reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Stanowisko ZUS w sprawie emerytur dla 60-latków

Stanowisko ZUS w sprawie emerytur dla 60-latków

Trybunał Konstytucyjny 23 października 2007 r. orzekł o niezgodności z Konstytucją RP przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie, w jakim pozbawia on prawa do emerytury mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat i mają co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Trybunał orzekł, że powyższy przepis traci moc obowiązującą po 12 miesiącach od daty ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.

Obecnie trwają prace legislacyjne nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Mają one doprowadzić do zmiany wspomnianego art. 29 ust. 1, aby umożliwić nabycie prawa do emerytury przez mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat i mają 35-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Tym samym ZUS będzie przyznawał emeryturę wymienionej grupie mężczyzn najwcześniej od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy.

Po orzeczeniu Trybunału mężczyźni spełniający warunki wskazane w wyroku występowali do oddziałów ZUS z wnioskami o przyznanie emerytury. Zgodnie z obowiązującym obecnie stanem prawnym wnioski te załatwiano odmownie.

Zdaniem ZUS także sądy powinny przyznawać prawo do świadczeń od daty wejścia w życie znowelizowanego przepisu, jeśli sprawa trafiła do jego rozpatrzenia i do dnia wejścia nowelizacji w życie nie byłaby rozstrzygnięta. W przypadku zaś, gdy sąd zasądziłby emeryturę, oddział ZUS powinien składać apelację.

Po znowelizowaniu przepisu art. 29 ust. 1 osoba zainteresowana będzie musiała zgłosić ponowny wniosek o emeryturę w przypadku, gdy przed datą wejścia w życie nowelizowanego przepisu:

wydano decyzję odmawiającą ustalenia prawa do emerytury,

zapadł wyrok oddalający roszczenie osoby zainteresowanej,

zainteresowany wycofał odwołanie lub apelację z sądu.

Prawo do emerytury zostanie ustalone wówczas na zasadach ogólnych, tj. od miesiąca zgłoszenia wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia wejścia w życie znowelizowanego art. 29 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Wroniak

Talent Acquisition Director w Avenga IT Professionals, ekspert rynku rekrutacyjnego IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama