| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Terminu udzielenia urlopu macierzyńskiego po porodzie

Terminu udzielenia urlopu macierzyńskiego po porodzie

Pracownica w czasie ciąży nie korzystała ze zwolnień lekarskich. 29 sierpnia 2008 r. trafiła do szpitala, a 7 września urodziła dziecko. Nie dostarczyła nam zaświadczenia o przewidywanej dacie porodu. Tylko mąż pracownicy dostarczył nam pisemną informację od pracownicy o tym, że jest w szpitalu i jej wniosek o urlop macierzyński od 8 września 2008 r. Czy na tej podstawie możemy wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński od 8 września? Czy za okres od 29 sierpnia do 7 września 2008 r. również przysługuje pracownicy zasiłek macierzyński? Czy jesteśmy związani wnioskiem pracownicy?


RADA

Wniosek pracownicy, w którym wystąpiła o wypłatę zasiłku macierzyńskiego od 8 września, tj. od następnego dnia po urodzeniu dziecka, nie jest dla Państwa wiążący. Mają Państwo obowiązek wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński od 7 września, tzn. od dnia porodu. Za okres od 29 sierpnia do 6 września 2008 r. szpital, w którym przebywała pracownica, powinien wystawić jej zwolnienie lekarskie ZUS ZLA i na tej podstawie powinni Państwo za ten okres wypłacić jej wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy.

UZASADNIENIE

Za okres choroby, która przypada na czas ciąży, pracownica ma prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy: wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego.

Kodeks pracy, który reguluje zasady udzielania pracownikom urlopu macierzyńskiego, przewiduje możliwość wykorzystania części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę przed porodem. Za ten okres urlopu macierzyńskiego pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński. Możliwość skorzystania z wcześniejszego urlopu macierzyńskiego jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem pracownicy.

Pracodawca powinien zadbać o to, aby pracownica wystąpiła z pisemnym wnioskiem o urlop macierzyński, który ma być udzielony przed porodem. Jednak przepisy nie nakazują, aby wniosek o urlop macierzyński był pisemny. Przed porodem pracownica powinna dołączyć do wniosku o urlop macierzyński zaświadczenie lekarskie określające przewidywaną datę porodu oraz termin, od którego chce skorzystać z urlopu. Zaświadczenie lekarza ma znaczenie dla pracodawcy m.in. dlatego, że pracodawca może udzielić przed porodem pracownicy nie mniej niż 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego. Okres 2 tygodni pracodawca ustala na podstawie daty wynikającej z zaświadczenia lekarskiego o przewidywanej dacie porodu.

Gdyby lekarz wystawił pracownicy zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu na 7 września 2008 r. i gdyby pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie urlopu macierzyńskiego od dnia, w którym przebywała w szpitalu - 29 sierpnia 2008 r., to nawet na podstawie zaświadczenia lekarza leczącego o przewidywanej dacie porodu nie mogłaby starać się o zasiłek macierzyński przed porodem. Do szpitala trafiła 29 sierpnia, a dziecko urodziła 7 września 2008 r., co oznacza, że wystąpiłaby o urlop macierzyński krótszy niż 2 tygodnie przed datą porodu.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego nie mogą Państwo udzielić pracownicy urlopu macierzyńskiego i zasiłku z datą wsteczną. Z wnioskiem o urlop wystąpiła po porodzie. Natomiast pracownica mogła wystąpić o urlop i zasiłek przed przewidywaną datą porodu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »