REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wskazanie w umowie agencyjnej miejsca i czasu wykonywania pracy

REKLAMA

Chcemy zatrudnić pracownika na podstawie umowy cywilnoprawnej (współpraca na zasadach umowy agencyjnej). Czy wskazanie w takiej umowie konkretnego miejsca i godzin pracy (praca od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00 w siedzibie zleceniodawcy) oraz zobowiązanie agenta do udziału w obowiązkowych szkoleniach może narazić nas na zarzut, że faktycznie zawarliśmy z nim umowę o pracę, a nie umowę agencyjną?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Ustalenie w umowie miejsca i czasu pracy oraz zastrzeżenie udziału w obowiązkowych szkoleniach nie są charakterystyczne tylko dla umów o pracę. Zatem elementy umowy agencyjnej wskazane przez Państwa nie będą przesądzać o uznaniu, że z pracownikiem powinna być zawarta umowa o pracę. Tym samym nie narażają się Państwo na zarzut, że zawarli Państwo z agentem faktycznie umowę o pracę, a nie umowę agencyjną.

UZASADNIENIE

O rodzaju zawartej umowy decyduje nie tylko jej nazwa, ale także cel i zgodny zamiar stron tej umowy. Umowę agencyjną cechuje m.in. podporządkowanie, zasady powierzenia mienia, odpłatność, odpowiedzialność za zatrudniony personel, zastępstwo agenta na czas jego nieobecności. Mimo to, umowa agencyjna nie staje się przez to umową o pracę ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z przepisów regulujących stosunek pracy.

Pewne podobieństwo umowy agencyjnej do stosunku pracy, a nawet występowanie w stosunku agencyjnym pewnych cech charakterystycznych dla stosunku pracy, nie powoduje w żadnym razie przekształcenia tego stosunku - bez woli stron - w stosunek pracy i tym samym nie powoduje, że agent staje się pracownikiem. Tak samo wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 16 stycznia 1979 r. (I CR 440/78, OSP 1979/9/168).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto powtarzająca się obecność w zakładzie pracy w konkretnych dniach i godzinach (zawsze tych samych) również nie jest wystarczającą przesłanką do uznania istnienia między stronami stosunku pracy.

Jeśli zawrą Państwo umowę agencyjną, w której zostaną szczegółowo określone faktyczne obowiązki agenta, które ten zobowiąże się wykonywać w ramach działalności swojej firmy, oraz jeśli w umowie agencyjnej jako sposób rozliczenia wskażą Państwo wypłatę wynagrodzenia na podstawie wystawianych przez agenta faktur VAT, to tym samym wykluczy to przyjęcie, że intencją stron, w szczególności intencją agenta, było zawarcie nie umowy agencyjnej, ale umowy o pracę.

Sama nazwa - umowa agencyjna - i odwołanie się w jej treści do przepisów Kodeksu cywilnego nie powoduje uznania takiej umowy za umowę o pracę. Także osobiste wykonywanie pracy w określonych dniach i godzinach nie przesądza o nawiązaniu stosunku pracy, ponieważ takie elementy umowy występują też w stosunkach cywilnoprawnych.

WAŻNE!

Umowa zawarta z osobą prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług, która wystawia fakturę za wykonane usługi, nie jest umową o pracę.

Agent jest zatem tylko pośrednikiem, spełniającym często różne czynności faktyczne, aby w ich wyniku doprowadzić do zawarcia określonej umowy.

• art. 22 Kodeksu pracy,

• art. 738, art. 758-7649 Kodeksu cywilnego.

Emilia Bartkowiak

aplikant radcowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA