REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy nie należy korzystać z urlopu na żądanie?

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Kiedy nie należy korzystać z urlopu na żądanie? / fot. Fotolia
Kiedy nie należy korzystać z urlopu na żądanie? / fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop na żądanie to uprawnienie przysługujące pracownikowi w wymiarze 4 dni na rok kalendarzowy. Wchodzi w skład pełnej puli dni urlopu wypoczynkowego. Nie ma konieczności składania wniosku o tego typu urlop, ale istnieje obowiązek powiadomienia pracodawcy jeszcze przed godziną rozpoczęcia pracy zgodną z rozkładem czasu pracy. Kiedy nie należy korzystać z urlopu na żądanie?

Urlop na żądanie - przywilej, którego nie należy nadużywać

W pewnym momencie zdarza się najlepszym z nas. Dopada nas zmęczenie, a wstanie z łóżka i pójście do pracy odczuwamy jako pracę samą w sobie. Zaczynamy się zastanawiać: "po co się starać?" W takich sytuacjach chętnie bierzemy urlop na żądanie. Jednak pamiętajmy, ze nie możemy nadużywać tego przywileju. Oto kilka powodów, które nie są wystarczające, by zostać w domu i radzi, co zrobić w takich sytuacjach.

REKLAMA

Autopromocja

Praca zaczyna Cię nudzić, nie masz przed sobą nowych wyzwań

Brak nowych możliwości rozwoju powoduje, że nie masz ochoty przychodzić do pracy. Zastanów się czy nadal czułbyś się w ten sposób, gdybyś robił coś, by zmienić swoje życie? Jeżeli na przykład przerwałeś edukację i czujesz, ze masz ograniczone możliwości zawodowe, pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby wrócić do szkoły. Możesz skorzystać z kursów wieczorowych czy zaocznych. Istnieje również ogrom kursów internetowych, które mogą świetnie się sprawdzić w Twoim przypadku.

Problemy z szefem

Kłopoty w kontaktach z przełożonym sprawiają, że potrzebujesz odpoczynku? Nie jesteś sam. Problemy w relacjach z szefem są dość często spotykane. Szanse są duże, że jeżeli zmienisz pracę tylko z powodu swojego szefa, możesz znaleźć się w podobnej sytuacji w następnym miejscu zatrudnienia. Wykonuj swoją pracę dobrze, a nie minie dużo czasu i dostaniesz awans, dzięki czemu uwolnisz się spod nadzoru nieprzyjemnego zwierzchnika.

Rekomendowany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Nie jesteś w stanie dotrzymać terminu

Prawdopodobnie już kilka dni temu przewidywałeś, że nie wyrobisz się z nieubłaganie zbliżającym się terminem. Może wydaje Ci się, że lepiej będzie zwyczajnie uciec przed odpowiedzialnością, ale pamiętaj, że inni na Ciebie liczą. Staw się w pracy na czas i po prostu poproś współpracowników o pomoc, jeżeli uważasz, że sam nie dasz rady dokończyć powierzonego Ci zadania. Staraj się lepiej organizować swoją pracę, by uniknąć takich sytuacji na przyszłości – tłumaczy Małgorzata Majewska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Po prostu wolałbyś obejrzeć mecz

A kto by nie wolał? Jednak jeżeli nie jesteś np. komentatorem sportowym, nikt nie zapłaci Ci za przeżywanie piłkarskich emocji. Jeżeli odpowiednio poważnie podejdziesz do swoich obowiązków, znajdziesz czas również na sportowe rozrywki.

Wróciłeś do domu nad ranem

Złe zarządzanie czasem z Twojej strony nie powinno odbijać się na innych. Wypij mocną kawę, zjedz coś zdrowego i weź prysznic. Twoim zadaniem jest to, aby stawić się w pracy na czas.

Jeśli coraz częściej czujesz potrzebę urlopu na żądanie, to być może nadszedł czas, by jeszcze raz przemyśleć swoje cele. Zaplanuj chwilę wolnego i zastanów się nad tymi aspektami swojego życia, które możliwe, że nie działają już tak jak trzeba. Rozważ co powinieneś zrobić, by zneutralizować doskwierające Ci problemy – podsumowuje Małgorzata Majewska.

Czy urlop na żądanie musi być wykorzystany do końca września?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA