| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje zwolnienie od pracy na wizyty u dowolnego lekarza

Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje zwolnienie od pracy na wizyty u dowolnego lekarza

Pracownik, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym ze względu na problemy ze słuchem, twierdzi, że należy mu się dzień wolny na wizytę u każdego lekarza, do którego nie może pójść po godzinach pracy. Pracownik leczy się u kardiologa, ortopedy i laryngologa. Uważamy, że pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy tylko na wizyty u laryngologa, bo tej dziedziny dotyczy jego niepełnosprawność. Czy mamy rację?

Nie mają Państwo racji. Pracownik może korzystać ze zwolnienia od pracy na wizytę u dowolnego lekarza. Mogą jednak Państwo kwestionować prawo do zwolnienia od pracy, jeżeli pracownik nie wykaże konieczności wykonania badań w formie np. skierowania od lekarza lub jeśli badania te mogą być wykonane po godzinach pracy.

UZASADNIENIE

Pracownikowi z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przysługują szczególne uprawnienia pracownicze związane z czasem pracy oraz dodatkowymi zwolnieniami od pracy (art. 20 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Taki pracownik ma m.in. prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu wykonania:

  • badań specjalistycznych,
  • zabiegów leczniczych lub usprawniających,
  • zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy.

Warunkiem skorzystania z takiego zwolnienia od pracy jest okoliczność, że czynności te nie mogą być wykonywane poza godzinami pracy. Wynagrodzenie za czas wymienionych zwolnień od pracy oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.

Przepisy nie ograniczają zakresu specjalizacji lekarzy, u których wskazane badania mogą być przeprowadzane. Niewykluczone jest, że w przypadku orzeczonej niepełnosprawności pracownik może w leczeniu swojego schorzenia potrzebować korzystać z wizyt u różnych lekarzy specjalistów. W praktyce schorzenia innego rodzaju mogą wpływać lub być powiązane z chorobą podstawową, ze względu na którą orzeczono niepełnosprawność. W przypadku pracownika, któremu orzeczono niepełnosprawność ze względu na problemy ze słuchem, może być więc wskazane wykonywanie badań i zabiegów także u innych niż laryngolog lekarzy specjalistów.

WAŻNE!

Pracownikowi niepełnosprawnemu w stopniu umiarkowanym lub znacznym przysługuje zwolnienie od pracy na badania u lekarzy różnych specjalizacji.

Przepisy nie określają trybu ani zasad udzielania zwolnień na badania lekarskie pracownikom o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Jednak w takim przypadku pracodawca może domagać się od pracownika udowodnienia konieczności ich przeprowadzenia przez okazanie skierowania na badania od lekarza prowadzącego. Ponadto pracodawca może zażądać wykazania przez pracownika, że badania nie mogą być wykonane poza godzinami pracy, np. ze względu na godziny funkcjonowania jedynego na danym terenie zakładu opieki zdrowotnej, w którym mogą być wykonane.

PRZYKŁAD

Pracownik o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności orzeczonym ze względu na problemy ze słuchem zażądał zwolnienia od pracy w celu wizyty w prywatnym gabinecie okulistycznym czynnym jedynie w godzinach pracy, w jakich pracownik pracuje. Ze względu na to, że takie badania mogą przeprowadzić również inne ośrodki po godzinach pracy pracownika, a także okoliczność, że pracownik nie posiada skierowania na badania specjalistyczne, pracodawca może odmówić mu zwolnienia od pracy.

Podstawa prawna

  • art. 4 ust. 2, art. 20 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »