reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak rozliczać składki ZUS za pracownika zwolnionego z wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia

Jak rozliczać składki ZUS za pracownika zwolnionego z wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę. Wypowiedzenie będzie trwało od 1 grudnia 2009 r. do 28 lutego 2010 r. W tym czasie pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, ale ma prawo do wynagrodzenia. Czy okres ten mamy wykazywać w raportach ZUS RSA jako nieobecność usprawiedliwioną? Czy należy odprowadzać składki od wynagrodzenia wypłaconego za okres wypowiedzenia?

Od wynagrodzenia wypłacanego za okres wypowiedzenia należy naliczyć i opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Okresu wypowiedzenia nie należy wykazywać na formularzu ZUS RSA, bo nie jest to okres przerwy w opłacaniu składek.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowią przychody z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Ze składek na ubezpieczenia społeczne są zwolnione jedynie przychody ze stosunku pracy, takie jak:

  • wynagrodzenie wypłacane za czas niezdolności do pracy,
  • zasiłki z ubezpieczenia społecznego,
  • przychody wymienione w § 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje za okres wypowiedzenia nie zostało wymienione w § 2 wymienionego rozporządzenia. Nie jest to również wynagrodzenie ani zasiłek za czas niezdolności do pracy. Pracownik jest bowiem zdolny do pracy, ale pracodawca podjął decyzję o zwolnieniu go ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

Okresu wypowiedzenia, w trakcie którego pracownik nie będzie pracował, nie należy wykazywać w raportach ZUS RSA. Raport ten służy bowiem do wykazywania przerw w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, gdy przerwa ta jest spowodowana np. pobieraniem wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku albo przebywaniem na urlopie bezpłatnym lub wychowawczym. Natomiast okres wypowiedzenia nie jest ani okresem przerwy w opłacaniu składek, ani okresem pobierania świadczenia lub zasiłku z ubezpieczeń.

Nie ma kodu świadczenia/przerwy, który służyłby do wykazania okresu zwolnienia z wykonywania pracy w raporcie ZUS RSA. Kod oznaczający usprawiedliwioną nieobecność w pracy („151”), o który Państwo pytają, należy stosować wówczas, gdy pracownik za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy nie ma prawa ani do wynagrodzenia ani do zasiłku. W tym przypadku kod „151” nie może więc mieć zastosowania.

W związku z tym od wynagrodzenia, jakie pracownik otrzyma za czas wypowiedzenia (mimo że w tym okresie nie będzie pracował), powinny być naliczone i odprowadzone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Składki te należy rozliczyć w miesięcznych raportach ZUS RCA składanych za miesiące, w których nastąpi wypłata tego wynagrodzenia. Nie ma znaczenia, że pracownik otrzymujący te kwoty nie świadczy w tym okresie pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama