reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kto ma obowiązek wypłacać świadczenia chorobowe pracownicy zwolnionej ze świadczenia pracy

Kto ma obowiązek wypłacać świadczenia chorobowe pracownicy zwolnionej ze świadczenia pracy

Jedna z pracownic zatrudnionych w naszej spółce i spółce powiązanej z nami kapitałowo otrzymała 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę. Bieg wypowiedzenia rozpoczął się 1 września i zakończy 30 listopada 2008 r. Ponieważ uznaliśmy, że tak będzie korzystniej dla nas - jest już kandydatka na stanowisko zwalnianej pracownicy - zwolniliśmy pracownicę z obowiązku świadczenia pracy w okresie od 1 października do 30 listopada z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracownica rozchorowała się w pierwszych dniach października. Dostarczyła nam zwolnienie lekarskie. Czy przy ustalaniu prawa do świadczeń chorobowych traktować tę osobę jak pracownika, czy przekazać wypłatę świadczeń do ZUS? Czy pracownicy przysługuje wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy?

RADA

Do czasu rozwiązania umowy o pracę, tj. do 30 listopada 2008 r., to Państwo są zobowiązani wypłacać pracownicy świadczenia z tytułu niezdolności do pracy. Zwolnienia lekarskie pracownica powinna dostarczać do Państwa, a nie do ZUS. W sytuacji zwolnienia pracownicy z wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, osoba ta cały czas jest Państwa pracownikiem. Pracownicy, jeżeli nie wykorzystała w tym roku 33 dni kalendarzowych zwolnienia lekarskiego, przysługuje za taki okres wynagrodzenie chorobowe.

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek wypłacać pracownikowi wynagrodzenie za wykonaną pracę. Natomiast pracownik ma obowiązek wykonywać polecenia pracodawcy - świadczyć pracę, za którą otrzyma wynagrodzenie. Tylko w wyjątkowych sytuacjach na podstawie Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, mimo że nie wykonywał pracy. Kodeks pracy nie wyklucza jednak możliwości regulowania stosunku pracy i wyznacza minimum zachowania pracodawcy i pracownika. Jeżeli pracodawca uzna, że będzie wypłacał pracownikowi wynagrodzenie, mimo że ten nie wykonuje swoich obowiązków - został z tego zwolniony przez pracodawcę, to takie działalnie jest korzystne dla pracownika, a co za tym idzie zgodne z prawem.

Zwolnienie pracownika z wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia nie zwalnia pracodawcy z obowiązków wobec pracownika. Nadal należy wypłacać mu wynagrodzenie za pracę, nadal przysługują mu inne świadczenia, takie same jak pozostałym pracownikom oraz nadal należy ustalać prawo i wypłacać pracownikowi świadczenia z tytułu niezdolności do pracy.

W okresie wypowiedzenia pracownik podlega obowiązkowym ubezpieczeniom pracowniczym, w tym chorobowemu. Dlatego w związku z chorobą przysługują mu wynagrodzenie i zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne. Pracodawca, który jest uprawniony do wypłaty zatrudnionym u siebie pracownikom świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, ma również obowiązek ustalać prawo, naliczać i wypłacać te świadczenia dla osób, które zostały zwolnione ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę.

Pracownica do Państwa i do drugiej spółki, której również jest pracownikiem, powinna dostarczać zwolnienia lekarskie, na podstawie których ustalą Państwo świadczenia. Pracownica powinna dostarczyć dwa zwolnienia lekarskie - jedno wystawione przez lekarza z Państwa danymi, nazwą firmy i NIP oraz drugie wystawione z danymi spółki, której również jest pracownikiem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Gebel, doradca podatkowy

Bartosz Gebel, doradca podatkowy. Ergotax biuro rachunkowe. Ergotax kancelaria doradcy podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama