reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Wskazanie w umowie agencyjnej miejsca i czasu wykonywania pracy

Wskazanie w umowie agencyjnej miejsca i czasu wykonywania pracy

Chcemy zatrudnić pracownika na podstawie umowy cywilnoprawnej (współpraca na zasadach umowy agencyjnej). Czy wskazanie w takiej umowie konkretnego miejsca i godzin pracy (praca od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00 w siedzibie zleceniodawcy) oraz zobowiązanie agenta do udziału w obowiązkowych szkoleniach może narazić nas na zarzut, że faktycznie zawarliśmy z nim umowę o pracę, a nie umowę agencyjną?


RADA

Ustalenie w umowie miejsca i czasu pracy oraz zastrzeżenie udziału w obowiązkowych szkoleniach nie są charakterystyczne tylko dla umów o pracę. Zatem elementy umowy agencyjnej wskazane przez Państwa nie będą przesądzać o uznaniu, że z pracownikiem powinna być zawarta umowa o pracę. Tym samym nie narażają się Państwo na zarzut, że zawarli Państwo z agentem faktycznie umowę o pracę, a nie umowę agencyjną.

UZASADNIENIE

O rodzaju zawartej umowy decyduje nie tylko jej nazwa, ale także cel i zgodny zamiar stron tej umowy. Umowę agencyjną cechuje m.in. podporządkowanie, zasady powierzenia mienia, odpłatność, odpowiedzialność za zatrudniony personel, zastępstwo agenta na czas jego nieobecności. Mimo to, umowa agencyjna nie staje się przez to umową o pracę ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z przepisów regulujących stosunek pracy.

Pewne podobieństwo umowy agencyjnej do stosunku pracy, a nawet występowanie w stosunku agencyjnym pewnych cech charakterystycznych dla stosunku pracy, nie powoduje w żadnym razie przekształcenia tego stosunku - bez woli stron - w stosunek pracy i tym samym nie powoduje, że agent staje się pracownikiem. Tak samo wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 16 stycznia 1979 r. (I CR 440/78, OSP 1979/9/168).

Ponadto powtarzająca się obecność w zakładzie pracy w konkretnych dniach i godzinach (zawsze tych samych) również nie jest wystarczającą przesłanką do uznania istnienia między stronami stosunku pracy.

Jeśli zawrą Państwo umowę agencyjną, w której zostaną szczegółowo określone faktyczne obowiązki agenta, które ten zobowiąże się wykonywać w ramach działalności swojej firmy, oraz jeśli w umowie agencyjnej jako sposób rozliczenia wskażą Państwo wypłatę wynagrodzenia na podstawie wystawianych przez agenta faktur VAT, to tym samym wykluczy to przyjęcie, że intencją stron, w szczególności intencją agenta, było zawarcie nie umowy agencyjnej, ale umowy o pracę.

Sama nazwa - umowa agencyjna - i odwołanie się w jej treści do przepisów Kodeksu cywilnego nie powoduje uznania takiej umowy za umowę o pracę. Także osobiste wykonywanie pracy w określonych dniach i godzinach nie przesądza o nawiązaniu stosunku pracy, ponieważ takie elementy umowy występują też w stosunkach cywilnoprawnych.

WAŻNE!

Umowa zawarta z osobą prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług, która wystawia fakturę za wykonane usługi, nie jest umową o pracę.

Agent jest zatem tylko pośrednikiem, spełniającym często różne czynności faktyczne, aby w ich wyniku doprowadzić do zawarcia określonej umowy.

• art. 22 Kodeksu pracy,

• art. 738, art. 758-7649 Kodeksu cywilnego.

Emilia Bartkowiak

aplikant radcowski

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Niemczycki

Prawnik, adwokat kościelny, ekspert w dziedzinie procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama