| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Dni opieki nad dzieckiem

Dni opieki nad dzieckiem

Pracownik, który wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, ma prawo do 2 dni płatnego zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym. Ta liczba dni przysługuje niezależnie od liczby dzieci pozostających na wychowaniu. Zwolnienie to jest potocznie nazywane „opieką nad dzieckiem” i jest udzielane w celu sprawowania nad dzieckiem osobistej opieki (art. 188 k.p.).

Z opieki mogą skorzystać zarówno pracownicy–rodzice, jak i pracownicy–opiekunowie dzieci, pod warunkiem że rzeczywiście je wychowują. W sytuacji gdy obydwoje rodzice lub opiekunowie są zatrudnieni, wówczas ze zwolnienia może korzystać tylko jedno z nich (art. 1891 k.p.). Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby „podzielili się” dniami opieki w ten sposób, że każde z nich wykorzysta po jednym dniu zwolnienia w danym roku kalendarzowym. Wątpliwości dotyczące udzielania zwolnienia najczęściej dotyczą sytuacji, gdy rodzice lub opiekunowie dziecka nie pozostają w związku małżeńskim. W takim przypadku kluczowy jest fakt rzeczywistego wychowywania dziecka.

Na liczbę przysługujących dni opieki nie ma wpływu liczba posiadanych dzieci, które wychowuje pracownik. Oznacza to, że w zależności od tego, czy wychowuje on jedno, dwoje czy więcej dzieci do lat 14, może on skorzystać tylko z 2 dni opieki w danym roku kalendarzowym.

Zwolnienie z 2 dni od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia przysługuje w roku kalendarzowym. Niewykorzystane dni w danym roku kalendarzowym nie przechodzą na rok następny. Pracownikowi nie przysługuje także ekwiwalent pieniężny rekompensujący niewykorzystanie dni na opiekę.

Zwolnienie z tytułu opieki przysługuje pracownikowi do momentu ukończenia przez dziecko 14. roku życia. Pracownik będzie mógł korzystać z tego uprawnienia aż do ukończenia 14 lat przez ostatnie z wychowywanych dzieci.

Opieka jest udzielana na wniosek pracownika i po uzgodnieniu terminu jego wykorzystania z pracodawcą. Jeżeli obecność pracownika w zakładzie pracy nie jest konieczna, pracodawca nie powinien odmawiać udzielenia opieki w dniu wskazanym przez pracownika.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »