REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyjęcie pracownika do pracy - dokumentacja pracownicza

Anna Mrugas
ekspert z zakresu prawa pracy
Przyjęcie pracownika do pracy - dokumentacja pracownicza. / Fot. Fotolia
Przyjęcie pracownika do pracy - dokumentacja pracownicza. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przyjęcie pracownika do pracy wiąże się z powstaniem po obu stronach stosunku pracy obowiązków. Bardzo ważną rolę na etapie zatrudniania pracownika odgrywa dokumentacja pracownicza (kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o pracę, kwestionariusz osobowy dla pracownika, umowa o pracę, informacja o warunkach zatrudnienia, zlecenie przekazywania wynagrodzenia na rachunek bankowy, oświadczenie pracownika dla celów podatkowych PIT-2).

Spółka ABC zamieściła ofertę pracy na stanowisku Referent ds. administracyjnych (gazeta lokalna). W odpowiedzi na ofertę, przeprowadzeniu kilkunastu rozmów kwalifikacyjnych, Prezes Zarządu postanowił zatrudnić Panią Karolinę M. od dnia 9 marca 2015 r. na okres próbny, tj. do dnia 8 czerwca 2015 r. (3 miesiące).

Autopromocja

W związku z powyższym, w dniu dzisiejszym, czyli 5 marca 2015 r. zostało wręczone Pani Karolinie skierowanie na wstępne badanie lekarskie, celem wydania orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku Referenta ds. administracyjnych.

WZÓR:

Umowa o pracę na okres próbny - wzór

W dniu 9 marca 2015 r. zawarto umowę o pracę pomiędzy Panią Karoliną M., a Spółką ABC. Umowę sporządzono w 2 egzemplarzach, z których jeden otrzymała Pani Karolina M., a drugi został włączony do akt osobowych pracownika (w części B). Dołączono również informację o warunkach zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WZÓR:

Informacja o warunkach zatrudnienia - wzór

Wcześniej Pani Karolina M. wypełniła kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie (na rozmowie rekrutacyjnej), który wpięto w część A akt osobowych. W dniu podpisania umowy o pracę Pani Karolina przedłożyła również kwestionariusz osobowy dla pracownika, który wpięto już w część B.

WZORY:

Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie

Kwestionariusz osobowy dla pracownika

Nowa pracownica zapoznała się z Regulaminem Pracy oraz Wynagradzania Spółki ABC, a także Regulaminem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Ponadto została przeszkolona w zakresie BHP oraz ochrony przeciwpożarowej przez inspektora BHP – Karola Żyłowskiego.

Pani Karolina złożyła również oświadczenie PIT-2 dla celów podatkowych oraz przestawiła pracodawcy prośbę o przekazywanie jej wynagrodzenia na rachunek bankowy.

WZORY:

PIT-2 - oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

Zlecenie przekazywania wynagrodzenia na rachunek bankowy

Założono akta osobowe dla nowej pracownicy, gdzie (w części A) umieszczono kserokopie dostarczonych przez Panią Karolinę dokumentów, czyli ostatniego świadectwa pracy, świadectw pracy, przebytych kursów, czy szkoleń oraz zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy.

Dnia 9 marca 2015 r. zgłoszono panią Karolinę do ZUS na druku ZUS ZUA do ubezpieczeń społecznych (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Zgłoszono również do ubezpieczenia zdrowotnego córkę pani Karoliny – Annę.

Ponadto z racji, iż Pani Karolina ma córkę w wieku 5 lat przysługują jej dodatkowo 2 dni zwolnienia płatnego od pracy.

Oświadczenie pracownika o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z 2 dni opieki nad dzieckiem

Porozmawiaj o tym na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Ci ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

REKLAMA

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

REKLAMA

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

REKLAMA