Kategorie

Jak często i w jakiej wysokości należy wypłacać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Maria Staniszewska
Jak często wypłaca się ekwiwalent za pranie odzieży roboczej oraz ekwiwalent za używanie własnej odzieży? Czy mogę ustalić, że pracownicy będą otrzymywali go co pół roku? W jakiej wysokości ustalić te ekwiwalenty?

PROBLEM

RADA

Wysokość ekwiwalentów oraz częstotliwość ich wypłacania pracodawca określa w przepisach wewnątrzzakładowych. Wysokość ekwiwalentów powinna uwzględniać koszty rzeczywiście poniesione przez pracownika na pranie, naprawę oraz konserwację odzieży i obuwia lub na zakup tej odzieży i obuwia w przypadku, gdy pracownicy mogą korzystać z własnych. Natomiast częstotliwość wypłaty ekwiwalentu powinna być ściśle związana z przewidywanymi okresami używalności odzieży i obuwia roboczego. Wypłata ekwiwalentu powinna więc następować przed upływem okresu używalności odzieży lub obuwia roboczego, tak aby pracownik miał możliwość zakupu odzieży (obuwia) i zastąpienia odzieży (obuwia), która utraciła cechy użytkowe.

UZASADNIENIE

 Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego, spełniającego wymagania określone w Polskich Normach:

● jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu w trakcie wykonywania przez niego pracy,

● ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Reklama

Oprócz dostarczenia odzieży i obuwia roboczego, do obowiązków pracodawcy należy również pranie tej odzieży i obuwia oraz ich konserwacja, naprawa, odpylanie, odkażanie itp. Jeżeli pracodawca nie może zapewnić czyszczenia, naprawy i konserwacji odzieży i obuwia roboczego, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika. Jest to jednak dopuszczalne pod warunkiem, że:

● odzież i obuwie robocze nie uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi podczas wykonywania pracy przez pracownika,

● pracownik otrzymuje ekwiwalent pieniężny w wysokości poniesionych kosztów.

W niektórych przypadkach zamiast odzieży i obuwia roboczego pracodawca może ustalić stanowiska pracy, na których możliwe będzie używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie dotyczy to jednak pracowników, którzy wykonują:

● prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo

● prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

W sytuacji gdy pracownik używa własnej odzieży i obuwia, pracodawca wypłaca mu ekwiwalent za ich używanie w wysokości uwzględniającej aktualne ceny. Przepisy prawa pracy nie określają szczegółowo wysokości tych ekwiwalentów, a także częstotliwości ich wypłacania pracownikom. Regulacja w tym zakresie należy więc do pracodawcy. Kwestie te mogą zostać unormowane w:

● układzie zbiorowym pracy,

● regulaminie pracy lub

● umowie o pracę – w przypadku pracodawców niezobowiązanych do ustalenia regulaminu pracy oraz tych, których pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy.

Przepisy te powinny więc ustalać nie tylko wysokość wypłacanych pracownikom ekwiwalentów, ale również częstotliwość ich wypłacania. Zasadniczo ekwiwalent za pranie odzieży i obuwia roboczego stanowi zwrot kosztów, jakie musiał ponieść pracownik. Powinien zatem zostać ustalony w taki sposób, aby faktycznie stanowił równowartość kosztów poniesionych przez pracownika. Ustalając konkretną kwotę ekwiwalentu przysługującą poszczególnym pracownikom pracodawca powinien uwzględnić stopień zabrudzenia tej odzieży i obuwia (a w konsekwencji częstotliwość ich prania) oraz wartość środków niezbędnych do jej wyczyszczenia, naprawienia oraz konserwacji. W zależności od wykonywanej pracy częstotliwość prania odzieży może być różna, np. magazynier pierze ubranie robocze co tydzień, natomiast kucharz musi prać odzież codziennie. Podobnie w zależności od wykonywanej pracy użyte do prania środki mogą być zróżnicowane.

PRZYKŁAD

Pracownikom piekarni przysługuje ekwiwalent za pranie odzieży roboczej i czyszczenie obuwia roboczego. Piekarze otrzymują go w niższej kwocie niż mechanicy. Takie zróżnicowanie wysokości wypłacanego ekwiwalentu jest uzależnione od stopnia zabrudzenia odzieży i obuwia w trakcie wykonywanej pracy. Do czyszczenia odzieży i obuwia mechaników niezbędne są specjalne środki odplamiające, ponieważ często muszą oni dokonywać napraw maszyn w piekarni i ich odzież jest narażona na zabrudzenie smarami, olejem oraz innymi trudno zmywalnymi substancjami. Takie zabrudzenia odzieży i obuwia roboczego nie występują w pracy piekarzy, dlatego otrzymują oni ekwiwalent w niższej kwocie.

Wysokość przysługującego pracownikom ekwiwalentu za używanie własnej odzieży i obuwia powinna być ustalona przy uwzględnieniu:

● rodzaju odzieży i obuwia niezbędnego do wykonywania pracy,

● stopnia zużycia tej odzieży i obuwia w związku z wykonywaną pracą oraz

● aktualnych cen rynkowych tej odzieży i obuwia.

W praktyce ekwiwalent za używanie przez pracowników własnej odzieży i obuwia do pracy stanowi zwrot kosztów ubrań i butów niezbędnych do wykonywania pracy.

WAŻNE!

Używane do pracy odzież i obuwie stanowiące własność pracowników muszą spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, a pracodawca ma obowiązek sprawdzić, czy te wymagania są spełnione.

Reklama

Częstotliwość wypłacania obu ekwiwalentów zależy od ustaleń pracodawcy. W przypadku ekwiwalentu za pranie odzieży i obuwia roboczego dobrą praktyką jest wypłacanie tego ekwiwalentu co miesiąc, co dwa miesiące lub kwartalnie. Wprawdzie w praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, aby był on wypłacany nawet rzadziej, np. raz na pół roku lub nawet raz w roku w odpowiednio większej kwocie. W takim przypadku istnieje ryzyko, że pracownicy zarzucą pracodawcy, że muszą „kredytować” jego obowiązki. Z tego powodu to rozwiązanie może również być kwestionowane przez inspektorów pracy kontrolujących zakład pracy.

Natomiast ekwiwalent za używanie własnej odzieży i obuwia w pracy może być wypłacany w dłuższych odstępach czasu, np. kwartalnie, co pół roku czy nawet raz na rok, w zależności od stopnia zużywalności odzieży i obuwia użytkowanych przez pracownika. W przeciwieństwie bowiem do wydatków ponoszonych na pranie odzieży, wydatki na jej zakup są rzadziej ponoszone przez pracownika.

● art. 2377, art. 2378 § 2, art. 2379 § 2 i § 3, art. 23710 § 2 Kodeksu pracy.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?