reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Zatrudnienie na podstawie dwóch umów o pracę

Zatrudnienie na podstawie dwóch umów o pracę

Zatrudniamy pracownika, który wykonuje pracę w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku kierownika działu produkcji oraz dodatkowo na 1/5 etatu jest u nas zatrudniony na stanowisku pracownika do spraw bhp. Z pracownikiem mamy podpisane dwie umowy o pracę. Pracownik zachorował 2 kwietnia 2008 r. Z umowy na pełny etat otrzymuje miesięczne wynagrodzenie 4500 zł, a na podstawie drugiej umowy o pracę (na 1/5 etatu) jego wynagrodzenie wynosi 1000 zł miesięcznie. Wynagrodzenie za każdy miesiąc jest pracownikom wypłacane do 28. dnia miesiąca, za który przysługuje. W jaki sposób obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika? Czy powinien dostarczyć nam dwa zwolnienia lekarskie?

RADA

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika powinni Państwo obliczyć odrębnie z każdej umowy o pracę. Pracownik w związku z chorobą ma prawo do dwóch wynagrodzeń chorobowych z dwóch umów o pracę. Prawo do wynagrodzenia chorobowego powinni Państwo ustalić na podstawie jednego zwolnienia lekarskiego.

UZASADNIENIE

Pracownik, który jest zatrudniony na podstawie dwóch umów o pracę, podlega ubezpieczeniu chorobowemu z dwóch umów o pracę. Dlatego zatrudniony u Państwa pracownik ma prawo do dwóch świadczeń. Świadczenia z tytułu niezdolności do pracy rekompensują utracony dochód pracownika, gdy nie może on wykonywać pracy w związku z chorobą.

Podstawę wymiaru każdego z przysługujących wynagrodzeń chorobowych należy obliczyć na podstawie wynagrodzenia osiągniętego z odpowiedniej umowy o pracę. Podstawę wymiaru tych świadczeń stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym pracownik zachorował. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy powinni Państwo ustalić na podstawie wynagrodzenia, które pracownik otrzymał w okresie od kwietnia 2007 r. do marca 2008 r., biorąc pod uwagę wynagrodzenie za pracę, które mu przysługuje, tj. 4500 zł. Uwzględniając w podstawie wymiaru wynagrodzenie za okres od lipca 2007 r. należy pamiętać o obniżeniu wysokości składki rentowej do 3,5% oraz od stycznia 2008 r. do wysokości 1,5%.

Do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego w związku z pracą na podstawie drugiej umowy na 1/5 etatu powinni Państwo przyjąć wynagrodzenie za pracę w wysokości 1000 zł za ten sam okres, pamiętając o obniżeniu składki rentowej w lipcu 2007 r. i styczniu 2008 r.

Pracownik powinien dostarczyć pracodawcy jedno zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA, potwierdzające niezdolność do pracy z powodu choroby od 2 kwietnia 2008 r.

Dla porównania, pracownik, który jednocześnie wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej ze swoim pracodawcą, ma prawo do jednego świadczenia, tzn. jednego wynagrodzenia za okres choroby. W podstawie wymiaru tego świadczenia uwzględnia się wynagrodzenie z umowy o pracę oraz z umowy zlecenia. Oznacza to, że przychody z umowy o pracę i umowy zlecenia sumuje się.

PRZYKŁAD

Pracownik dodatkowo wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej ze swoim pracodawcą. Pracownik chorował w okresie od 21 marca do 20 kwietnia 2008 r. Za ten czas przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić wynagrodzenie za okres od marca 2007 r. do lutego 2008 r. z tytułu umowy o pracę oraz wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia wypłacone za ten sam okres. Wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia nie uzupełnia się, lecz przyjmuje do podstawy wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej w każdym z miesięcy.

Umowa zlecenia została zawarta do określonego terminu, tj. do 31 marca 2008 r., dlatego wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego po upływie okresu, na który umowa została zawarta. Czyli podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego za okres od 1 do 20 kwietnia 2008 r. należy ustalić ponownie, wyłączając z niej wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia.

Podstawa prawna:

• art. 92 Kodeksu pracy,

• art. 6, art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Justyna Pędzich

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama