Kategorie

Zatrudnienie na podstawie dwóch umów o pracę

Justyna Pędzich
Justyna Pędzich
Zatrudniamy pracownika, który wykonuje pracę w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku kierownika działu produkcji oraz dodatkowo na 1/5 etatu jest u nas zatrudniony na stanowisku pracownika do spraw bhp. Z pracownikiem mamy podpisane dwie umowy o pracę. Pracownik zachorował 2 kwietnia 2008 r. Z umowy na pełny etat otrzymuje miesięczne wynagrodzenie 4500 zł, a na podstawie drugiej umowy o pracę (na 1/5 etatu) jego wynagrodzenie wynosi 1000 zł miesięcznie. Wynagrodzenie za każdy miesiąc jest pracownikom wypłacane do 28. dnia miesiąca, za który przysługuje. W jaki sposób obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika? Czy powinien dostarczyć nam dwa zwolnienia lekarskie?

RADA

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika powinni Państwo obliczyć odrębnie z każdej umowy o pracę. Pracownik w związku z chorobą ma prawo do dwóch wynagrodzeń chorobowych z dwóch umów o pracę. Prawo do wynagrodzenia chorobowego powinni Państwo ustalić na podstawie jednego zwolnienia lekarskiego.

UZASADNIENIE

Reklama

Pracownik, który jest zatrudniony na podstawie dwóch umów o pracę, podlega ubezpieczeniu chorobowemu z dwóch umów o pracę. Dlatego zatrudniony u Państwa pracownik ma prawo do dwóch świadczeń. Świadczenia z tytułu niezdolności do pracy rekompensują utracony dochód pracownika, gdy nie może on wykonywać pracy w związku z chorobą.

Podstawę wymiaru każdego z przysługujących wynagrodzeń chorobowych należy obliczyć na podstawie wynagrodzenia osiągniętego z odpowiedniej umowy o pracę. Podstawę wymiaru tych świadczeń stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym pracownik zachorował. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy powinni Państwo ustalić na podstawie wynagrodzenia, które pracownik otrzymał w okresie od kwietnia 2007 r. do marca 2008 r., biorąc pod uwagę wynagrodzenie za pracę, które mu przysługuje, tj. 4500 zł. Uwzględniając w podstawie wymiaru wynagrodzenie za okres od lipca 2007 r. należy pamiętać o obniżeniu wysokości składki rentowej do 3,5% oraz od stycznia 2008 r. do wysokości 1,5%.

Do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego w związku z pracą na podstawie drugiej umowy na 1/5 etatu powinni Państwo przyjąć wynagrodzenie za pracę w wysokości 1000 zł za ten sam okres, pamiętając o obniżeniu składki rentowej w lipcu 2007 r. i styczniu 2008 r.

Pracownik powinien dostarczyć pracodawcy jedno zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA, potwierdzające niezdolność do pracy z powodu choroby od 2 kwietnia 2008 r.

Dla porównania, pracownik, który jednocześnie wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej ze swoim pracodawcą, ma prawo do jednego świadczenia, tzn. jednego wynagrodzenia za okres choroby. W podstawie wymiaru tego świadczenia uwzględnia się wynagrodzenie z umowy o pracę oraz z umowy zlecenia. Oznacza to, że przychody z umowy o pracę i umowy zlecenia sumuje się.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik dodatkowo wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej ze swoim pracodawcą. Pracownik chorował w okresie od 21 marca do 20 kwietnia 2008 r. Za ten czas przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić wynagrodzenie za okres od marca 2007 r. do lutego 2008 r. z tytułu umowy o pracę oraz wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia wypłacone za ten sam okres. Wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia nie uzupełnia się, lecz przyjmuje do podstawy wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej w każdym z miesięcy.

Umowa zlecenia została zawarta do określonego terminu, tj. do 31 marca 2008 r., dlatego wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego po upływie okresu, na który umowa została zawarta. Czyli podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego za okres od 1 do 20 kwietnia 2008 r. należy ustalić ponownie, wyłączając z niej wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia.

Podstawa prawna:

• art. 92 Kodeksu pracy,

• art. 6, art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Justyna Pędzich

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?