reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy od świadczeń bhp przyznanych zleceniobiorcy trzeba opłacać składki

Czy od świadczeń bhp przyznanych zleceniobiorcy trzeba opłacać składki

Wypłacamy zatrudnianym zleceniobiorcom świadczenia na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy – ekwiwalenty za pranie odzieży roboczej oraz za używanie obuwia i odzieży własnej zamiast roboczej. Kilka razy w roku wysyłamy zleceniobiorców w podróż służbową, za co otrzymują oni diety i inne należności z tytułu delegacji. Dodatkowo z jednym zleceniobiorcą właśnie rozwiązaliśmy umowę, która gwarantowała mu w takim przypadku odszkodowanie w wysokości miesięcznej zapłaty. Czy w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. świadczenia bhp są zwolnione ze składek już teraz, czy dopiero za rok? Spotykam się bowiem z odmiennymi stanowiskami w tej sprawie. Co z wypłacanymi zleceniobiorcom należnościami za podróż służbową i odszkodowaniem za rozwiązanie umowy zlecenia? Czy zwolnienie ze składek obejmuje lub obejmie w przyszłości również te przychody?

Już teraz mogą Państwo zaprzestać naliczania składek od wszystkich przekazywanych zleceniobiorcom świadczeń, tj.: świadczeń rzeczowych i ekwiwalentów wypłacanych na podstawie przepisów bhp, od należności z tytułu podróży służbowej (w wysokości ograniczonej do kwot należnych pracownikom sfery budżetowej) oraz od odszkodowań z tytułu rozwiązania umowy zlecenia. Jeśli ZUS zakwestionuje takie postępowanie i nakaże odprowadzenie składek od tych przychodów, należy odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, którego rozstrzygnięcie będzie z pewnością dla Państwa korzystne.

UZASADNIENIE

Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 16 lutego 2010 r. (P 16/09) uznał za niekonstytucyjne odebranie zleceniobiorcom prawa do zwolnienia ze składek przyznanych im świadczeń wynikających z przepisów o bhp (świadczeń rzeczowych i ekwiwalentów), wypłacanych zgodnie z obowiązującymi przepisami. W ten sposób TK stwierdził niezgodność z ustawą zasadniczą § 2 ust. 2 pkt 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, odraczając jednocześnie o 12 miesięcy utratę mocy obowiązującej tego przepisu.

Wyrok TK został opublikowany w Dzienniku Ustaw z 3 marca 2010 r., zatem zakwestionowana regulacja przestanie formalnie obowiązywać dopiero 3 marca 2011 r. Nie znaczy to jednak, że zleceniodawcy mają prawo zaprzestać poboru składek od przekazywanych zleceniobiorcom świadczeń bhp dopiero od 3 marca 2011 r. Należy uznać, że mają taką możliwość już od daty wejścia w życie orzeczenia TK, czyli od 3 marca 2010 r.

Korzyści

Świadczenia bhp przyznane zleceniobiorcom są zwolnione ze składek od 3 marca 2010 r.

Wynika to przede wszystkim z wyjaśnień samego TK zawartych w uzasadnieniu do cytowanego wyroku. Trybunał zaznaczył wprost, że zastosował odroczenie mocy obowiązującej wyłącznie z obawy przed skutkami derogacji trybunalskiej (pozbawienie mocy prawnej przepisu przez zastąpienie go innym przepisem) podważonego § 2 ust. 2 pkt 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek (...). Orzeczenie TK o niezgodności z konstytucją aktu, na podstawie którego zostało wydane prawomocne orzeczenie sądowe, ostateczna decyzja administracyjna lub rozstrzygnięcie w innych sprawach stanowi bowiem podstawę do wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia na zasadach i w trybie określonych w przepisach właściwych dla danego postępowania (art. 190 ust. 4 konstytucji). Oznaczałoby to wygranie spraw sądowych czy administracyjnych przez zleceniobiorców i/lub ich płatników i kolejny uszczerbek w finansach ZUS.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Renata Majewska

Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama