reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy

Pracownik od 8 stycznia br. jest nieobecny w pracy, gdyż od tego dnia przebywa w areszcie w związku z toczącym się przeciwko niemu postępowaniem karnym. Kiedy wygaśnie umowa o pracę tego pracownika oraz czy będzie mu się należał ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 2010 r.?

Jeśli pracodawca nie rozwiąże wcześniej umowy o pracę z winy pracownika, który został tymczasowo aresztowany, jego umowa o pracę wygaśnie 8 kwietnia 2010 r.

Pracodawca będzie jednak zobowiązany w tej sytuacji wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy proporcjonalnie do okresu zatrudnienia pracownika w danym roku, czyli za okres od 1 stycznia do 8 kwietnia br.

Umowa o pracę wygasa z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, chyba że pracodawca rozwiązał wcześniej bez wypowiedzenia umowę o pracę z winy pracownika (art. 66 § 1 k.p.). Sam fakt tymczasowego aresztowania nie powoduje automatycznie, że pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę z przyczyn dyscyplinarnych. Taką możliwość posiada pracodawca jedynie wtedy, gdy popełnienie przestępstwa przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę uniemożliwia dalsze jego zatrudnienie (np. spowodowanie wypadku komunikacyjnego w stanie nietrzeźwości przez osobę wykonującą zawód kierowcy). W innych wypadkach pracodawca będzie musiał czekać na upływ 3-miesięcznego okresu nieobecności pracownika w pracy.

Okres nieobecności pracownika spowodowany jego tymczasowym aresztowaniem nie jest jednak okresem nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Ponieważ w tym okresie pracownik nie świadczył pracy, nie nabędzie prawa do wynagrodzenia za pracę. Nie utraci on jednak prawa do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przysługujący mu w roku, w którym nastąpiło wygaśnięcie stosunku pracy. Stanowisko to potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 18 lutego 1976 r. (I PZP 51/75, OSNC 1976/7–8/160).

Natomiast w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny (art. 171 § 1 k.p.). Wypłacony ekwiwalent odpowiada wymiarowi urlopu proporcjonalnemu do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama