reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć ekwiwalent za urlop przy zmianie składników wynagrodzenia

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop przy zmianie składników wynagrodzenia

W połowie kwietnia rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę. Osoba ta poza stałą pensją (3000 zł) otrzymuje premię miesięczną zależną od wyników sprzedaży. W styczniu z tego tytułu zarobiła 1300 zł, w lutym 1100 zł, w marcu 1250 zł. W styczniu przez 5 dni roboczych pracownik był chory, w lutym przez 5 dni roboczych wykorzystywał urlop wypoczynkowy. Od początku marca nastąpiła podwyżka premii z 0,5% na 0,6% wartości sprzedaży (podana wyżej premia marcowa została już naliczona według nowej stawki). W jaki sposób wyliczyć podstawę wymiaru ekwiwalentu za niewykorzystany urlop?

RADA

W przedstawionej sytuacji zmienne składniki wynagrodzenia powinni Państwo przeliczyć według nowej stawki oraz uzupełnić w związku z wcześniejszą nieobecnością. Dopiero tak ustalone zarobki zmienne będą wchodziły do podstawy wyliczenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

UZASADNIENIE

Zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż miesiąc przyjmujemy w podstawie wymiaru ekwiwalentu za urlop w przeciętnej kwocie uzyskanej przez pracownika w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (§ 16 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop).

Przy ustalaniu podstawy wymiaru ekwiwalentu Państwa pracownika bierzemy pod uwagę wynagrodzenie miesięczne z 3 miesięcy poprzedzających rozwiązanie stosunku pracy, tj. ze stycznia, lutego i marca br. Premie za styczeń i luty zostały wypłacone według starej stawki 0,5% wartości sprzedaży, którą trzeba przeliczyć według stawek obecnych:

  • W styczniu pracownik otrzymał 1300 zł; wartość sprzedaży 260 000 zł - z czego 0,6% to kwota 1560 zł;
  • W lutm pracownik otrzymał 1100 zł; wartość sprzedaży 220 000 zł - z czego 0,6% to kwota 1320 zł.

W przedstawionej sytuacji pracownik nie przepracował pełnego, 3-miesięcznego okresu. Zatem należy uzupełnić wynagrodzenie zmienne (prowizje) faktycznie uzyskane przez niego w tym okresie. Należy tego dokonać przez podzielenie faktycznie osiągniętego wynagrodzenia przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało, a następnie pomnożenie otrzymanego wyniku przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Uzupełniamy wynagrodzenie zmienne w związku ze styczniową i lutową nieobecnością.

Pracownik miał przepracować w okresie tych trzech miesięcy 63 dni, a przepracował 53 dni. Łączne wynagrodzenie zmienne osiągnięte za ten okres (po przeliczeniu według nowych stawek - 4130 zł) dzielimy przez łączną liczbę przepracowanych dni:

4130 zł : 53 dni = 77,92 zł.

Kwotę tę mnożymy przez liczbę dni, jakie powinien w tym okresie przepracować:

77,92 zł x 63 dni = 4908,96 zł.

Tak obliczoną hipotetyczną kwotę zarobków z tytułu prowizji dzielimy przez 3, aby osiągnąć średnią miesięcznych zarobków zmiennych z tego okresu, przyjmowaną do podstawy wymiaru ekwiwalentu:

4908,96 zł : 3 = 1636,32 zł.

Taką kwotę wliczymy do podstawy wymiaru ekwiwalentu z tytułu zmiennych składników wynagrodzenia. Do tego dochodzi oczywiście wynagrodzenie stałe (3000 zł), które należy uwzględnić przy ustalaniu ekwiwalentu w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu.

Podstawa prawna:

  •  § 10, § 14, § 16 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. zatrudnienia

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama