REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ wzrostu gospodarczego na wykwalifikowanych pracowników

 Hay Group Polska
firma doradcza
Wpływ wzrostu gospodarczego na wykwalifikowanych pracowników. /Fot. Fotolia
Wpływ wzrostu gospodarczego na wykwalifikowanych pracowników. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost gospodarczy przyczynia się do masowej ucieczki wykwalifikowanych pracowników. Tak wynika z przeprowadzonego przez Hay Group badania. Pracodawcy stają przed trudnym zadaniem. Co zrobić, aby zatrzymać talenty w swojej firmie?

Wzrost gospodarczy a wykwalifikowani pracownicy

Niebezpieczeństwo masowej ucieczki wykwalifikowanych pracowników wzrasta w miarę powrotu wzrostu gospodarczego

REKLAMA

Autopromocja
  • Według prognoz wskaźniki rotacji pracowników na świecie będą utrzymywały się na wysokim poziomie po gwałtownym wzroście w 2014 roku.
  • Wzrost rotacji dotknie w pierwszej kolejności rynki wschodzące.
  • Pracownicy z Europy będą podejmowali decyzje o odejściu najpóźniej.
  • Badanie identyfikuje pięć czynników, które wpływają na lojalność pracowników.

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Hay Group – globalną firmę doradczą z zakresu zarządzania – we współpracy z ośrodkiem badań gospodarki i biznesu – Centre for Economics and Business Research (Cebr), w miarę poprawy warunków na rynku pracy oraz powrotu wzrostu gospodarczego, firmy na całym świecie muszą stawić czoła coraz aktywniejszej ucieczce talentów.

Wiele gospodarek już odczuwa początkowe sygnały wzrostu. Ponadto na rynkach dojrzałych możemy zaobserwować zwiększony nacisk na generowanie dochodów. W miarę jak wzrost gospodarczy będzie się umacniał i będą pojawiały się nowe możliwości na rynku pracy, rotacja pracowników na świecie (która w ostatnich latach utrzymywała się mniej więcej na stałym poziomie), w nieunikniony sposób wzrośnie w 2014 roku, kiedy to liczba pracowników decydujących się szukać nowego pracodawcy ma osiągnąć 167,1 mln osób, co będzie stanowić 12,8% wzrostu względem roku 2012. To nie będzie krótkotrwały trend. Średnie wartości wskaźników rotacji w kolejnych pięciu latach mają wzrosnąć z 21% do 24%, zaś w roku 2018 liczba pracowników odchodzących z pracy sięgnie 198 milionów. Rynki wschodzące odczują skutki wzrostu rotacji jako pierwsze. Gospodarki rozwinięte doświadczą skutków dopiero, gdy poprawie ulegną warunki gospodarcze.

Mobilność pracowników

Zaangażowanie pracowników i ich wspieranie

Agnieszka Milewczyk, dyrektor zarządzająca Hay Group Polska, komentuje: Niekorzystna sytuacja na rynku pracy związana z osłabieniem koniunktury utrzymywała wskaźniki rotacji na niskim poziomie w wielu firmach. W miarę powrotu gospodarki do dobrej formy, gdy rynek pracy staje się stabilniejszy, na całym świecie niezadowoleni pracownicy będą podwyższać ryzyko utraty zasobów ludzkich. Aby powstrzymać pracowników o wysokiej wartości przed opuszczeniem firmy w poszukiwaniu korzystniejszych warunków pracy, organizacje muszą stawić czoła wyzwaniom związanym z zaangażowaniem pracowników oraz ich wspieraniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

Badanie zatytułowane „Przygotowania do rezygnacji” opracowano na podstawie unikalnego modelu makroekonomicznego spółki Hay Group, który analizuje główne czynniki wpływające na rotację pracowników. Badanie obejmuje ponad 700 mln pracowników w 21 krajach na całym świecie.

Masowa migracja

REKLAMA

Zgodnie z przewidywaniami, średnie wskaźniki rotacji będą wyższe w krajach, gdzie perspektywy na rynku są lepsze, badanie Hay Group ujawnia dwupłaszczyznową tendencję1. Pracownicy gospodarek wschodzących będą nadal cieszyć się korzystną sytuacją na rynku pracy – będą jednymi z pierwszych, którzy zdecydują się opuścić swoich pracodawców. Natomiast pracownicy w krajach europejskich dotkniętych kryzysem nie będą się śpieszyć z podjęciem podobnej decyzji.

Region Azji i Pacyfiku doświadczy największego wzrostu rotacji pracowników w tym roku, gdyż wzrost zatrudnienia i tworzenie bogactwa nadal będą stymulować do odejścia ambitną i mobilną siłę roboczą. Organizacje w tym regionie odczują najwyższe wzrosty rotacji pracowników w skali świata. W latach 2012–2018 rotacja wzrośnie z 21,6% do 25,5%, czyli prawie o jedną piątą.

Brak wykwalifikowanych pracowników

Ameryka Łacińska będzie zmuszona stawić czoła skokowi wskaźnika rotacji dwukrotnie (w 2013 i 2016 roku) ze względu na wzrost wydatków na infrastrukturę z powodu Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata, które pobudzą wzrost w regionie. Natomiast Ameryka Północna doświadczy gwałtownego wzrostu wskaźnika rotacji w 2014 roku, a najwyższej rotacji w regionie oczekuje się w 2018 roku, kiedy to obejmie ona 36,7 miliona pracowników.

Pracownicy z Europy będą podejmowali decyzje o odejściu najpóźniej, a wzrost rotacji nastąpi w 2016 roku, kiedy to wyniesie ona 19,5%. Rynki Europy Południowej pozostają jeszcze dalej w tyle. W krajach takich jak Włochy nie należy oczekiwać gwałtownego zwiększenia się rotacji przed 2018 rokiem.

Polska

W 2015 roku należy spodziewać się gwałtowniejszego wzrostu rotacji – do poziomu 13,5%, w miarę jak stopniowo polepszające się warunki zatrudnienia skłonią do zmiany pracy słabo zaangażowanych pracowników, opóźniających moment odejścia ze względu na kryzys, którzy staną się wtedy pewniejsi swoich perspektyw na rynku pracy. Ponowny drastyczny wzrost rotacji przewiduje się na rok 2016, kiedy to wskaźnik rotacji osiągnie 14,2%. W późniejszym okresie rotacja będzie wzrastać wolniej, w miarę rozwoju sektora usług.

Jak zatrzymać pracownika w firmie?

Budowanie przyjaznego środowiska pracy

Aby zidentyfikować kluczowe czynniki wpływające na retencję pracowników, spółka Hay Group przeprowadziła szczegółową analizę bazy opinii pracowników, która zawiera informacje uzyskane od ponad 5,5 miliona pracowników na całym świecie.

Badanie dowodzi, że zaufanie do kierownictwa, możliwość rozwoju kariery, autonomia, wspierające środowisko pracy oraz odpowiednie wynagrodzenie są jednymi z najbardziej spójnych predykatorów zaangażowania i lojalności pracowników2. Pracownicy, którzy planują zostać w firmie przez okres dłuższy niż dwa lata, oceniają swoich pracodawców o ponad 20 punktów procentowych korzystnie w zakresie tych pięciu czynników niż pracownicy, którzy planują odejść z firmy w tym okresie.

Agnieszka Milewczyk podkreśla: W miarę jak retencja pracowników przekształca się dla pracodawców w poważny problem, nie tylko w odniesieniu do pracowników o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania firmy, ale także w odniesieniu do pracowników szeregowych, zrozumienie czynników, które przyczyniają się do wzrostu zaangażowania i lojalności wśród pracowników jest niezbędne do zarządzania zwiększającym się ryzykiem rotacji
w nadchodzących miesiącach i latach. Przyszedł czas, aby organizacje zrozumiały, jaka jest ich obecna sytuacja, i wykorzystały swoje możliwości, aby zatrzymać pracowników
w firmie”. 

Potrzeba mobilności wśród pracowników

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA