reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy pracownikowi przysługują 2 dni wolne w przypadku urodzenia martwego dziecka

Czy pracownikowi przysługują 2 dni wolne w przypadku urodzenia martwego dziecka

Jednemu z naszych pracowników urodziło się martwe dziecko. Wystąpił do nas z wnioskiem o udzielenie 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia się tego dziecka. Pracownik wyjaśnił, że te dni mu przysługują, ponieważ zawiózł żonę do szpitala i uczestniczył przy porodzie, a ponadto jeszcze będzie odbierał żonę ze szpitala. Czy powinniśmy udzielić pracownikowi takiego zwolnienia od pracy?

RADA

Tak, pracownikowi przysługują 2 dni z tytułu urodzenia się dziecka. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że dziecko urodziło się martwe.

UZASADNIENIE

Pracownik ma prawo do 2 dni urlopu okolicznościowego nie tylko wtedy, kiedy urodzi mu się żywe dziecko, ale także wówczas, kiedy dziecko urodzi się martwe. Przepisy nie określają bowiem, że pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy tylko z tytułu urodzenia żywego dziecka (§ 15 pkt 1 rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy). Dlatego powinni Państwo udzielić pracownikowi 2 dni zwolnienia od pracy. Takie zwolnienie przysługuje na ściśle określony cel, tj. w związku z urodzeniem się dziecka. Pracownik może wykorzystać te dni, aby zawieźć żonę do szpitala, asystować przy porodzie, odebrać żonę ze szpitala lub załatwić w urzędzie stanu cywilnego formalności związane z urodzeniem się dziecka. Państwa pracownik właśnie w tych celach chce wykorzystać 2 dni urlopu okolicznościowego. Mimo bowiem, że dziecko urodziło się martwe, pracownik zawiózł żonę do szpitala i uczestniczył w porodzie. Ponadto chce wykorzystać drugi dzień urlopu okolicznościowego na odebranie żony ze szpitala.

WAŻNE!

Pracownikowi przysługują 2 dni zwolnienia okolicznościowego w przypadku urodzenia się martwego dziecka.

Państwa pracownikowi będą również przysługiwać dodatkowe 2 dni zwolnienia okolicznościowego w związku ze śmiercią dziecka. Ojcu dziecka przysługują bowiem również 2 dni zwolnienia okolicznościowego z powodu zgonu dziecka.

Podstawą do udzielenia zwolnienia od pracy z powodu urodzenia się dziecka lub jego śmierci jest oświadczenie pracownika oraz udokumentowanie faktu zaistnienia zdarzenia, np. przedstawienie aktu urodzenia lub aktu zgonu dziecka. W sytuacji urodzenia się martwego dziecka sporządza się akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Aktu zgonu w takim przypadku się nie sporządza.

Okoliczności, w jakich pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy

@RY1@i65/2009/004/i65.2009.004.000.0026.101.jpg@RY2@

Podstawa prawna:

  • § 15 pkt 1 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.),
  • art. 38 ust. 2 ustawy z 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (DzU z 2004 r. nr 161, poz. 1688 ze zm.).
reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama