REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy nie należy korzystać z urlopu na żądanie?

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Kiedy nie należy korzystać z urlopu na żądanie? / fot. Fotolia
Kiedy nie należy korzystać z urlopu na żądanie? / fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop na żądanie to uprawnienie przysługujące pracownikowi w wymiarze 4 dni na rok kalendarzowy. Wchodzi w skład pełnej puli dni urlopu wypoczynkowego. Nie ma konieczności składania wniosku o tego typu urlop, ale istnieje obowiązek powiadomienia pracodawcy jeszcze przed godziną rozpoczęcia pracy zgodną z rozkładem czasu pracy. Kiedy nie należy korzystać z urlopu na żądanie?

Urlop na żądanie - przywilej, którego nie należy nadużywać

W pewnym momencie zdarza się najlepszym z nas. Dopada nas zmęczenie, a wstanie z łóżka i pójście do pracy odczuwamy jako pracę samą w sobie. Zaczynamy się zastanawiać: "po co się starać?" W takich sytuacjach chętnie bierzemy urlop na żądanie. Jednak pamiętajmy, ze nie możemy nadużywać tego przywileju. Oto kilka powodów, które nie są wystarczające, by zostać w domu i radzi, co zrobić w takich sytuacjach.

REKLAMA

Autopromocja

Praca zaczyna Cię nudzić, nie masz przed sobą nowych wyzwań

Brak nowych możliwości rozwoju powoduje, że nie masz ochoty przychodzić do pracy. Zastanów się czy nadal czułbyś się w ten sposób, gdybyś robił coś, by zmienić swoje życie? Jeżeli na przykład przerwałeś edukację i czujesz, ze masz ograniczone możliwości zawodowe, pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby wrócić do szkoły. Możesz skorzystać z kursów wieczorowych czy zaocznych. Istnieje również ogrom kursów internetowych, które mogą świetnie się sprawdzić w Twoim przypadku.

Problemy z szefem

Kłopoty w kontaktach z przełożonym sprawiają, że potrzebujesz odpoczynku? Nie jesteś sam. Problemy w relacjach z szefem są dość często spotykane. Szanse są duże, że jeżeli zmienisz pracę tylko z powodu swojego szefa, możesz znaleźć się w podobnej sytuacji w następnym miejscu zatrudnienia. Wykonuj swoją pracę dobrze, a nie minie dużo czasu i dostaniesz awans, dzięki czemu uwolnisz się spod nadzoru nieprzyjemnego zwierzchnika.

Rekomendowany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Nie jesteś w stanie dotrzymać terminu

Prawdopodobnie już kilka dni temu przewidywałeś, że nie wyrobisz się z nieubłaganie zbliżającym się terminem. Może wydaje Ci się, że lepiej będzie zwyczajnie uciec przed odpowiedzialnością, ale pamiętaj, że inni na Ciebie liczą. Staw się w pracy na czas i po prostu poproś współpracowników o pomoc, jeżeli uważasz, że sam nie dasz rady dokończyć powierzonego Ci zadania. Staraj się lepiej organizować swoją pracę, by uniknąć takich sytuacji na przyszłości – tłumaczy Małgorzata Majewska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Po prostu wolałbyś obejrzeć mecz

A kto by nie wolał? Jednak jeżeli nie jesteś np. komentatorem sportowym, nikt nie zapłaci Ci za przeżywanie piłkarskich emocji. Jeżeli odpowiednio poważnie podejdziesz do swoich obowiązków, znajdziesz czas również na sportowe rozrywki.

Wróciłeś do domu nad ranem

Złe zarządzanie czasem z Twojej strony nie powinno odbijać się na innych. Wypij mocną kawę, zjedz coś zdrowego i weź prysznic. Twoim zadaniem jest to, aby stawić się w pracy na czas.

Jeśli coraz częściej czujesz potrzebę urlopu na żądanie, to być może nadszedł czas, by jeszcze raz przemyśleć swoje cele. Zaplanuj chwilę wolnego i zastanów się nad tymi aspektami swojego życia, które możliwe, że nie działają już tak jak trzeba. Rozważ co powinieneś zrobić, by zneutralizować doskwierające Ci problemy – podsumowuje Małgorzata Majewska.

Czy urlop na żądanie musi być wykorzystany do końca września?

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA