Kategorie

Kto ma obowiązek wypłacać świadczenia chorobowe pracownicy zwolnionej ze świadczenia pracy

Edyta Pisarczyk
Jedna z pracownic zatrudnionych w naszej spółce i spółce powiązanej z nami kapitałowo otrzymała 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę. Bieg wypowiedzenia rozpoczął się 1 września i zakończy 30 listopada 2008 r. Ponieważ uznaliśmy, że tak będzie korzystniej dla nas - jest już kandydatka na stanowisko zwalnianej pracownicy - zwolniliśmy pracownicę z obowiązku świadczenia pracy w okresie od 1 października do 30 listopada z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracownica rozchorowała się w pierwszych dniach października. Dostarczyła nam zwolnienie lekarskie. Czy przy ustalaniu prawa do świadczeń chorobowych traktować tę osobę jak pracownika, czy przekazać wypłatę świadczeń do ZUS? Czy pracownicy przysługuje wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy?

RADA

Do czasu rozwiązania umowy o pracę, tj. do 30 listopada 2008 r., to Państwo są zobowiązani wypłacać pracownicy świadczenia z tytułu niezdolności do pracy. Zwolnienia lekarskie pracownica powinna dostarczać do Państwa, a nie do ZUS. W sytuacji zwolnienia pracownicy z wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, osoba ta cały czas jest Państwa pracownikiem. Pracownicy, jeżeli nie wykorzystała w tym roku 33 dni kalendarzowych zwolnienia lekarskiego, przysługuje za taki okres wynagrodzenie chorobowe.

UZASADNIENIE

Reklama

Pracodawca ma obowiązek wypłacać pracownikowi wynagrodzenie za wykonaną pracę. Natomiast pracownik ma obowiązek wykonywać polecenia pracodawcy - świadczyć pracę, za którą otrzyma wynagrodzenie. Tylko w wyjątkowych sytuacjach na podstawie Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, mimo że nie wykonywał pracy. Kodeks pracy nie wyklucza jednak możliwości regulowania stosunku pracy i wyznacza minimum zachowania pracodawcy i pracownika. Jeżeli pracodawca uzna, że będzie wypłacał pracownikowi wynagrodzenie, mimo że ten nie wykonuje swoich obowiązków - został z tego zwolniony przez pracodawcę, to takie działalnie jest korzystne dla pracownika, a co za tym idzie zgodne z prawem.

Zwolnienie pracownika z wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia nie zwalnia pracodawcy z obowiązków wobec pracownika. Nadal należy wypłacać mu wynagrodzenie za pracę, nadal przysługują mu inne świadczenia, takie same jak pozostałym pracownikom oraz nadal należy ustalać prawo i wypłacać pracownikowi świadczenia z tytułu niezdolności do pracy.

W okresie wypowiedzenia pracownik podlega obowiązkowym ubezpieczeniom pracowniczym, w tym chorobowemu. Dlatego w związku z chorobą przysługują mu wynagrodzenie i zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne. Pracodawca, który jest uprawniony do wypłaty zatrudnionym u siebie pracownikom świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, ma również obowiązek ustalać prawo, naliczać i wypłacać te świadczenia dla osób, które zostały zwolnione ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę.

Reklama

Pracownica do Państwa i do drugiej spółki, której również jest pracownikiem, powinna dostarczać zwolnienia lekarskie, na podstawie których ustalą Państwo świadczenia. Pracownica powinna dostarczyć dwa zwolnienia lekarskie - jedno wystawione przez lekarza z Państwa danymi, nazwą firmy i NIP oraz drugie wystawione z danymi spółki, której również jest pracownikiem.

Do 30 listopada 2008 r. mają Państwo obowiązek wypłacać jej świadczenia, natomiast po tym terminie do wypłaty świadczeń będzie zobowiązany ZUS. Tam pracownica powinna dostarczać ewentualne zwolnienia lekarskie wystawione po 30 listopada 2008 r.

Gdyby zwolnienie lekarskie zostało wystawione przed 1 grudnia 2008 r. i obejmowało okres po 30 listopada 2008 r., mają Państwo obowiązek wypłacić świadczenie do 30 listopada. Wówczas w dokumentacji zasiłkowej pracownicy należy zostawić potwierdzoną kopię zwolnienia lekarskiego (kopię zwolnienia lekarskiego może potwierdzić pracownik ZUS, który przyjmował dokumenty do wypłaty zasiłku chorobowego). Na podstawie oryginalnego zwolnienia lekarskiego ZUS wypłaca pozostałą część świadczenia za okres po rozwiązaniu umowy o pracę.

Podstawa prawna:

• art. 30 § 1 pkt 2, art. 92 § 1 pkt 1, § 2 Kodeksu pracy,

• art. 6 ust. 1, art. 61 ust. 1 pkt 1, pkt 2 lit. d ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Edyta Pisarczyk

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.