reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Świadczenie przedemerytalne a odprawa emerytalna

Świadczenie przedemerytalne a odprawa emerytalna

Pracownik przeszedł na świadczenie przedemerytalne. Nie otrzymał wówczas odprawy emerytalnej. Obecnie uzyskał prawo do emerytury. Czy powinniśmy wypłacić mu odprawę emerytalną?

RADA

Nie muszą Państwo w tej sytuacji wypłacać odprawy. Nabycie przez pracownika prawa do emerytury w trakcie pobierania świadczenia przedemerytalnego nie powoduje konieczności wypłacenia mu odprawy emerytalnej.

UZASADNIENIE

Odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi, który spełnia warunki uprawniające do przejścia na emeryturę i którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę. Świadczenie przedemerytalne jest innym rodzajem świadczenia społecznego niż emerytura, a rozwiązanie stosunku pracy, wraz z którym pracownik uzyskuje świadczenie przedemerytalne, nie jest ustaniem stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę w rozumieniu art. 921 § 1 Kodeksu pracy.

Warunki uzyskania świadczenia przedemerytalnego są inne niż przesłanki nabycia prawa do emerytury. W przypadku świadczenia przedemerytalnego osoba ubiegająca się o jego otrzymanie musi nie tylko posiadać odpowiedni wiek i odpowiednie okresy uprawniające do emerytury, ale także m.in. przez 6 miesięcy pobierać zasiłek dla bezrobotnych. Ponadto przez co najmniej 6 miesięcy w okresie jego pobierania nie może odmówić bez nieuzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia. O odmienności tych świadczeń przesądza również fakt, iż prawo do świadczenia przedemerytalnego ustaje w dniu poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury lub z dniem osiągnięcia wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę (a więc z dniem osiągnięcia wieku emerytalnego). Dlatego w momencie, gdy pracownik przechodzi na świadczenie przedemerytalne, nie można wypłacić mu odprawy emerytalnej.

Powszechnie przyjmuje się, że związek między rozwiązaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do emerytury może mieć charakter czasowy - gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje dlatego, że pracownikowi przysługuje prawo do świadczenia emerytalnego; czasowo-przyczynowy - jeśli powodem rozwiązania stosunku pracy jest nabycie prawa do emerytury i gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje w chwili przyznania świadczenia; funkcjonalny - gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje, co prawda, przed nabyciem prawa do emerytury, ale przyznanie świadczenia jest następstwem sytuacji bezpośrednio poprzedzającej ustanie zatrudnienia. Dlatego nie mają Państwo obowiązku wypłaty odprawy emerytalnej w momencie, gdy pracownik, który korzystał ze świadczenia przedemerytalnego, nabędzie uprawnienia do emerytury. Nie ma bowiem żadnego związku między rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem przez pracownika na emeryturę.

Podstawa prawna:

• art. 921 Kodeksu pracy,

• art. 2 ust. 3, art. 4 ust. 3 pkt 3 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU nr 120, poz. 1252).

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Sołtys

radca prawny, doktor nauk prawnych z dziedziny prawo pracy, trener, szkoleniowiec z zakresu prawa pracy i zatrudniania cudzoziemców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama