reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć ekwiwalent za urlop pracownika otrzymującego minimalne wynagrodzenie za pracę

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop pracownika otrzymującego minimalne wynagrodzenie za pracę

Pracownik, który był zatrudniony od 4 stycznia do 30 kwietnia 2010 r., otrzymywał minimalne wynagrodzenie za pracę. Od 12 do 25 kwietnia przebywał na zwolnieniu lekarskim. Otrzymuje tylko wynagrodzenie zasadnicze. Jego czas pracy wynosi 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Jak obliczyć ekwiwalent za urlop?

PROBLEM

RADA

Ustalając wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop powinni Państwo przyjąć do podstawy pełne wynagrodzenie zasadnicze z miesiąca nabycia prawa do ekwiwalentu. Pełnym wynagrodzeniem zasadniczym jest w tym przypadku minimalne wynagrodzenie za pracę, które w 2010 r. wynosi 1317 zł.

UZASADNIENIE

Z momentem zakończenia stosunku pracy prawo do niewykorzystanego w naturze urlopu przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop (art. 171 § 1 Kodeksu pracy). Ekwiwalent ten należy wypłacić pracownikowi w ostatnim dniu trwania umowy o pracę.

Podstawę wymiaru ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy stanowi:

● kwota wynagrodzenia określonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, w wysokości należnej w miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do ekwiwalentu (§ 15 rozporządzenia urlopowego),

● wynagrodzenie zmienne wypłacone pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (składniki przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc) oraz wynagrodzenie zmienne wypłacone pracownikowi w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (składniki przysługujące za okresy dłuższe niż 1 miesiąc) (§ 16, 17 rozporządzenia urlopowego).

W sytuacji opisanej w pytaniu pracownikowi przysługiwał wyłącznie składnik wynagrodzenia określonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, tj. minimalne wynagrodzenie za pracę. Minimalne wynagrodzenie za pracę to ustawowo gwarantowane pracownikowi wynagrodzenie za pełny miesięczny wymiar czasu pracy, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy, kwalifikacji, liczby i rodzajów składników wynagrodzenia. W 2010 r. wynosi ono 1317 zł, a w pierwszym roku pracy 1053,60 zł (obwieszczenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2010 r.).

Państwa pracownik nabył prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop 30 kwietnia 2010 r. Podstawą ekwiwalentu staje się więc wynagrodzenie zasadnicze z kwietnia, tj. 1317 zł.

W omawianej sytuacji choroba nie wpływa na podstawę ekwiwalentu za urlop.

Aby otrzymać kwotę ekwiwalentu za jeden dzień, należy minimalne wynagrodzenie podzielić przez odpowiedni współczynnik (§ 19 rozporządzenia urlopowego). W 2010 r. współczynnik wynosi 21,08. Otrzymany wynik ekwiwalentu za jeden dzień należy podzielić przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika, a następnie pomnożyć przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego (§ 18 rozporządzenia urlopowego).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. kadr i płac

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama