Zmiana przepisów o ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego
REKLAMA
3 listopada br. wejdą w życie przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
REKLAMA
Nowelizacja rozporządzenia została spowodowana m.in. koniecznością zapewnienia prawidłowego ustalania wysokości ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany w całości lub w części urlop wypoczynkowy.
>> Ustalanie ekwiwalentu pieniężnego za urlop - nowelizacja
Po wejściu w życie nowych przepisów, składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, będą uwzględniane przy ustalaniu ekwiwalentu w średniej wysokości z tego okresu. W przypadku gdy pracownik nie przepracuje pełnego 3-miesięcznego okresu, wynagrodzenie wypłacone mu w tym okresie podzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie. Następnie otrzymany wynik pomnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Przy ustalaniu ekwiwalentu nie będą uwzględniane należności przysługujące pracownikowi zgodnie z przepisami o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców - w okresie objęcia go przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat