reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Jednodniowa nieobecność zleceniobiorcy w pracy

Jednodniowa nieobecność zleceniobiorcy w pracy

Zatrudniłem na podstawie umowy zlecenia osobę do sprzątania pomieszczeń. Umowa wskazuje, że zleceniobiorca ma „sprzątać pomieszczenia biurowe firmy...” Tylko w taki sposób scharakteryzowaliśmy w niej zobowiązanie do wykonywania pracy. Zleceniobiorca nie przyszedł jednego dnia do pracy. Czy mogę uznać to za nieprawidłowe wykonywanie umowy?


RADA

 Zobowiązanie zleceniobiorcy zostało przez Państwa i zleceniobiorcę określone w umowie bardzo ogólnie. W przedstawionej sytuacji, opierając się jedynie na tym, że zleceniobiorca jednego dnia nie wykonywał zlecenia, nie można uznać, że nieprawidłowo wykonuje swoją pracę. Umowa nie przewidywała, że ma on wykonywać pracę w określonych dniach. Zapisy dotyczące dni czy godzin, w jakich czynności objęte umową zlecenia mają być wykonywane, powinny się znaleźć w treści umowy, jeżeli zlecającemu zależy na faktycznym uzyskiwaniu czyjejś pracy w konkretnych dniach (jak również porach dnia).

UZASADNIENIE

Przy zawieraniu umów cywilnoprawnych podstawowe znaczenie ma dokładne i wyczerpująco sformułowane zobowiązanie. W wielu umowach cywilnoprawnych zakres zobowiązania wykonawcy jest wskazywany bardzo ogólnie. Określenia „usługi marketingowe”, „promocja”, „obsługa stoiska na targach” powodują, że sposób wykonywania pracy może być różnie rozumiany.

Zwykle strony umowy zlecenia dokładnie „dopowiadają” sobie ustnie, co ma być wykonywane i w jaki sposób (zleceniodawca może dawać zleceniobiorcy wiążące wskazówki co do sposobu wykonywania zlecenia, nie może jednak wydawać poleceń służbowych w znaczeniu, jakie przyznają przepisy prawa pracy).

Sprzątanie jest pewnym zakresem czynności, jednak z niczego nie wynika, czy zleceniobiorca każdego dnia ma odkurzać, wycierać kurze, myć meble, zmywać okna, trzepać dywany itd. lub wykonywać tylko niektóre z tych prac, mimo że wszystkie te działania wchodzą w zakres pojęcia „sprzątanie”. W razie sporu nie ma możliwości wykazania, na co strony właściwie się umówiły. Może to poważnie ograniczyć możliwość dochodzenia np. kary umownej w związku z niewykonaniem lub nieprawidłowym wykonaniem zobowiązania.

WAŻNE!

Aby można było bezspornie stwierdzić, że zobowiązanie wynikające z umowy zlecenia było wykonywane nieprawidłowo, trzeba wykazać, jaka była dokładna treść tego zobowiązania.

Zobowiązanie osoby przyjmującej zlecenie to nie tylko to, co zleceniobiorca ma wykonywać, ale czasami również kiedy i gdzie ma wykonywać zlecone czynności. Z ogólnego zapisu „sprzątanie pomieszczeń biurowych firmy X” (nawet z podaniem adresu, gdzie znajdują się te pomieszczenia) nie wynika, w jakich dniach i godzinach czynności te mają być wykonywane. Strony umowy zapewne porozumiały się poza treścią umowy co do tych kwestii, jednak jeśli nie zostało to określone w formie jakiegoś dokumentu czy przynajmniej nie istnieje inna możliwość udowodnienia poczynienia takich ustaleń (np. zeznania świadków), trudno będzie w przedstawionej sytuacji zarzucić zleceniobiorcy, że nieprawidłowo wykonywał umowę. Jego zobowiązanie polega bowiem na sprzątaniu pomieszczeń, ale nie określono, w jakich dniach ma to robić.

Należy również zwrócić uwagę, że codzienne wykonywanie pracy w stałym miejscu i w stałych godzinach jest charakterystyczne dla stosunku pracy, a nie dla umowy zlecenia. W umowie zlecenia nie powinno się tak ściśle ustalać warunków wykonywania umowy, ponieważ może to spowodować uznanie umowy zlecenia za umowę o pracę.

• art. 734, art. 737 Kodeksu cywilnego,

• art. 22 § 1 Kodeksu pracy.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KOGNITARIAT

Biuro podatkowo-finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama