reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Dni opieki nad dzieckiem

Dni opieki nad dzieckiem

Obecnie moja żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Chciałem skorzystać z 2 dni wolnych na opiekę nad dzieckiem, lecz mój pracodawca odmówił mi. Uzasadnił to faktem, że żona aktualnie nie świadczy pracy i może opiekować się dzieckiem. Czy miał rację?

Nie. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 k.p.).

Uprawnienie to przysługuje nie tylko pracownicy, ale także pracownikowi. Wybór, które z małżonków będzie z niego korzystać, zależy od samych zainteresowanych. Nie ma także przeszkód prawnych, aby pracownik - w tym przypadku ojciec dziecka - mógł skorzystać z tego prawa również wtedy, gdy matka przebywa na urlopie macierzyńskim.

Prawo do zwolnienia w ciągu 2 dni w roku przysługuje z mocy prawa i dlatego pracownik nie musi dopełnić żadnych szczególnych formalności.

Jak wynika z art. 1891 § 1 k.p., w przypadku gdy rodzice dziecka są zatrudnieni, ze zwolnienia od pracy na 2 dni może korzystać jedno z nich. W tej sytuacji należy pracodawcę poinformować, które z rodziców będzie korzystać z tego uprawnienia.

Ponadto zgodnie z § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU z 1996 r. nr 62, poz. 286 ze zm.) w teczce akt osobowych powinno znajdować się oświadczenie pracownika będącego rodzicem o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnień określonych m.in. w art. 188 k.p.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama