reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Rozwiązanie stosunku pracy a wypłata ekwiwalentu pieniężnego

Rozwiązanie stosunku pracy a wypłata ekwiwalentu pieniężnego

Pracuję od 10 lat u tego samego prywatnego pracodawcy i mam prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. Myślę jednak o zmianie pracy od sierpnia 2009 r., a stosunek pracy chciałabym rozwiązać z końcem lipca. Czy pracodawca musi udzielić mi urlopu za przepracowane miesiące w 2009 r., czy mogę żądać wypłaty ekwiwalentu pieniężnego? A może będę mogła przejść z urlopem do nowego pracodawcy?

Za przepracowane miesiące w 2009 r. pracodawca udzieli Pani urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części pracodawca jest zobowiązany wypłacić ekwiwalent pieniężny. Nie jest natomiast możliwe przejście do kolejnego pracodawcy z niewykorzystanym urlopem.

Zgodnie z art. 1551 § 1 k.p. w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub wyższym wymiarze. Z ogólnej zasady dotyczącej urlopu wypoczynkowego i ze względu na jego cel – regeneracja sił pracownika – wynika, że urlop powinien być wykorzystany w naturze. Tak więc, rozwiązując stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą z końcem kwietnia 2009 r., będzie Pani miała prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w 2009 r., czyli do urlopu w wymiarze 16 dni (7/12 x 26) i pracodawca powinien go Pani udzielić w naturze.

Jednak w przypadku, gdyby Pani obecność w pracy była niezbędna i nie byłoby możliwe udzielenie urlopu w naturze, pracodawca wypłaci ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. Kwestię tę reguluje art. 171 § 1 k.p., który stanowi, że w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Wypłacenie ekwiwalentu następuje dopiero wówczas, gdy nie ma możliwości wykorzystania urlopu w naturze. Należy podkreślić, że pracownik nie może żądać od pracodawcy wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w zamian za nieskorzystanie z urlopu wypoczynkowego w naturze.

W przypadku gdy wystąpi Pani do pracodawcy z wypowiedzeniem umowy o pracę, ten może zobowiązać Panią do wykorzystania urlopu, nawet wbrew Pani woli. Wynika to z art. 1671 k.p., który stanowi, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu.

Jak wynika z brzmienia art. 1551 § 1 k.p., pracownikowi, którego stosunek pracy ulega rozwiązaniu, przysługuje urlop wypoczynkowy proporcjonalnie do przepracowanego okresu u dotychczasowego pracodawcy lub pracodawca wypłaca mu ekwiwalent pieniężny, jeżeli nie było możliwe wykorzystanie urlopu w naturze. Pracownik nie może natomiast przejść z niewykorzystanym urlopem do kolejnego pracodawcy.

Podsumowując, należy stwierdzić, że nie może żądać Pani od pracodawcy wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w zamian za nieskorzystanie z przysługującego urlopu wypoczynkowego w naturze ani nie może Pani przejść z niewykorzystanym urlopem do nowego pracodawcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama