reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy ustalając podstawę ekwiwalentu za urlop należy dopełniać składniki zmienne za czas nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy

Czy ustalając podstawę ekwiwalentu za urlop należy dopełniać składniki zmienne za czas nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy

Pracownicy naszej firmy otrzymują (zgodnie z postanowieniami umów o pracę) stałe miesięczne wynagrodzenie zasadnicze oraz składniki zmienne wypłacane co miesiąc. Jeden z pracowników kilkakrotnie nie stawił się w pracy i nie usprawiedliwił swej nieobecności. Z tego powodu rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę. Jak ustalić wysokość ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany przez niego urlop wypoczynkowy, jeśli w okresie ostatnich 3 miesięcy pracownik ma kilka dni nieusprawiedliwionej nieobecności? Czy powinniśmy dopełniać wysokość składników zmiennych za czas nieobecności w pracy?

Ustalając podstawę ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy należy dopełniać składniki zmienne za czas absencji w pracy, mimo że pracownik nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Należy zatem ustalić wysokość wynagrodzenia, jakie pracownik uzyskałby, gdyby pracował przez 3 ostatnie miesiące zgodnie z obowiązującym go harmonogramem czasu pracy.

UZASADNIENIE

Z dniem zakończenia stosunku pracy prawo do urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego w naturze przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop (art. 171 Kodeksu pracy). Ekwiwalent ten należy wypłacić pracownikowi w ostatnim dniu trwania umowy o pracę. Zasady dotyczące sposobu obliczania takiego świadczenia określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru ekwiwalentu należy brać pod uwagę zarówno składniki o charakterze stałym, jak i zmiennym, uwzględniając je w następujący sposób:

  • składniki wynagrodzenia określone w stałej stawce miesięcznej należy wliczać w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do ekwiwalentu (§ 7 rozporządzenia urlopowego),
  • składniki płacowe przysługujące za okresy dłuższe niż 1 miesiąc (np. premie kwartalne, półroczne) należy wliczać w średniej wysokości z okresu 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (§ 17 rozporządzenia urlopowego),
  • zmienne składniki wynagrodzenia za okresy nie dłuższe niż miesiąc należy wliczać w przeciętnej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (§ 16 ust. 1 rozporządzenia urlopowego).

Jeżeli pracownik nie przepracował pełnych ostatnich 3 miesięcy, wówczas należy dokonać tzw. dopełnienia podstawy. Polega to na podzieleniu wynagrodzenia faktycznie uzyskanego przez zatrudnionego w tym okresie przez liczbę dni pracy, za które ono przysługiwało, i pomnożeniu otrzymanego wyniku przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (§ 16 ust. 2 rozporządzenia urlopowego).

Przepisy przywołanego wyżej rozporządzenia nie precyzują, w przypadku jakich nieobecności trzeba uzupełniać podstawę ekwiwalentu za urlop. Wobec tego nie ma podstaw prawnych wyłączających konieczność dopełniania wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczeń ekwiwalentu w przypadku nieusprawiedliwionych nieobecności pracownika w pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama