reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy informacja o udzieleniu dni wolnych na poszukiwanie pracy powinna być zamieszczona w świadectwie pracy

Czy informacja o udzieleniu dni wolnych na poszukiwanie pracy powinna być zamieszczona w świadectwie pracy

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik wykorzystał 2 dni na poszukiwanie pracy. Czy w świadectwie pracy powinniśmy wpisać, że pracownik wykorzystał takie dni wolne? Chcemy to odnotować w ustępie 4 pkt 9 świadectwa pracy, w którym zamieszcza się informację o dodatkowym urlopie i innych uprawnieniach i świadczeniach przewidzianych w prawie pracy.

RADA

Nie muszą Państwo wskazywać w świadectwie pracy, że pracownik wykorzystał dni wolne na poszukiwanie pracy. W świadectwie pracy powinny być zawarte tylko takie informacje, które będą miały wpływ na ukształtowanie sytuacji pracownika w nowym miejscu pracy. Fakt udzielenia pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie pracy nie wpływa na jego uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy.

UZASADNIENIE

Świadectwo pracy powinno zawierać wyłącznie informacje dotyczące przebiegu zatrudnienia, a jednocześnie mające wpływ na ustalenie uprawnień pracowniczych u kolejnego pracodawcy. Nie wszystkie zatem okoliczności związane z przebiegiem stosunku pracy będą podlegać ujawnieniu w świadectwie pracy. Udzielenie bądź odmowa udzielenia przez danego pracodawcę pracownikowi w okresie wypowiedzenia dni wolnych na poszukiwanie pracy w żaden sposób nie wpływa na uprawnienia tego pracownika w nowym miejscu pracy.

WAŻNE!

W świadectwie pracy zamieszcza się jedynie informacje dotyczące przebiegu zatrudnienia, które mają wpływ na uprawnienia pracownicze pracownika w nowym miejscu pracy.

Niezależnie od tego, czy dany pracodawca udzieli pracownikowi takich dni wolnych, czy ich nie udzieli, pracownik i tak ma prawo do zwolnienia na poszukiwanie pracy u każdego kolejnego pracodawcy, który wypowie mu stosunek pracy z co najmniej 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia (art. 37 Kodeksu pracy). Gdy pracodawca wypowiadający pracownikowi umowę o pracę z co najmniej 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia nie udzieli mu zwolnienia na poszukiwanie pracy, pracownikowi będzie przysługiwało roszczenie do tego pracodawcy o udzielenie takich dni wolnych. Pracownik będzie mógł również dochodzić odszkodowania od pracodawcy za nieudzielenie dni wolnych na poszukiwanie pracy w sytuacji, gdy poniósł szkodę z tytułu ich nieudzielania. W żadnym razie konsekwencje związane z udzieleniem tego zwolnienia (roszczenie o udzielenie dni wolnych na poszukiwanie pracy, roszczenie o odszkodowanie za poniesioną szkodę w związku z niezawarciem nowej umowy o pracę) nie przechodzą na kolejnego pracodawcę.

PRZYKŁAD

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w firmie BONUS sp. z o.o. na czas nieokreślony. 31 sierpnia 2008 r. pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę za 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Pracownik 14 września 2008 r. złożył wniosek o udzielenie mu dni wolnych na poszukiwanie pracy w wymiarze 3 dni roboczych. Jednak pracodawca nie uwzględnił tego wniosku, tłumacząc, że potrzebuje pracownika w pracy. Pracownik skierował do sądu pracy pozew o nakazanie firmie BONUS sp. z o.o. udzielenia mu dni wolnych na poszukiwanie pracy. Powództwo zostało uwzględnione i zgodnie z wyrokiem pracownikowi udzielono dni wolnych na poszukiwanie pracy w listopadzie 2008 r. Od 16 grudnia 2008 r. pracownik podjął pracę w firmie KARGO sp. z o.o. na czas nieokreślony. 16 marca 2009 r. firma KARGO sp. z o.o. wypowiedziała mu umowę o pracę. Na wniosek pracownika udzieliła mu 2 dni wolnych na poszukiwanie pracy. Gdyby w firmie BONUS sp. z o.o. pracownik nie wykorzystał dni wolnych na poszukiwanie pracy, to i tak pozostałoby to bez znaczenia do nabycia takiego uprawnienia w firmie KARGO sp. z o.o. Niewykorzystane dni wolne w poprzedniej firmie nie podlegałyby w żadnym razie wykorzystaniu w nowej firmie i kumulacji z kolejnymi 2 dniami na poszukiwanie pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama