reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy można udzielić pracownicy urlopu okolicznościowego po pogrzebie

Czy można udzielić pracownicy urlopu okolicznościowego po pogrzebie

Gdy pracownica była na zwolnieniu lekarskim, zmarła jej babka. Pogrzeb odbył się w sobotę. Zwolnienie pracownicy kończyło się w poniedziałek, 2 dni po pogrzebie babki. Z powodu śmierci babki pracownica wystąpiła do nas z wnioskiem o udzielenie jej urlopu okolicznościowego we wtorek, tj. pierwszego dnia po zwolnieniu lekarskim. Czy musimy przychylić się do wniosku pracownicy, skoro pogrzeb się już odbył?

RADA

To, że pogrzeb babki pracownicy już był, nie pozbawia jej prawa do urlopu okolicznościowego z tego tytułu. Muszą Państwo udzielić tego urlopu w terminie późniejszym, jeżeli pracownica wykaże, że jest on jej niezbędny do wykonania określonych czynności związanych ze śmiercią babki, np. załatwienia spraw w urzędzie stanu cywilnego.

UZASADNIENIE

Pracownikowi przysługuje 1 dzień wolny od pracy w związku ze śmiercią babki. Pracodawca jest bowiem zobowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas obejmujący:

• 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

• 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Urlopu okolicznościowego udziela się na wniosek pracownika, w którym powinien on wskazać rodzaj przyczyny uzasadniającej zwolnienie od pracy oraz termin, w którym chce skorzystać z dnia lub dni wolnych.

WAŻNE!

Jeżeli pracownik nie wystąpi z wnioskiem o urlop okolicznościowy, to pracodawca nie musi udzielać pracownikowi dnia wolnego z tego tytułu.

Pracownik, który, tak jak w Państwa przypadku, złożył wniosek o udzielenie mu dni wolnych nie w dniu bezpośrednio związanym z określonym wydarzeniem, np. w dniu jego ślubu czy pogrzebu bliskiej osoby, lecz w okresie późniejszym, musi wykazać pracodawcy, że będzie on w tym czasie wykonywał czynności związane z wydarzeniem, które uprawnia do dni wolnych. Może to być np. konieczność załatwienia określonych formalności związanych ze śmiercią i pogrzebem bliskiej osoby. Nie ma przy tym regulacji określających, w jakim terminie od dnia wystąpienia określonego zdarzenia pracownik może wystąpić do pracodawcy o udzielenie urlopu okolicznościowego. W takich przypadkach należy stosować zasadę zdrowego rozsądku, co jednak nie wyklucza, że pracownik będzie załatwiał określone formalności związane np. ze śmiercią bliskiej osoby po upływie miesiąca od jej pogrzebu i właśnie wtedy wystąpi do pracodawcy o te dni wolne. Po wykazaniu takiego związku pracodawca nie będzie miał prawa odmówić udzielenia pracownikowi tego urlopu.

W dniu pogrzebu babki pracownica była na zwolnieniu lekarskim. Z tego względu w tym dniu nie mogła skorzystać z prawa do urlopu okolicznościowego. Prawo do urlopu okolicznościowego nie daje podstaw do przerwania zwolnienia lekarskiego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Czapska-Małecka

Prawnik specjalizujący się w prawie pracy, mediator w sprawach pracowniczych, trener

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama