Czy pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy z tytułu śmierci drugiej żony jego dziadka
REKLAMA
Państwa pracownikowi nie przysługuje dzień wolny w związku ze śmiercią i pogrzebem osoby, którą traktował jak swoją babkę (chyba że pozostawała na jego utrzymaniu lub pod jego bezpośrednią opieką, np. w związku z całkowitym ubezwłasnowolnieniem i brakiem innych opiekunów). Nie są więc Państwo zobowiązani do udzielenia mu zwolnienia od pracy z tego tytułu. Jeżeli pracownik chce skorzystać z dnia wolnego, aby wziąć udział w pogrzebie zmarłej, może jedynie wystąpić z wnioskiem o udzielenie urlopu wypoczynkowego (w tym urlopu na żądanie) lub urlopu bezpłatnego (którego pracodawca może udzielić lub nie).
REKLAMA
UZASADNIENIE
Pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas obejmujący:
- 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo śmierci i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
- 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo śmierci i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Prawo pracy nie definiuje jednak takich pojęć jak „babka” czy „dziadek” oraz nie zawiera przepisów dotyczących stopni pokrewieństwa. W tym przypadku stosujemy więc posiłkowo przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Uwzględniając jego regulacje o stopniu pokrewieństwa decyduje fakt „rzeczywistego” pochodzenia od danej osoby. Dana osoba jest zatem wnukiem swojej babki jedynie wówczas, gdy jest rodzonym (ewentualnie przysposobionym) dzieckiem rodzonego (lub przysposobionego) dziecka tej babki. Na potrzeby prawa pracy babką jest zatem jedynie babka rodzona. Pracodawca nie jest więc zobowiązany do udzielenia dnia wolnego pracownikowi w związku ze śmiercią i pogrzebem drugiej żony dziadka, niebędącej rodzoną babką pracownika.
WAŻNE!
Pracownikowi przysługuje 1 dzień zwolnienia od pracy tylko z powodu śmierci jego rodzonej babki.
Pracodawca będzie miał obowiązek udzielenia jednego dnia wolnego z tytułu śmierci drugiej żony dziadka jedynie wówczas, gdy zmarła pozostawała na faktycznym utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony, to pracownik, aby mógł uczestniczyć w pogrzebie drugiej żony dziadka, powinien skorzystać w tym dniu z urlopu wypoczynkowego. W przypadku gdy pracownik nie ma już w tym roku prawa do urlopu wypoczynkowego lub pracodawca odmówił mu udzielenia urlopu wypoczynkowego (pracodawca nie może jednak odmówić pracownikowi udzielenia urlopu na żądanie), może poprosić pracodawcę o udzielenie urlopu bezpłatnego. Pracodawca nie ma jednak obowiązku udzielenia pracownikowi urlopu bezpłatnego.
Podstawa prawna
- art. 2982 Kodeksu pracy,
- § 15 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.),
- art. 617 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat