REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dni wolne od pracy, Umowa o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dzień wolny za delegację w niedzielę

Nasza firma wysyła pracowników w delegację. Wyjazd ma nastąpić w niedzielę rano, natomiast powrót w środę wieczorem. Czy w zaistniałej sytuacji mamy udzielić pracownikom dnia wolnego za niedzielę, czy też powinniśmy zapłacić pracownikom dodatki?

Uchylanie się pracownika od skutków oświadczenia woli

Pracownik może uchylić się od skutków rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron, jeśli wykaże, że składając oświadczenie, działał np. pod wpływem błędu.

Święta dla pracowników innych wyznań

Pracodawca musi liczyć się z koniecznością udzielenia dodatkowych dni wolnych od pracy pracownikom innych wyznań niż rzymskokatolickie. Za udzielone dni wolne pracodawca nie musi płacić wynagrodzenia.

Jak korzystnie zaplanować urlop w 2009 r.

Początek nowego roku kalendarzowego to czas na zaplanowanie urlopu wypoczynkowego. Znając kilka podstawowych zasad dotyczących urlopów wypoczynkowych, można tak zaplanować urlop, aby zyskać jak najwięcej dni odpoczynku.

REKLAMA

Zwolnienia monitorowane w prawie polskim

Pracodawca zamierzający zwolnić co najmniej 50 pracowników w okresie 3 miesięcy jest zobowiązany uzgodnić z powiatowym urzędem pracy, właściwym dla siedziby tego pracodawcy, zakres i formy pomocy dla zwalnianych pracowników.

Czy można udzielić pracownicy urlopu okolicznościowego po pogrzebie

Gdy pracownica była na zwolnieniu lekarskim, zmarła jej babka. Pogrzeb odbył się w sobotę. Zwolnienie pracownicy kończyło się w poniedziałek, 2 dni po pogrzebie babki. Z powodu śmierci babki pracownica wystąpiła do nas z wnioskiem o udzielenie jej urlopu okolicznościowego we wtorek, tj. pierwszego dnia po zwolnieniu lekarskim. Czy musimy przychylić się do wniosku pracownicy, skoro pogrzeb się już odbył?

Rekompensata za dyżur

Pracodawca zobowiązuje pracownika do pozostawania na dyżurze w zakładzie pracy, przy czym dyżur ten jest płatny tylko w godzinach pracy, natomiast w zamian za dyżur poza 8-godzinnym dniem pracy przysługuje jedynie czas wolny od pracy w tym samym wymiarze. Czy jego postępowanie jest zgodne z prawem?

Urlop bezpłatny w trakcie zwolnienia lekarskiego

Pracownica dostarczyła nam zwolnienie lekarskie do 15 września br. Natomiast 10 września br. przesłała do nas wniosek o urlop bezpłatny w okresie od 10 do 30 września. Pracodawca zgodził się na taki urlop. W związku z tym, czy w okresie od 10 do 15 września br. pracownica przebywała na zwolnieniu czy na urlopie bezpłatnym?

REKLAMA

Umowa zlecenia czy umowa o pracę

• specyfika funkcjonowania podmiotu zatrudniającego• sposób realizacji zobowiązania• świadomość i wola stron przy zawieraniu umowy

Zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych (cz. 2)

Osoby, które w okresie urlopu wychowawczego prowadzą działalność gospodarczą, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia tej działalności.

Jak rozliczyć składki za osobę, która w tym samym miesiącu podlegała ubezpieczeniom z dwóch tytułów

Do 18 września 2008 r. zatrudnialiśmy osobę na umowę o pracę nakładczą, a od 19 września br. zatrudniamy ją na umowę o pracę (kod tytułu ubezpieczenia 01 10 02, a wcześniej 02 00 02). Jak mamy sporządzić dokumenty za wrzesień i październik za tę osobę? Wynagrodzenie za wrzesień z umowy o pracę nakładczą (225,60 zł) i z umowy o pracę (338,40 zł) zostanie wypłacone w październiku br.

Opieka nad dzieckiem

Pracownik, który wychowuje dziecko w wieku do 14 lat, ma prawo do 2 dni płatnego zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym, niezależnie od liczby dzieci.

Umowa zlecenia

 Czy osobie pracującej prawie 2 lata na podstawie umowy zlecenia przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Zlecenie wykonywane jest codziennie przez ponad 8 godzin, stale w tym samym miejscu. Zleceniodawca wyznacza zadania do wykonania i nie ma możliwości, aby w razie nieobecności zleceniobiorcy zastąpiła go inna osoba?

Czy pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy na ślub kościelny, jeżeli wcześniej zawarł ślub cywilny

Pracownik kilka lat temu zawarł ślub cywilny. Obecnie ma zamiar zawrzeć ślub kościelny, ponieważ zmarł pierwszy mąż jego żony i jest to prawnie dozwolone. Czy w takiej sytuacji przysługują mu ponownie 2 dni zwolnienia od pracy na ślub?

Terminu udzielenia urlopu macierzyńskiego po porodzie

Pracownica w czasie ciąży nie korzystała ze zwolnień lekarskich. 29 sierpnia 2008 r. trafiła do szpitala, a 7 września urodziła dziecko. Nie dostarczyła nam zaświadczenia o przewidywanej dacie porodu. Tylko mąż pracownicy dostarczył nam pisemną informację od pracownicy o tym, że jest w szpitalu i jej wniosek o urlop macierzyński od 8 września 2008 r. Czy na tej podstawie możemy wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński od 8 września? Czy za okres od 29 sierpnia do 7 września 2008 r. również przysługuje pracownicy zasiłek macierzyński? Czy jesteśmy związani wnioskiem pracownicy?

Ilu godzinom urlopu wypoczynkowego odpowiadają 4 dni urlopu na żądanie

Nowo przyjmowany pracownik zgodnie z informacją zawartą w świadectwie pracy skorzystał już w tym roku z 3 dni urlopu na żądanie. Jednak zgodnie z treścią tego dokumentu było to aż 36 godzin urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji w naszej firmie przysługuje mu jeszcze 1 dzień urlopu na żądanie?

Jak często ZUS dolicza do emerytury nowy staż

Nasz pracownik uprawniony do emerytury wciąż prosi nas o wydawanie mu zaświadczeń w celu złożenia w ZUS. Jak często istnieje możliwość doliczania do stażu pracy okresu zatrudnienia i jak często powinniśmy składać w ZUS zaświadczenia o przychodach naszych pracowników? Czy są jakieś specjalne druki, które by nam ułatwiły wywiązywanie się z tego obowiązku?

Procedura zatrudniania pracownika młodocianego

Prowadzę zakład fryzjerski. Chcę zatrudnić od 1 września br. pracownicę młodocianą w celu nauki zawodu. Zaczyna ona naukę w I klasie szkoły zawodowej. Jakie warunki muszę spełnić, aby przyjąć ją do pracy? Czy mogę podpisać z nią umowę na czas określony tylko na jeden rok szkolny? Czy umowę podpisuję ze szkołą, czy z pracownicą młodocianą?

Czy pracownikowi, którego żona nie pracuje, przysługuje prawo do 2 dni opieki na dziecko

Żona jednego z naszych pracowników studiuje zaocznie i nigdzie nie pracuje. Czy w takim przypadku pracownik ma prawo do 2 dni opieki na dziecko? Jego żona może przecież zająć się dzieckiem, kiedy pracownik jest w pracy. Żona innego pracownika pracuje w gospodarstwie rolnym. Czy temu pracownikowi przysługuje prawo do 2 dni zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem?

Wskazanie w umowie agencyjnej miejsca i czasu wykonywania pracy

Chcemy zatrudnić pracownika na podstawie umowy cywilnoprawnej (współpraca na zasadach umowy agencyjnej). Czy wskazanie w takiej umowie konkretnego miejsca i godzin pracy (praca od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00 w siedzibie zleceniodawcy) oraz zobowiązanie agenta do udziału w obowiązkowych szkoleniach może narazić nas na zarzut, że faktycznie zawarliśmy z nim umowę o pracę, a nie umowę agencyjną?

Czy ZUS przeliczy emeryturę po 30 miesiącach pracy

Pracownica, która urodziła się przed 1 stycznia 1949 r., uzyskała prawo do wcześniejszej emerytury po ukończeniu 55 lat. Emeryturę pobierała od października 2003 r. do lipca 2004 r., a od 1 sierpnia 2004 r. zatrudniliśmy ją na podstawie umowy o pracę (nadal u nas pracuje). Pracownica zwróciła się do nas z pytaniem, czy w związku zatrudnieniem po przyznaniu prawa do emerytury może przeliczyć podstawę wymiaru z uwzględnieniem obowiązującej teraz kwoty bazowej? Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury przysługującej pracownicy wynosi 248%. Prosimy także o wyjaśnienie, czy przysługuje jej emerytura z tytułu ukończenia 60 lat i w jakiej wysokości?

Czy pracownik, który ma prawo do emerytury, otrzyma zasiłek chorobowy

W 2007 r. pracownica uzyskała prawo do emerytury. ZUS naliczył jej emeryturę i zawiesił wypłatę, ponieważ pracownica przez cały czas pracuje u nas na podstawie umowy o pracę. Od czerwca 2008 r. pracownica jest na zwolnieniu lekarskim, które już przekroczyło 33 dni. Wkrótce pójdzie do szpitala, dlatego zwolnienie lekarskie przedłuży się. Nie wypłacamy zasiłków chorobowych naszym pracownikom, wypłatę przekazujemy do ZUS. Czy pracownicy będzie przysługiwał zasiłek chorobowy, mimo że ma ustalone prawo do emerytury, czy powinna odwiesić wypłatę emerytury, ponieważ nie będzie miała prawa do zasiłku chorobowego?

Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnoetatowego

Od 3 lipca 2008 r. zatrudniliśmy na 1/2 etatu pracownika, który w tym roku nigdzie wcześniej nie pracował. Przysługuje mu prawo do 26 dni urlopu. Ile godzin urlopu wypoczynkowego należy się temu pracownikowi za 2008 r.? Mnie zgodnie z wyliczeniem wyszło: 13 dni x 6/12 = 6,5 dnia, czyli po zaokrągleniu 7 dni x 8 godz. = 56 godz. Jednak skoro za cały rok pracownikowi należy się 26 dni, czyli przy zatrudnieniu na 1/2 etatu będzie to 13 dni x 8 godzin = 104 godziny, to za pół roku pracy powinny być 52 godziny. Które wyliczenie jest prawidłowe?

Czy zarobki osiągane w czasie trwania sprawy w sądzie o przyznanie renty mają wpływ na jej wypłatę

Jeżeli osoba osiągała zarobki w okresie trwania postępowania przed sądem o przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, to po przyznaniu renta powinna być rozliczona z uwzględnieniem przychodów za okres od dnia uprawomocnienia się wyroku przyznającego rentę (na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z 7 maja 2008 r., II UZP 2/08).

Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Pracownik był zatrudniony w naszej firmie do 30 listopada 2007 r. (przez 1,5 roku). Kolejną umowę o pracę podpisaliśmy z nim od 14 stycznia 2008 r., a w lipcu 2008 r. jest na zwolnieniu lekarskim. Jak w jego przypadku ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Czy wliczyć poprzedni okres zatrudnienia do 30 listopada 2007 r.? Jeżeli tak, to czy grudzień 2007 r. i styczeń 2008 r. wyłączyć z podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Jakiej długości przerwa między umowami o pracę uprawnia do sumowania przychodu z 12 miesięcy?

Czym różni się świadczenie urlopowe od dofinansowania wypoczynku

Niejednokrotnie zdarza się, że do przyznania i wypłaty dofinansowań do wypoczynku pracodawcy stosują zasady właściwe dla świadczeń urlopowych. Bywa również odwrotnie, pracodawcy wypłacający świadczenia urlopowe uzależniają np. ich wysokość od kryteriów socjalnych. Rozróżnienie świadczeń urlopowych od dofinansowania wypoczynku pozwoli uniknąć tego rodzaju pomyłek.

Czy osoba, która nadal pracuje, ma prawo do renty rodzinnej

Zmarł mąż naszej 47-letniej pracownicy, który przez 10 lat był pracownikiem innej firmy. Na wychowaniu pracownicy pozostała córka w wieku 15 lat, która nadal się uczy. Czy pracownica ma prawo do renty po zmarłym mężu? Czy jeśli otrzyma na siebie rentę rodzinną, będzie mogła nadal pracować?

Polski pracownik delegowany do Francji a dzień wolny w święto narodowe

Pracownik, obywatel polski zatrudniony w naszej firmie w Polsce został skierowany do pracy we Francji na 3 miesiące. W związku z tym zmieniliśmy jego miejsce pracy na Lyon (Francja). Czy w takim przypadku ma on prawo do dnia wolnego 14 lipca br., w którym przypada święto narodowe Francji?

Udział pracownika w szkoleniu

 Pracownicy naszej firmy zostali przeszkoleni z zakresu bhp w dniu rozkładowo wolnym od pracy (sobota). Szkolenie dla poszczególnych grup pracowników odbyło się w godz. 7.00-9.00, 9.00-11.00 i 11.00-13.00. Normalnie pracownicy ci są zatrudnieni od poniedziałku do piątku w stałych godzinach od 8.00 do16.00. Do końca okresu rozliczeniowego, czyli do końca czerwca br., nie było możliwe udzielenie im dnia wolnego. Termin wypłaty wynagrodzeń w naszej firmie przypada do 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jakie dodatki do wynagrodzeń powinniśmy wypłacić tym pracownikom?

Dodatki do wynagrodzenia za udział w sobotnim szkoleniu

Pracownicy naszej firmy zostali przeszkoleni z zakresu bhp w dniu rozkładowo wolnym od pracy (sobota). Szkolenie dla poszczególnych grup pracowników odbyło się w godz. 7.00-9.00, 9.00-11.00 i 11.00-13.00. Normalnie pracownicy ci są zatrudnieni od poniedziałku do piątku w stałych godzinach od 8.00 do16.00. Do końca okresu rozliczeniowego, czyli do końca czerwca br., nie było możliwe udzielenie im dnia wolnego. Termin wypłaty wynagrodzeń w naszej firmie przypada do 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jakie dodatki do wynagrodzeń powinniśmy wypłacić tym pracownikom?

Kiedy można zawrzeć umowę zlecenia z własnym pracownikiem

Chcemy podpisać z własnym pracownikiem umowę zlecenia. Będzie ona dotyczyć prac wykraczających poza zakres obowiązków pracownika (sporządzony na piśmie). Pracownik jest zatrudniony na stanowisku prawnika w dziale kadr. Zlecenie ma dotyczyć prowadzenia w imieniu pracodawcy negocjacji z kontrahentami. Czy w tym zakresie możemy zawrzeć umowę cywilnoprawną z tym pracownikiem?

Czy możliwe jest "odwrócenie" rozliczania czasu pracy

W pewnych sytuacjach możliwe jest rozliczanie czasu pracy w ten sposób, że najpierw jest udzielany pracownikom czas wolny (z powodu np. braku zamówień), a następnie (gdy pojawia się konieczność uruchomienia i zwiększenia produkcji czy sprzedaży) odpracowywanie wskazanego wyżej czasu wolnego - pod warunkiem ustalenia takich zasad rozliczania czasu pracy w przepisach zbiorowego prawa pracy, tj. porozumienia ze związkami zawodowymi lub układu zbiorowego pracy, zawartych skutecznie i zgodnie z prawem (wyrok Sądu Najwyższego z 7 maja 2008 r., II PK 331/07).

Jak rozliczyć pracę w dniu wolnym udzielonym za 3 maja

W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny (kwartalny) okres rozliczeniowy. Piątek 2 maja był dla naszych pracowników dniem wolnym w zamian za sobotę 3 maja. Jeden z zatrudnionych, mimo że wcześniej wyznaczyliśmy ten dzień jako wolny, musiał przyjść do pracy, aby wyładować wózkiem widłowym TIR-a, który przyjechał niespodziewanie tego dnia z transportem. Jaki dodatek do wynagrodzenia przysługuje pracownikowi w związku z pracą w tym dniu, jeżeli pracownik przepracował 8 godzin?

Świadczenie przedemerytalne a odprawa emerytalna

Pracownik przeszedł na świadczenie przedemerytalne. Nie otrzymał wówczas odprawy emerytalnej. Obecnie uzyskał prawo do emerytury. Czy powinniśmy wypłacić mu odprawę emerytalną?

Jak zrekompensować pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, pracujący po 8 godzin dziennie w dwumiesięcznym okresie rozliczeniowym, pracował w maju w godzinach nadliczbowych (dwa razy został dłużej w pracy). Jednego dnia pracował 10 godzin, a drugiego dnia 12. Pracownik wystąpił do nas o udzielenie 6 godzin czasu wolnego w sierpniu br. Jakie wynagrodzenie należy wypłacić temu pracownikowi za maj, jeśli jego stała pensja wynosi 2000 zł?

Wymiar urlopu niepełnoetatowca

Od 1 stycznia br. zatrudniamy pracownika na 2/3 etatu. Ma on umowę zawartą na czas określony do 30 czerwca br. Dalej tej umowy nie zamierzamy przedłużać. Pracownik ma 6-letni staż pracy. Wystąpił o udzielenie w czerwcu br. 10 dni urlopu wypoczynkowego. Czy możemy mu udzielić tyle dni urlopu, jeżeli od 1 stycznia do 30 czerwca br. pracownik nabędzie prawo tylko do 7 dni urlopu?

Jednodniowa nieobecność zleceniobiorcy w pracy

Zatrudniłem na podstawie umowy zlecenia osobę do sprzątania pomieszczeń. Umowa wskazuje, że zleceniobiorca ma „sprzątać pomieszczenia biurowe firmy...” Tylko w taki sposób scharakteryzowaliśmy w niej zobowiązanie do wykonywania pracy. Zleceniobiorca nie przyszedł jednego dnia do pracy. Czy mogę uznać to za nieprawidłowe wykonywanie umowy?

Czy pracownicy przysługuje zwolnienie od pracy z powodu śmierci ojca jej konkubenta

Jedna z naszych pracownic od kilku lat jest w nieformalnym związku. Ostatnio poprosiła o udzielenie dania wolnego z powodu pogrzebu ojca swojego konkubenta. Czy przysługuje jej taki dzień wolny?

Jak prawidłowo zatrudniać osoby przy pracach sezonowych

W okresie letnim firmy często zatrudniają osoby do prac sezonowych. Osoby do wykonywania takich prac mogą być zatrudniane na podstawie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych, np. zlecenia czy o dzieło.

Czy określenie wynagrodzenia zasadniczego na niższym poziomie niż wynagrodzenie minimalne jest zgodne z prawem

Zatrudniam pracowników z pensją podstawową w wysokości 1000 zł. Dodatkowo wypłacam im regulaminowe premie kwartalne (od 500 do 1000 zł). W miesiącach, w których nie wypłacam pracownikom premii kwartalnych, uzupełniam ich wynagrodzenie do stawki minimalnej. Czy muszę to robić, skoro uwzględniając premie średnio na miesiąc pracownicy zarabiają więcej niż wynosi stawka minimalna [(1000 zł x 3) + 500 zł] : 3 = 1166,67 zł? Niektórzy pracownicy, mimo iż wypłacam im wyrównania do 1126 zł, twierdzą, że nieprawidłowe jest to, że w umowie mają wpisane niższe wynagrodzenie niż minimalne. Czy to prawda?

Czy możliwe jest przeliczenie emerytury od nowej kwoty bazowej

Po przyznaniu emerytury w 1996 r. nasza pracownica pracowała przez ponad 10 lat. Przed przyznaniem emerytury osiągała dość wysokie zarobki. Wynagrodzenie, jakie osiągała u nas po przyznaniu emerytury było niższe, ale powodowało zmniejszenie wypłacanej jej emerytury. Pracownica chciałaby złożyć w ZUS wniosek o przeliczenie wysokości emerytury od nowej kwoty bazowej, która obowiązuje od 1 marca 2008 r. Czy ZUS może przeliczyć emeryturę z nową „bazówką” biorąc pod uwagę stare zarobki, czy pracownica musiałaby wskazać nowe wynagrodzenia? Jak powinien wyglądać wniosek o takie przeliczenie?

Praca wykonywana podczas pobytu w więzieniu

W naszej firmie mamy regulamin wynagradzania, który przyznaje pracownikom nagrody jubileuszowe. Ustalając prawo do nagrody jubileuszowej bierzemy pod uwagę wszystkie zakończone okresy pracy oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Jeden z naszych pracowników pracował podczas pobytu w zakładzie karnym i przedłożył nam stosowne zaświadczenie. Czy w takim przypadku powinnam zaliczyć ten okres do stażu pracy i do nagrody jubileuszowej?

Czy aresztowanie pracownika przerywa urlop

Udzieliliśmy pracownikowi 15 dni urlopu wypoczynkowego. W czasie tego urlopu pracownik został aresztowany. Czy w takim przypadku urlop wypoczynkowy zostaje przerwany i czy powinniśmy udzielić pracownikowi urlopu w innym terminie?

Zatrudnienie na podstawie dwóch umów o pracę

Zatrudniamy pracownika, który wykonuje pracę w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku kierownika działu produkcji oraz dodatkowo na 1/5 etatu jest u nas zatrudniony na stanowisku pracownika do spraw bhp. Z pracownikiem mamy podpisane dwie umowy o pracę. Pracownik zachorował 2 kwietnia 2008 r. Z umowy na pełny etat otrzymuje miesięczne wynagrodzenie 4500 zł, a na podstawie drugiej umowy o pracę (na 1/5 etatu) jego wynagrodzenie wynosi 1000 zł miesięcznie. Wynagrodzenie za każdy miesiąc jest pracownikom wypłacane do 28. dnia miesiąca, za który przysługuje. W jaki sposób obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika? Czy powinien dostarczyć nam dwa zwolnienia lekarskie?

Stanowisko ZUS w sprawie emerytur dla 60-latków

Trybunał Konstytucyjny 23 października 2007 r. orzekł o niezgodności z Konstytucją RP przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie, w jakim pozbawia on prawa do emerytury mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat i mają co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Kiedy można odmówić udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie

Jeden z moich pracowników zadzwonił do mnie mówiąc, że chce skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie. Odmówiłem mu, ponieważ w przypadku udzielenia mu wszystkich dni urlopu na żądanie nie mógłbym udzielić mu w tym roku urlopu na 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy postąpiłem słusznie?

Kto powinien wystawić legitymację rodzinną dla członków rodziny ubezpieczonego

Zatrudniamy 10 osób, w tym również zleceniobiorców, którzy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Czy jako firma, która zatrudnia pracowników, mamy obowiązek wystawiać legitymacje rodzinne i dokonywać w niej wpisów? Na podstawie jakich dokumentów wpisywać w legitymacji dzieci i małżonka?

Jakie są zasady przyznawania emerytury górniczej

W listopadzie 2007 r. ukończyłem 55 lat. W Polsce przepracowałem na pełny etat ponad 11 lat, w tym 10 lat w górnictwie pod ziemią. W 1982 r. podjąłem pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w kopalni uranu pod ziemią jako górnik na Węgrzech. Byłem tam zatrudniony 7,5 roku. Przepracowałem w górnictwie (polskim i węgierskim) 17 lat i 6 miesięcy. W 1990 r., ze względu na stan zdrowia, musiałem odejść z pracy w kopalni, po czym pracowałem jeszcze w 7 miejscach przez ponad 10 lat. Od 2001 r. pobieram węgierską rentę socjalną. Na emeryturę górniczą na Węgrzech mogę przejść w wieku 59 lat, ale z tego, co wiem, powinienem otrzymać część polskiej emerytury górniczej za lata przepracowane w Polsce. Czy mogę ubiegać się o taką emeryturę? Nie mogę odnaleźć moich dokumentów zarobkowych za lata 1980 - 1982, gdy pracowałem przed wyjazdem na Węgry w jednej z polskich kopalni. Czy ZUS może w tym przypadku przyjąć zarobki zastępcze, np. mojego kolegi, z którym pracowałem?

Zwolnienia od pracy z powodu świąt religijnych

Wśród pracowników zatrudnionych w naszej firmie są od niedawna pracownicy wyznania prawosławnego. Święta religijne obchodzone przez tych pracowników nie pokrywają się ze świętami, które wynikają z przepisów dotyczących dni wolnych od pracy. W jaki sposób należy prawidłowo udzielać zwolnień od pracy wspomnianym pracownikom na obchodzenie przez nich świąt? Jak powinni oni udokumentować swoje wyznanie; czy tylko ustnym oświadczeniem?

Wynagrodzenie chorobowe pracownika zatrudnionego po miesięcznej przerwie

Z pracownikiem, którego zatrudnialiśmy od 1 lutego do 31 grudnia 2007 r., podpisaliśmy kolejną umowę o pracę od 1 lutego 2008 r. Pracownik chorował od 5 do 12 lutego 2008 r. W styczniu br. pracownik pracował na podstawie umowy zlecenia, ale nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Nie wypłaciliśmy pracownikowi za ten okres wynagrodzenia chorobowego. Czy słusznie?

REKLAMA