Kategorie

Czy informacja o udzieleniu dni wolnych na poszukiwanie pracy powinna być zamieszczona w świadectwie pracy

Emilia Bartkowiak
W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik wykorzystał 2 dni na poszukiwanie pracy. Czy w świadectwie pracy powinniśmy wpisać, że pracownik wykorzystał takie dni wolne? Chcemy to odnotować w ustępie 4 pkt 9 świadectwa pracy, w którym zamieszcza się informację o dodatkowym urlopie i innych uprawnieniach i świadczeniach przewidzianych w prawie pracy.

RADA

Nie muszą Państwo wskazywać w świadectwie pracy, że pracownik wykorzystał dni wolne na poszukiwanie pracy. W świadectwie pracy powinny być zawarte tylko takie informacje, które będą miały wpływ na ukształtowanie sytuacji pracownika w nowym miejscu pracy. Fakt udzielenia pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie pracy nie wpływa na jego uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy.

UZASADNIENIE

Świadectwo pracy powinno zawierać wyłącznie informacje dotyczące przebiegu zatrudnienia, a jednocześnie mające wpływ na ustalenie uprawnień pracowniczych u kolejnego pracodawcy. Nie wszystkie zatem okoliczności związane z przebiegiem stosunku pracy będą podlegać ujawnieniu w świadectwie pracy. Udzielenie bądź odmowa udzielenia przez danego pracodawcę pracownikowi w okresie wypowiedzenia dni wolnych na poszukiwanie pracy w żaden sposób nie wpływa na uprawnienia tego pracownika w nowym miejscu pracy.

WAŻNE!

W świadectwie pracy zamieszcza się jedynie informacje dotyczące przebiegu zatrudnienia, które mają wpływ na uprawnienia pracownicze pracownika w nowym miejscu pracy.

Niezależnie od tego, czy dany pracodawca udzieli pracownikowi takich dni wolnych, czy ich nie udzieli, pracownik i tak ma prawo do zwolnienia na poszukiwanie pracy u każdego kolejnego pracodawcy, który wypowie mu stosunek pracy z co najmniej 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia (art. 37 Kodeksu pracy). Gdy pracodawca wypowiadający pracownikowi umowę o pracę z co najmniej 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia nie udzieli mu zwolnienia na poszukiwanie pracy, pracownikowi będzie przysługiwało roszczenie do tego pracodawcy o udzielenie takich dni wolnych. Pracownik będzie mógł również dochodzić odszkodowania od pracodawcy za nieudzielenie dni wolnych na poszukiwanie pracy w sytuacji, gdy poniósł szkodę z tytułu ich nieudzielania. W żadnym razie konsekwencje związane z udzieleniem tego zwolnienia (roszczenie o udzielenie dni wolnych na poszukiwanie pracy, roszczenie o odszkodowanie za poniesioną szkodę w związku z niezawarciem nowej umowy o pracę) nie przechodzą na kolejnego pracodawcę.

PRZYKŁAD

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w firmie BONUS sp. z o.o. na czas nieokreślony. 31 sierpnia 2008 r. pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę za 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Pracownik 14 września 2008 r. złożył wniosek o udzielenie mu dni wolnych na poszukiwanie pracy w wymiarze 3 dni roboczych. Jednak pracodawca nie uwzględnił tego wniosku, tłumacząc, że potrzebuje pracownika w pracy. Pracownik skierował do sądu pracy pozew o nakazanie firmie BONUS sp. z o.o. udzielenia mu dni wolnych na poszukiwanie pracy. Powództwo zostało uwzględnione i zgodnie z wyrokiem pracownikowi udzielono dni wolnych na poszukiwanie pracy w listopadzie 2008 r. Od 16 grudnia 2008 r. pracownik podjął pracę w firmie KARGO sp. z o.o. na czas nieokreślony. 16 marca 2009 r. firma KARGO sp. z o.o. wypowiedziała mu umowę o pracę. Na wniosek pracownika udzieliła mu 2 dni wolnych na poszukiwanie pracy. Gdyby w firmie BONUS sp. z o.o. pracownik nie wykorzystał dni wolnych na poszukiwanie pracy, to i tak pozostałoby to bez znaczenia do nabycia takiego uprawnienia w firmie KARGO sp. z o.o. Niewykorzystane dni wolne w poprzedniej firmie nie podlegałyby w żadnym razie wykorzystaniu w nowej firmie i kumulacji z kolejnymi 2 dniami na poszukiwanie pracy.

Ponadto, w razie nieudzielenia dni wolnych na poszukiwanie pracy, żaden przepis z zakresu prawa pracy nie nakazuje pracodawcy zapłaty ekwiwalentu pracownikowi za ich niewykorzystanie.

Zgodnie z ustawowym wzorem świadectwa pracy, w ust. 4 pkt 9 pracodawca powinien zamieścić informację o wykorzystaniu przez pracownika dodatkowego urlopu lub innego uprawnienia albo świadczenia, przewidzianych przepisami prawa pracy. Chodzi tutaj tylko o takie uprawnienia i świadczenia, które mają wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, a wynikają z ustaw, układów zbiorowych pracy bądź innych regulacji wewnątrzzakładowych, tj. z regulaminów pracy lub regulaminów wynagradzania. Dodatkowym urlopem przysługującym pracownikowi i podlegającym wpisaniu w świadectwie pracy jest przykładowo urlop szkoleniowy. Do wykorzystanych przez pracownika uprawnień i świadczeń podlegających ujawnieniu w świadectwie pracy nie zalicza się udzielonych dni wolnych na poszukiwanie pracy. Okoliczność ta bowiem nie znajduje się w katalogu ustawowych informacji podlegających ujawnianiu w świadectwach pracy i nie ma żadnego wpływu na ukształtowanie sytuacji prawnej pracownika w jego nowym miejscu pracy.

Podstawa prawna:

 • art. 37, art. 97 § 2 Kodeksu pracy,
 • § 1 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia wraz z załącznikiem z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?