REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ekwiwalent pieniężny, Zwolnienia od pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy od świadczeń bhp przyznanych zleceniobiorcy trzeba opłacać składki

Wypłacamy zatrudnianym zleceniobiorcom świadczenia na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy – ekwiwalenty za pranie odzieży roboczej oraz za używanie obuwia i odzieży własnej zamiast roboczej. Kilka razy w roku wysyłamy zleceniobiorców w podróż służbową, za co otrzymują oni diety i inne należności z tytułu delegacji. Dodatkowo z jednym zleceniobiorcą właśnie rozwiązaliśmy umowę, która gwarantowała mu w takim przypadku odszkodowanie w wysokości miesięcznej zapłaty. Czy w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. świadczenia bhp są zwolnione ze składek już teraz, czy dopiero za rok? Spotykam się bowiem z odmiennymi stanowiskami w tej sprawie. Co z wypłacanymi zleceniobiorcom należnościami za podróż służbową i odszkodowaniem za rozwiązanie umowy zlecenia? Czy zwolnienie ze składek obejmuje lub obejmie w przyszłości również te przychody?

Ochrona indywidualna pracowników

Pracodawca może pozwolić na używanie własnych ubrań ochronnych, zamiast zapewniać pracownikom odzież i obuwie robocze. W takim wypadku jest on zobowiązany jednak wypłacić pracownikom ekwiwalent za pranie odzieży.

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop pracownika otrzymującego minimalne wynagrodzenie za pracę

Pracownik, który był zatrudniony od 4 stycznia do 30 kwietnia 2010 r., otrzymywał minimalne wynagrodzenie za pracę. Od 12 do 25 kwietnia przebywał na zwolnieniu lekarskim. Otrzymuje tylko wynagrodzenie zasadnicze. Jego czas pracy wynosi 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Jak obliczyć ekwiwalent za urlop?

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy

Pracownik od 8 stycznia br. jest nieobecny w pracy, gdyż od tego dnia przebywa w areszcie w związku z toczącym się przeciwko niemu postępowaniem karnym. Kiedy wygaśnie umowa o pracę tego pracownika oraz czy będzie mu się należał ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 2010 r.?

REKLAMA

Jak zmniejszyć wymiar zwolnienia od pracy związkowca

Pracownik od roku korzysta ze zwolnienia od pracy w pełnym wymiarze czasu pracy w związku z prowadzeniem działalności związkowej. Obecnie liczba członków związku zmniejszyła się do 120 pracowników. Do jakiego wymiaru możemy obniżyć pracownikowi zwolnienie od pracy? Czy zmniejszając wymiar tego zwolnienia musimy dochować specjalnych wymagań formalnych, jak ma to miejsce przy wypowiedzeniu zmieniającym warunki pracy?

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop - nowe zasady obliczania

Obowiązująca od 3 listopada 2009 r. zmiana przepisów porządkuje i doprecyzowuje zasady ustalania wynagrodzenia urlopowego oraz ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Wyjaśniono także, jak dokładnie obliczyć ekwiwalent dla pracowników zatrudnionych na część etatu.

Czy ustalając podstawę ekwiwalentu za urlop należy dopełniać składniki zmienne za czas nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy

Pracownicy naszej firmy otrzymują (zgodnie z postanowieniami umów o pracę) stałe miesięczne wynagrodzenie zasadnicze oraz składniki zmienne wypłacane co miesiąc. Jeden z pracowników kilkakrotnie nie stawił się w pracy i nie usprawiedliwił swej nieobecności. Z tego powodu rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę. Jak ustalić wysokość ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany przez niego urlop wypoczynkowy, jeśli w okresie ostatnich 3 miesięcy pracownik ma kilka dni nieusprawiedliwionej nieobecności? Czy powinniśmy dopełniać wysokość składników zmiennych za czas nieobecności w pracy?

Czy można odziedziczyć ekwiwalent za urlop?

Roszczenie o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy po zmarłym pracowniku staje się wymagalne w dniu wygaśnięcia stosunku pracy. Ekwiwalent powinien być wypłacony małżonkowi i uprawnionym członkom rodziny zmarłego. W razie braku takich osób ekwiwalent wchodzi do masy spadkowej.

REKLAMA

Dni opieki nad dzieckiem

Pracownik, który wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, ma prawo do 2 dni płatnego zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym. Ta liczba dni przysługuje niezależnie od liczby dzieci pozostających na wychowaniu. Zwolnienie to jest potocznie nazywane „opieką nad dzieckiem” i jest udzielane w celu sprawowania nad dzieckiem osobistej opieki (art. 188 k.p.).

Zwolnienia od pracy

Pracownik, zawierając umowę o pracę, zobowiązuje się do pozostawania w dyspozycji pracodawcy w określonym miejscu i czasie. Pracodawca natomiast ma obowiązek zorganizować pracownikowi pracę oraz wypłacić za nią umówione wynagrodzenie. Czas, przez jaki pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w poszczególnych dniach i godzinach, powinien być określony w wewnętrznych aktach prawnych ustalających systemy i rozkłady czasu pracy oraz okres rozliczeniowy czasu pracy obowiązujące u danego pracodawcy. Na ogół jest to regulamin pracy, układ zbiorowy pracy lub obwieszczenie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pracownik nieobecny w ustalonym miejscu i czasie nie poniesie konsekwencji swojej nieobecności.

Jak rozliczać składki ZUS za pracownika zwolnionego z wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę. Wypowiedzenie będzie trwało od 1 grudnia 2009 r. do 28 lutego 2010 r. W tym czasie pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, ale ma prawo do wynagrodzenia. Czy okres ten mamy wykazywać w raportach ZUS RSA jako nieobecność usprawiedliwioną? Czy należy odprowadzać składki od wynagrodzenia wypłaconego za okres wypowiedzenia?

Współczynnik urlopowy w 2010 r.

Współczynnik urlopowy w przyszłym roku nie ulegnie zmianie. Będzie on wynosił tak samo jak w 2009 r. 21,08.

Czy pracodawca ma prawo do pomniejszania wysokości ekwiwalentu za pranie i konserwację odzieży roboczej?

W przepisach wewnątrzzakładowych określono wysokość ekwiwalentu dla pracowników za pranie oraz konserwację odzieży i obuwia roboczego w stałej kwocie, należnej za pełny miesiąc wykonanej pracy. Pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym. Pracodawca pomniejszył wysokość należnego za miesiąc ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej proporcjonalnie do liczby dni nieobecności z powodu urlopu wypoczynkowego. Czy miał prawo do pomniejszenia wysokości tego ekwiwalentu?

Zwolnienie na chorą babcię

Jeden z naszych pracowników nie posiada własnej rodziny (nie ma żony ani dzieci), jednak mieszka na stałe ze swoją babcią. Teraz jego babcia jest chora. Czy w takim wypadku pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy na sprawowanie opieki nad babcią? Czy przysługuje mu zasiłek opiekuńczy?

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych, wynikających z przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy, należy wypłacić zarówno normalne wynagrodzenie, jak i 100% dodatek.

Wynagrodzenie za urlop będzie łatwiej obliczyć

W wyniku nowelizacji z 8 października 2009 r. rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wprowadzono kilka ważnych zmian w sposobie obliczania wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

Opieka nad dzieckiem

Pracownikowi niedawno urodziło się dziecko. W związku z tym wystąpił o udzielenie mu 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem i zaproponował termin tego zwolnienia. Jednak w tym czasie pracownik będzie niezbędny w firmie. Proszę o informację, czy pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia zwolnienia od pracy na podstawie art. 188 k.p. w terminie wskazanym przez pracownika i udzielić go w innym terminie, czy jest zobowiązany do zastosowania się do wniosku pracownika? Od jakiego momentu pracownikowi przysługuje prawo do zwolnienia od pracy?

Zmiana przepisów o obliczaniu wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu za urlop

Weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Zmiana przepisów o ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego

Zmieni się sposób ustalania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. W efekcie ekwiwalent będzie ustalany w prawidłowej wysokości, zgodnie z wymogami kodeksu pracy.

Czy pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy z tytułu śmierci drugiej żony jego dziadka

Pracownik chce, abyśmy mu udzielili 1 dnia wolnego z powodu śmierci babki, ponieważ chce wziąć udział w pogrzebie. Zmarła była jednak drugą żoną jego dziadka. Nie była więc faktycznie babką pracownika. Czy w takiej sytuacji powinniśmy mu udzielić dnia wolnego?

Czy pracownikowi oddającemu krew w stacji krwiodawstwa przysługuje cały dzień wolny czy tylko zwolnienie na czas oddania krwi

Nasi pracownicy czasami oddają krew. Mamy wątpliwości, w jakim wymiarze przysługuje im z tego tytułu zwolnienie od pracy. Czy należy im się cały dzień wolny w dniu, kiedy oddają krew, czy tylko zwolnienie od pracy na czas oddania krwi?

Jak często i w jakiej wysokości należy wypłacać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Jak często wypłaca się ekwiwalent za pranie odzieży roboczej oraz ekwiwalent za używanie własnej odzieży? Czy mogę ustalić, że pracownicy będą otrzymywali go co pół roku? W jakiej wysokości ustalić te ekwiwalenty?

Rozwiązanie stosunku pracy a wypłata ekwiwalentu pieniężnego

Pracuję od 10 lat u tego samego prywatnego pracodawcy i mam prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. Myślę jednak o zmianie pracy od sierpnia 2009 r., a stosunek pracy chciałabym rozwiązać z końcem lipca. Czy pracodawca musi udzielić mi urlopu za przepracowane miesiące w 2009 r., czy mogę żądać wypłaty ekwiwalentu pieniężnego? A może będę mogła przejść z urlopem do nowego pracodawcy?

Ekwiwalent za pierwszy urlop wypoczynkowy

Wypłacając ekwiwalent za pierwszy urlop, można przyjąć, że po miesiącu pracownikowi przysługuje 1,666 dnia lub też wymiar ten można zaokrąglić do całych 2 dni.

Ustalanie ekwiwalentu pieniężnego za urlop - nowelizacja

Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje zwolnienie od pracy na wizyty u dowolnego lekarza

Pracownik, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym ze względu na problemy ze słuchem, twierdzi, że należy mu się dzień wolny na wizytę u każdego lekarza, do którego nie może pójść po godzinach pracy. Pracownik leczy się u kardiologa, ortopedy i laryngologa. Uważamy, że pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy tylko na wizyty u laryngologa, bo tej dziedziny dotyczy jego niepełnosprawność. Czy mamy rację?

Zwolnienie na dzieci, gdy współmałżonek pracuje w domu

Żona mojego pracownika pracuje w gospodarstwie rolnym i jest płatnikiem składek na KRUS. Czy w takiej sytuacji mojemu pracownikowi należą się 2 dni urlopu (zwolnienia) na dzieci?

Czy wyższe świadczenie urlopowe wypłacone niepełnosprawnemu pracownikowi jest zwolnione ze składek

Nasza firma zatrudnia 16 pracowników. Wypłacamy pracownikom świadczenia urlopowe. W tym roku jeden z pracowników dostarczył orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy wypłacone tej osobie wyższe świadczenie urlopowe (o kwotę zwiększenia odpisu podstawowego) będzie zwolnione ze składek na ZUS?

Czy pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy z powodu śmierci babki jego żony

Zmarła babka żony jednego z naszych pracowników. Pracownik zwrócił się do nas o udzielenie 1 dnia urlopu okolicznościowego na jej pogrzeb. Czy pracownikowi przysługuje takie zwolnienie od pracy?

Czynności doraźne działacza związkowego

Pracodawca powinien zostać uprzedzony o doraźnym zwolnieniu swojego pracownika.

Dni opieki nad dzieckiem

Obecnie moja żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Chciałem skorzystać z 2 dni wolnych na opiekę nad dzieckiem, lecz mój pracodawca odmówił mi. Uzasadnił to faktem, że żona aktualnie nie świadczy pracy i może opiekować się dzieckiem. Czy miał rację?

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu, którego wynagrodzenie jest wypłacane do 10. dnia następnego miesiąca? Rozwiązanie umowy następuje 30 czerwca i musimy wypłacić mu ekwiwalent urlopowy za 23 godziny. Wynagrodzenie pracownika składa się z wynagrodzenia godzinowego 15 zł oraz premii regulaminowej w wysokości 10% wypłaconego wynagrodzenia.

Dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem

Pracownica wychowuje samotnie ośmioletnie dziecko. Kilka dni temu złożyła wniosek o wykorzystanie dwóch dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem za 2008 r. Pracodawca nie uwzględnił jej wniosku i odmówił udzielenia dni wolnych. Czy postępowanie pracodawcy jest zgodne z prawem?

Czy pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy u kolejnego pracodawcy

Pracownica rozwiązała umowę o pracę z końcem kwietnia br. w związku z przejściem na emeryturę. Otrzymała wówczas od swojego pracodawcy ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy za wszystkie 26 dni, jakie jej się należały w br. Takie uprawnienie przysługiwało jej bowiem na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u poprzedniego pracodawcy. Od 4 maja br. zatrudniliśmy tę osobę w naszym zakładzie. Czy przysługuje jej u nas urlop wypoczynkowy, skoro w tym roku nie wykorzystała w naturze żadnego dnia urlopu wypoczynkowego?

Czy w zaświadczeniu o utraconych zarobkach uwzględnia się ekwiwalent za odzież roboczą

Pracownik był wezwany do sądu w charakterze świadka. Z tego powodu opuścił dzień pracy. Obecnie wystawiamy mu zaświadczenie dla sądu o utraconych w tym dniu zarobkach. Pracownik otrzyma również zmniejszony ekwiwalent za odzież roboczą z powodu niewykonywania pracy w dniu stawienia się w sądzie. Czy w zaświadczeniu powinniśmy uwzględnić ekwiwalent za odzież roboczą?

Czy pracodawca na żądanie pracownicy ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim, a przed wychowawczym

Nasza pracownica po urlopie macierzyńskim żąda od nas wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Pracownica ta chce od razu zacząć korzystać z urlopu wychowawczego. Czy jesteśmy zobowiązani wypłacić jej ekwiwalent, czy powinniśmy jej udzielić urlopu w naturze?

W jakiej wysokości wypłacać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

W naszej firmie istnieje konieczność używania odzieży i obuwia roboczego. Do tej pory to pracodawca dostarczał pracownikom odzież i ponosił koszty jej prania i konserwacji. Chcielibyśmy jednak wypłacać pracownikom ekwiwalent za jej pranie. Jakie są zasady ustalania wysokości takiego ekwiwalentu. Czy musimy go płacić nawet w miesiącach, w których pracownik jest nieobecny w pracy z powodu choroby czy urlopu wypoczynkowego?

Czy informacja o udzieleniu dni wolnych na poszukiwanie pracy powinna być zamieszczona w świadectwie pracy

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik wykorzystał 2 dni na poszukiwanie pracy. Czy w świadectwie pracy powinniśmy wpisać, że pracownik wykorzystał takie dni wolne? Chcemy to odnotować w ustępie 4 pkt 9 świadectwa pracy, w którym zamieszcza się informację o dodatkowym urlopie i innych uprawnieniach i świadczeniach przewidzianych w prawie pracy.

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Pracodawca musi wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop, nawet wtedy gdy stosunek pracy został rozwiązany w trybie zwolnienia dyscyplinarnego.

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop przy zmianie składników wynagrodzenia

W połowie kwietnia rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę. Osoba ta poza stałą pensją (3000 zł) otrzymuje premię miesięczną zależną od wyników sprzedaży. W styczniu z tego tytułu zarobiła 1300 zł, w lutym 1100 zł, w marcu 1250 zł. W styczniu przez 5 dni roboczych pracownik był chory, w lutym przez 5 dni roboczych wykorzystywał urlop wypoczynkowy. Od początku marca nastąpiła podwyżka premii z 0,5% na 0,6% wartości sprzedaży (podana wyżej premia marcowa została już naliczona według nowej stawki). W jaki sposób wyliczyć podstawę wymiaru ekwiwalentu za niewykorzystany urlop?

Zakaz zatrudniania kobiet w ciąży

Zatrudniam pracownicę, która świadczy pracę w systemie skróconego tygodnia pracy, wykonując swoje obowiązki od poniedziałku do czwartku po 10 godzin dziennie. Pracownica dostarczyła zaświadczenie lekarskie potwierdzające stan ciąży. Czy ciąża wymusza jakieś zmiany w zakresie czasu pracy pracownicy?

Pracownik krwiodawca

O tym, kto jest krwiodawcą i których pracowników pracodawca zobowiązany jest zwolnić, rozstrzygają przepisy ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (DzU z 1997 r. nr 106, poz. 681 ze zm.).

Dzień wolny na pogrzeb ciotki

Czy pracownikowi należy się dzień zwolnienia od pracy na pogrzeb ciotki, która po śmierci matki pracownika aż do jego usamodzielnienia opiekowała się nim?

Czy pracownikowi przysługują 2 dni wolne w przypadku urodzenia martwego dziecka

Jednemu z naszych pracowników urodziło się martwe dziecko. Wystąpił do nas z wnioskiem o udzielenie 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia się tego dziecka. Pracownik wyjaśnił, że te dni mu przysługują, ponieważ zawiózł żonę do szpitala i uczestniczył przy porodzie, a ponadto jeszcze będzie odbierał żonę ze szpitala. Czy powinniśmy udzielić pracownikowi takiego zwolnienia od pracy?

Ekwiwalent za urlop dla niepełnoetatowca

Wyliczenie ekwiwalentu dla niepełnoetatowca na ogólnych zasadach może spowodować zaniżenie jego wysokości, co w konsekwencji może doprowadzić do odpowiedzialności pracodawcy za wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Jakie mamy urlopy okolicznościowe?

Urlopy okolicznościowe to nazwa potoczna używana na określenie dni, w których pracownik zwolniony jest od obowiązku świadczenia pracy w związku z ważnymi wydarzeniami rodzinnymi i osobistymi pracownika. Pracodawca ma zaś obowiązek wypłacić za takie dni wolne wynagrodzenie. Kto może wykorzystać urlop okolicznościowy?

Jak obliczyć wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Nasz pracownik 30 grudnia 2008 r. dostał wypowiedzenie umowy o pracę. Okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Od 2 do 16 stycznia 2009 r. pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym. Po tym okresie został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Jak obliczyć pracownikowi wynagrodzenie za cały 3-miesięczny okres wypowiedzenia? Pracownik ten ma wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1500 zł. W październiku 2008 r. dostał dodatkowo premię uznaniową w wysokości 300 zł (w listopadzie i grudniu nie została mu przyznana). W październiku, listopadzie i grudniu otrzymał również dodatek stażowy w wysokości 200 zł.

Kto ma obowiązek wypłacać świadczenia chorobowe pracownicy zwolnionej ze świadczenia pracy

Jedna z pracownic zatrudnionych w naszej spółce i spółce powiązanej z nami kapitałowo otrzymała 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę. Bieg wypowiedzenia rozpoczął się 1 września i zakończy 30 listopada 2008 r. Ponieważ uznaliśmy, że tak będzie korzystniej dla nas - jest już kandydatka na stanowisko zwalnianej pracownicy - zwolniliśmy pracownicę z obowiązku świadczenia pracy w okresie od 1 października do 30 listopada z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracownica rozchorowała się w pierwszych dniach października. Dostarczyła nam zwolnienie lekarskie. Czy przy ustalaniu prawa do świadczeń chorobowych traktować tę osobę jak pracownika, czy przekazać wypłatę świadczeń do ZUS? Czy pracownicy przysługuje wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy?

Indywidualne środki ochrony BHP

Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy.

Czy pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy na ślub kościelny, jeżeli wcześniej zawarł ślub cywilny

Pracownik kilka lat temu zawarł ślub cywilny. Obecnie ma zamiar zawrzeć ślub kościelny, ponieważ zmarł pierwszy mąż jego żony i jest to prawnie dozwolone. Czy w takiej sytuacji przysługują mu ponownie 2 dni zwolnienia od pracy na ślub?

REKLAMA