reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Praca wykonywana podczas pobytu w więzieniu

Praca wykonywana podczas pobytu w więzieniu

W naszej firmie mamy regulamin wynagradzania, który przyznaje pracownikom nagrody jubileuszowe. Ustalając prawo do nagrody jubileuszowej bierzemy pod uwagę wszystkie zakończone okresy pracy oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Jeden z naszych pracowników pracował podczas pobytu w zakładzie karnym i przedłożył nam stosowne zaświadczenie. Czy w takim przypadku powinnam zaliczyć ten okres do stażu pracy i do nagrody jubileuszowej?

RADA

Są Państwo zobowiązani zaliczyć okres pracy wykonywanej w zakładzie karnym do stażu uprawniającego do nagrody jubileuszowej. Jedynym warunkiem jest to, by ta praca była wykonywana na podstawie umowy o pracę lub skierowania.

UZASADNIENIE

 Osoba skazana (odbywająca karę w zakładzie karnym) ma prawo świadczyć pracę. Skazanego zatrudnia się na podstawie skierowania do pracy albo umożliwia się mu wykonywanie pracy zarobkowej w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy o pracę nakładczą lub na innej podstawie prawnej. W stosunku do skazanych pracujących, w zakresie nieuregulowanym w Kodeksie karnym wykonawczym, stosuje się przepisy prawa pracy. Natomiast w stosunku do skazanych zatrudnionych na podstawie skierowania do pracy nie stosuje się przepisów prawa pracy, z wyjątkiem przepisów dotyczących czasu pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

Okresy wykonywania przez skazanego odpłatnego zatrudnienia, z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umów cywilnoprawnych, wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Jednak nie zalicza się ich do okresu pracy:

• od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego lub innego świadczenia przysługującego z upływem roku pracy lub okresu krótszego niż rok,

• wymaganego do zajmowania określonego stanowiska pracy.

Jak wynika z powyższego, przypadek Państwa pracownika w zakresie nagrody jubileuszowej nie jest objęty żadnymi wyłączeniami. W związku z zapisami Państwa regulaminu wynagradzania pracownikowi należy zaliczyć staż pracy w więzieniu do stażu zaliczanego do nagrody jubileuszowej, ponieważ na mocy ogólnie obowiązujących przepisów - w tej sytuacji Kodeksu karnego wykonawczego (art. 128 § 1) - staż ten jest wliczany do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Pragmatyki pracownicze i przepisy wewnątrzzakładowe w niektórych firmach prywatnych najczęściej łączą prawo do nagrody jubileuszowej z tzw. ogólnym stażem pracy. Oznacza to, że do okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej trzeba wliczać wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, które z mocy odrębnych przepisów podlegają zaliczeniu do okresów pracy, od których zależą uprawnienia pracownicze. Możliwa jest także regulacja przyznająca nagrodę jubileuszową jedynie za okresy pracy w danym zakładzie pracy (tzw. zakładowy staż pracy) lub w branży (na określonych stanowiskach, w szczególnych warunkach).

Podstawa prawna:

• art. 121 § 1-2, § 8-9, art. 128 Kodeksu karnego wykonawczego.

Katarzyna Wrońska-Zblewska

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama