reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pracownicy przysługuje zwolnienie od pracy z powodu śmierci ojca jej konkubenta

Czy pracownicy przysługuje zwolnienie od pracy z powodu śmierci ojca jej konkubenta

Jedna z naszych pracownic od kilku lat jest w nieformalnym związku. Ostatnio poprosiła o udzielenie dania wolnego z powodu pogrzebu ojca swojego konkubenta. Czy przysługuje jej taki dzień wolny?


RADA

Pracownicy przysługuje dzień wolny z tytułu pogrzebu ojca jej konkubenta tylko wówczas, gdy ojciec konkubenta był na jej utrzymaniu lub pod jej bezpośrednią opieką.

UZASADNIENIE

Pracownikom przysługują dni wolne od pracy w związku z okolicznościami, które mają duże znaczenie w ich życiu prywatnym. Do takich sytuacji zaliczamy np. ślub pracownika lub jego dziecka, urodzenie się pracownikowi dziecka czy śmierć kogoś bliskiego. Przepisy prawa pracy ściśle określają, w jakich przypadkach i w jakim wymiarze pracownikowi przysługuje zwolnienie do pracy w związku z takimi sytuacjami. Katalog zdarzeń, które uprawniają pracownika do zwolnienia od pracy, jest w tym przypadku zamknięty. Oznacza to, że wystąpienie innych sytuacji niż określone w przepisach, które są ważne w życiu pracownika, nie zobowiązuje pracodawcy do udzielenia pracownikowi dnia wolnego od pracy.

Jak zatem wynika z przedstawionej na str. 27 tabeli, przepisy nie przewidują dnia wolnego dla pracownika w związku ze śmiercią ojca konkubenta. Prawo do 1 dnia wolnego przysługuje bowiem tylko w przypadku śmierci teścia pracownika. Pracownica nie zawarła związku małżeńskiego ze swoim partnerem, więc zmarły ojciec konkubenta nie był jej teściem. Dlatego z tytułu stopnia powinowactwa zwolnienie od pracy pracownicy nie przysługuje.

Natomiast pracownica będzie miała prawo do 1 dnia wolnego, jeżeli ojciec konkubenta był na jej utrzymaniu lub pod bezpośrednią opieką. Wówczas stopień powinowactwa nie wpływa na prawo do zwolnienia od pracy. W tym przypadku pracownica będzie miała prawo do 1 dnia wolnego, jeżeli np. ojciec konkubenta nie miał środków do życia i był utrzymywany przez pracownicę lub gdy miał środki do życia, ale był np. ubezwłasnowolniony i znajdował się pod opieką Państwa pracownicy.

Jeśli ojciec konkubenta nie był na utrzymaniu pracownicy lub pod jej bezpośrednią opieką, pracownica, jeżeli chce uczestniczyć w pogrzebie ojca swego konkubenta, powinna wystąpić do Państwa o udzielenie urlopu wypoczynkowego na ten dzień. W przypadku gdy nie ma ona już prawa do urlopu wypoczynkowego, mogą jej Państwo udzielić na ten dzień urlopu bezpłatnego. Urlopu bezpłatnego udziela się jedynie na wniosek pracownika.

Przypadki, w jakich pracownikowi przysługuje tzw. urlop okolicznościowy.

• § 15 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.),

• art. 152 § 1, art. 174 § 1 Kodeksu pracy.

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama