reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie chorobowe pracownika zatrudnionego po miesięcznej przerwie

Wynagrodzenie chorobowe pracownika zatrudnionego po miesięcznej przerwie

Z pracownikiem, którego zatrudnialiśmy od 1 lutego do 31 grudnia 2007 r., podpisaliśmy kolejną umowę o pracę od 1 lutego 2008 r. Pracownik chorował od 5 do 12 lutego 2008 r. W styczniu br. pracownik pracował na podstawie umowy zlecenia, ale nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Nie wypłaciliśmy pracownikowi za ten okres wynagrodzenia chorobowego. Czy słusznie?

RADA

Pracownik nie miał prawa do wynagrodzenia chorobowego za okres od 5 do 12 lutego br., ponieważ nie miał 30-dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego.

UZASADNIENIE

Prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłków z ubezpieczenia chorobowego przysługuje pracownikom po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Nieprzerwane ubezpieczenie to również kolejne okresy obowiązkowego lub dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, między którymi wystąpiły przerwy krótsze niż 31 dni.

PRZYKŁAD

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy zlecenia od 1 lipca 2007 r. do 31 stycznia 2008 r. Od 1 marca 2008 r. podpisał umowę o pracę z dotychczasowym zleceniobiorcą. W trakcie pracy na podstawie umowy zlecenia podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Pracownik zachorował 5 marca 2008 r. Między kolejnymi okresami podlegania ubezpieczeniu chorobowemu przerwa wyniosła 29 dni (od 1 do 29 lutego 2008 r.), dlatego pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od 5 marca 2008 r.

Jeżeli przerwa w ubezpieczeniu chorobowym została spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego, okres ubezpieczenia przypadający przed urlopem lub służbą należy wliczać do okresu ubezpieczenia chorobowego, nawet jeśli przerwa w ubezpieczeniu chorobowym była dłuższa niż 30 dni.

Państwa pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę od 1 lutego do 31 grudnia 2007 r., a następnie od 1 lutego 2008 r. Między kolejnymi umowami (jednocześnie tytułem do ubezpieczenia chorobowego) wystąpiła 31-dniowa przerwa. Do okresu ubezpieczenia chorobowego nie można zaliczyć pracownikowi pracy na podstawie umowy zlecenia, którą wykonywał w styczniu 2008 r., ponieważ w tym czasie nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W związku z tym pracownik uzyska prawo do świadczeń za czas niezdolności do pracy dopiero po 30 dniach ubezpieczenia chorobowego, tj. od 2 marca 2008 r.

Podstawa prawna:

• art. 4 ust. 1 pkt 1, ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Edyta Pisarczyk

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)696.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama