| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Jak często i w jakiej wysokości należy wypłacać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Jak często i w jakiej wysokości należy wypłacać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Jak często wypłaca się ekwiwalent za pranie odzieży roboczej oraz ekwiwalent za używanie własnej odzieży? Czy mogę ustalić, że pracownicy będą otrzymywali go co pół roku? W jakiej wysokości ustalić te ekwiwalenty?

PROBLEM

RADA

Wysokość ekwiwalentów oraz częstotliwość ich wypłacania pracodawca określa w przepisach wewnątrzzakładowych. Wysokość ekwiwalentów powinna uwzględniać koszty rzeczywiście poniesione przez pracownika na pranie, naprawę oraz konserwację odzieży i obuwia lub na zakup tej odzieży i obuwia w przypadku, gdy pracownicy mogą korzystać z własnych. Natomiast częstotliwość wypłaty ekwiwalentu powinna być ściśle związana z przewidywanymi okresami używalności odzieży i obuwia roboczego. Wypłata ekwiwalentu powinna więc następować przed upływem okresu używalności odzieży lub obuwia roboczego, tak aby pracownik miał możliwość zakupu odzieży (obuwia) i zastąpienia odzieży (obuwia), która utraciła cechy użytkowe.

UZASADNIENIE

 Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego, spełniającego wymagania określone w Polskich Normach:

● jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu w trakcie wykonywania przez niego pracy,

● ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Oprócz dostarczenia odzieży i obuwia roboczego, do obowiązków pracodawcy należy również pranie tej odzieży i obuwia oraz ich konserwacja, naprawa, odpylanie, odkażanie itp. Jeżeli pracodawca nie może zapewnić czyszczenia, naprawy i konserwacji odzieży i obuwia roboczego, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika. Jest to jednak dopuszczalne pod warunkiem, że:

● odzież i obuwie robocze nie uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi podczas wykonywania pracy przez pracownika,

● pracownik otrzymuje ekwiwalent pieniężny w wysokości poniesionych kosztów.

W niektórych przypadkach zamiast odzieży i obuwia roboczego pracodawca może ustalić stanowiska pracy, na których możliwe będzie używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie dotyczy to jednak pracowników, którzy wykonują:

● prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo

● prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

W sytuacji gdy pracownik używa własnej odzieży i obuwia, pracodawca wypłaca mu ekwiwalent za ich używanie w wysokości uwzględniającej aktualne ceny. Przepisy prawa pracy nie określają szczegółowo wysokości tych ekwiwalentów, a także częstotliwości ich wypłacania pracownikom. Regulacja w tym zakresie należy więc do pracodawcy. Kwestie te mogą zostać unormowane w:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK