| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć ekwiwalent za urlop pracownika otrzymującego minimalne wynagrodzenie za pracę

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop pracownika otrzymującego minimalne wynagrodzenie za pracę

Pracownik, który był zatrudniony od 4 stycznia do 30 kwietnia 2010 r., otrzymywał minimalne wynagrodzenie za pracę. Od 12 do 25 kwietnia przebywał na zwolnieniu lekarskim. Otrzymuje tylko wynagrodzenie zasadnicze. Jego czas pracy wynosi 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Jak obliczyć ekwiwalent za urlop?

PROBLEM

RADA

Ustalając wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop powinni Państwo przyjąć do podstawy pełne wynagrodzenie zasadnicze z miesiąca nabycia prawa do ekwiwalentu. Pełnym wynagrodzeniem zasadniczym jest w tym przypadku minimalne wynagrodzenie za pracę, które w 2010 r. wynosi 1317 zł.

UZASADNIENIE

Z momentem zakończenia stosunku pracy prawo do niewykorzystanego w naturze urlopu przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop (art. 171 § 1 Kodeksu pracy). Ekwiwalent ten należy wypłacić pracownikowi w ostatnim dniu trwania umowy o pracę.

Podstawę wymiaru ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy stanowi:

● kwota wynagrodzenia określonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, w wysokości należnej w miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do ekwiwalentu (§ 15 rozporządzenia urlopowego),

● wynagrodzenie zmienne wypłacone pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (składniki przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc) oraz wynagrodzenie zmienne wypłacone pracownikowi w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (składniki przysługujące za okresy dłuższe niż 1 miesiąc) (§ 16, 17 rozporządzenia urlopowego).

W sytuacji opisanej w pytaniu pracownikowi przysługiwał wyłącznie składnik wynagrodzenia określonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, tj. minimalne wynagrodzenie za pracę. Minimalne wynagrodzenie za pracę to ustawowo gwarantowane pracownikowi wynagrodzenie za pełny miesięczny wymiar czasu pracy, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy, kwalifikacji, liczby i rodzajów składników wynagrodzenia. W 2010 r. wynosi ono 1317 zł, a w pierwszym roku pracy 1053,60 zł (obwieszczenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2010 r.).

Państwa pracownik nabył prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop 30 kwietnia 2010 r. Podstawą ekwiwalentu staje się więc wynagrodzenie zasadnicze z kwietnia, tj. 1317 zł.

W omawianej sytuacji choroba nie wpływa na podstawę ekwiwalentu za urlop.

Aby otrzymać kwotę ekwiwalentu za jeden dzień, należy minimalne wynagrodzenie podzielić przez odpowiedni współczynnik (§ 19 rozporządzenia urlopowego). W 2010 r. współczynnik wynosi 21,08. Otrzymany wynik ekwiwalentu za jeden dzień należy podzielić przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika, a następnie pomnożyć przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego (§ 18 rozporządzenia urlopowego).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »