| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Wellness w firmie (1)

Wellness w firmie (1)

Dziś, w obliczu rosnącej świadomości ekologii i profilaktyki zdrowia, prognozy starzejącego się społeczeństwa, a z drugiej strony, wzrostu tempa życia i towarzyszącego mu braku poczucia równowagi życiowej, trend wellness w firmie stał się realną potrzebą zarówno po stronie pracownika, jak i jego pracodawcy. Dynamicznie rośnie liczba organizacji, które wdrażają programy wellness. I bardzo im się to opłaca.

Światowe badania mówią o 300–700 proc. zwrotu z inwestycji.

Czasy, w których obecnie żyjemy, znacząco odbiegają od czasów, w których żyli nasi dziadkowie. Wzrosło tempo życia, a rozwój technologii powoduje, że coraz więcej wymagamy od siebie i innych. Ilość informacji, którą nasi dziadowie pochłaniali w ciągu swojego życia, my pochłaniamy w ciągu jednego miesiąca.

Wyzwania dla firm

Stres stał się cichym zabójcą, a większość współczesnych chorób ma podłoże psychosomatyczne. Liczba samobójstw w Polsce (też związana z niezwykle wysokimi statystykami depresji) wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich trzech lat i jest taka sama, jak w objętej wojną Ukrainie. Oznacza to dwa razy więcej ofiar samobójstw rocznie w stosunku do ludzi ginących w wypadkach samochodowych. Takie cyfry mówią same za siebie!

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Raport o zdrowiu Polaków z 2013 roku pokazał, że jesteśmy najbardziej niezdrowym krajem Unii Europejskiej. Na bóle kręgosłupa narzeka ponad 1/4 Polaków. Problemy ze spaniem odczuwa połowa dorosłych obywateli, a statystyki umieralności na choroby krążenia są o 70 proc. wyższe niż średnia Unii Europejskiej*.

Porozmawiaj o tym na FORUM

To wszystko stawia przed pracodawcą pewne wyzwania i dylematy – czy i jak wspierać swojego pracownika? Czy zrobić coś, by mu pomóc, czy zostawić go z tym samego? Jeżeli pracodawcy zachowają bierną postawę, to będzie się ona odbijała na jakości wykonywanej pracy, obniżonej kreatywności, zaangażowaniu. Może to też powodować gorszą atmosferę w pracy, więcej konfliktów, niższy poziom obsługi klienta czy wyższą wypadkowość, szczególnie w pracy fizycznej. Ogólnie mówiąc, wszystko to powoduje niższą efektywność pracy.

Działania prozdrowotne w zakładzie pracy korzyścią dla pracodawcy

Rozwój „branży zdrowia”

Wobec takich statystyk nikogo nie powinno dziwić, że branża wellness przyszła do Polski i niezwykle dynamicznie się tu rozwija. Polacy zaczynają szukać sposobów na to, aby „nie zwariować” i jak aktywnie i praktycznie poprawić jakość swojego życia. Porównując koniec lat 90. z tym, co obecnie oferuje rynek, zmiany są gigantyczne. Zdrowa żywność w marketach, ośrodki jogi i gabinety odnowy biologicznej powstające nawet w mniejszych miastach, szeroka oferta warsztatów rozwojowych, rosnąca liczba osób biegających w parkach czy trenujących triatlon.

Światowej sławy ekonomista i multimilioner Paul Zane Pilzer, który w latach 80. przewidział dynamiczny rozwój branży komputerowej, nazwał wellness rewolucją świadomości XXI w. Zapowiedział, że przez kolejne dekady będzie określała nasz styl życia – to, jak się odżywiamy, jak wyglądamy i spędzamy czas wolny. Pilzer powiedział też, że „branża zdrowia”, czyli wellness, rozwinie się w odpowiedzi na „przemysł chorobowy”, czyli medycynę i farmację – sektory zarabiające na chorobach obywateli, a niekoniecznie rozwiązujące ich problemy zdrowotne. Te prognozy sprawdzają się również w Polsce. Rośnie świadomość związana ze zdrowym stylem życia i potrzeba zadbania o własny dobrostan. Powoli wszyscy stają się konsumentami niezwykle dynamicznie rozwijającej się branży wellness.

Czytaj także

Autor:

Prekursorka wellnessu korporacyjnego w Polsce. Trener psychologii biznesu, coach, nauczyciel świadomego rozwoju. Założycielka i prezes grupy szkoleniowo-doradczej PRODIALOG, beata.dyraga@prodialog.pl

Źródło:

Personel i Zarządzanie

Zdjęcia

Wellness w firmie (1). / Fot. Fotolia
Wellness w firmie (1). / Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »