzeba się postarać, by inni dostrzegli i docenili Twoją ciężką pracę. Dostałeś pochwałę za dobrze wykonane zadanie? Znajdź sposób na zakomunikowanie szefowi o swoich osiągnięciach. Nie bój się mówić głośno o swoich sukcesach, ale rób to w taki sposób, by zespół nie postrzegał Cię jako chwalipięty. Możesz też kupić sobie apaszkę, broszkę czy krawat jako przypomnienie tego sukcesu. Kiedy ludzie będą komentować Twój nowy zakup, powiedz im, co się za nim kryje.

Redakcja poleca produkt: Personel i Zarządzanie

Mój szef wie, że chcę awansować

To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Pamiętaj – Twój przełożony nie czyta w Twoich myślach. Zastanów się, jak widzisz swoją dalszą karierę. Spotkaj się z przełożonym i przedstaw swoje cele. Nie kończ spotkania dopóki nie będziesz pewny, że szef daje Ci wsparcie i rozumie, w jakim kierunku zmierzasz. „Pomożesz mi?” – to kluczowe pytanie podczas tej rozmowy, ponieważ aby awansować, będziesz potrzebował jego aprobaty – tłumaczy Małgorzata Majewska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mój współpracownik jest moim przyjacielem i nigdy nie rywalizowałby ze mną o wolne stanowisko

Oczywiście, że nie – to tylko świetna posada, oferująca o 20% wyższą pensję niż oboje obecnie zarabiacie. Pomyśl racjonalnie. Miej na uwadze, że w biurze ważniejszy jest biznes i kariera niż przyjaźń. To nie jest nieformalne spotkanie przy kawie. To świetnie, że masz dobre kontakty ze współpracownikami, ale bądź czujny, bo ktoś może sprzątnąć Ci sprzed nosa Twój wymarzony awans.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Jedyne informacje o nowych wakatach ogłaszają kadry

To nie do końca prawda. Z biurowych plotek możesz dowiedzieć się niemal o wszystkim. Poznaj ludzi z innych działów, którzy dadzą Ci znać, jeśli pojawi się jakaś ciekawa oferta, bo np. ktoś będzie odchodził z firmy. W takiej sytuacji możesz wyjść z propozycją objęcia danego stanowiska zanim dział HR rozpocznie rekrutację zewnętrzną. Krótkie pytanie: „Cześć, jak minął weekend?”, jest dobrym wstępem do utrzymywania kontaktów z innymi pracownikami i nawiązania relacji. Tylko nie sprawiaj wrażenia interesownego – to zniechęci ludzi do kontaktu z Tobą.

Jeśli zaprzyjaźnię się z innymi managerami, mój przełożony się wystraszy

Tak i nie. Tak, jeśli Twój szef nie jest dobry w tym, co robi. Jeśli chciałbyś pracować w jakimś innym dziale, za pomocą wszelkich środków postaraj się nawiązać kontakt z ludźmi, którzy tam pracują. Okaż zainteresowanie ich pracą i powiedz, że chciałbyś nauczyć się więcej. Zadeklaruj swoją pomoc – oczywiście, o ile nie będzie to kolidowało z Twoimi własnymi obowiązkami, ponieważ wtedy Twój szef może się zezłościć, a nie przestraszyć. Dzięki nawiązaniu dobrych kontaktów, jeśli w danym dziale pojawi się wolny etat, na pewno zostaniesz wzięty pod uwagę podczas rekrutacji – opisuje Małgorzata Majewska.

Pamiętaj, najważniejsze to być uczestnikiem, a nie obserwatorem własnej kariery. Przestań patrzeć, jak inni pną się w górę i zacznij aktywnie działać, aby osiągnąć wymarzony cel. 

Rozwój zawodowy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA