reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy określenie wynagrodzenia zasadniczego na niższym poziomie niż wynagrodzenie minimalne jest zgodne z prawem

Czy określenie wynagrodzenia zasadniczego na niższym poziomie niż wynagrodzenie minimalne jest zgodne z prawem

Zatrudniam pracowników z pensją podstawową w wysokości 1000 zł. Dodatkowo wypłacam im regulaminowe premie kwartalne (od 500 do 1000 zł). W miesiącach, w których nie wypłacam pracownikom premii kwartalnych, uzupełniam ich wynagrodzenie do stawki minimalnej. Czy muszę to robić, skoro uwzględniając premie średnio na miesiąc pracownicy zarabiają więcej niż wynosi stawka minimalna [(1000 zł x 3) + 500 zł] : 3 = 1166,67 zł? Niektórzy pracownicy, mimo iż wypłacam im wyrównania do 1126 zł, twierdzą, że nieprawidłowe jest to, że w umowie mają wpisane niższe wynagrodzenie niż minimalne. Czy to prawda?

RADA

Postępuje Pan prawidłowo. W umowie o pracę może być wpisane wynagrodzenie zasadnicze niższe niż obecnie obowiązujące wynagrodzenie minimalne. Ważne jest, by w sumie, biorąc pod uwagę inne składniki wynagrodzenia, pracownik otrzymywał wynagrodzenie co najmniej minimalne. W odniesieniu do wypłacania premii kwartalnych nie można „rozkładać” ich proporcjonalnie na kwartał, za który są wypłacane. Każdy z miesięcy trzeba rozliczać odrębnie. Powinien Pan postępować więc tak, jak dotychczas.

UZASADNIENIE

Prawo gwarantuje wynagrodzenie minimalne. Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Wynagrodzenie to w 2008 r. wynosi 1126 zł. Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika należy przyjmować przysługujące mu składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych. Przy czym przy obliczaniu wynagrodzenia minimalnego pracownika nie wolno uwzględniać:

• nagrody jubileuszowej,

• odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,

• wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Biorąc to pod uwagę, widać, że w celu ustalenia, czy pracownik otrzymał wynagrodzenie minimalne, do wynagrodzenia zalicza się wiele różnych składników, a także innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy. Zatem słusznie Pan uważa, że w umowie o pracę nie musi być wpisane wynagrodzenie zasadnicze w wysokości wynagrodzenia minimalnego. Liczy się to, że w sumie pracownik otrzyma wynagrodzenie nie niższe od minimalnego. W przeciwnym razie ustawodawca nie musiałby dawać wskazania dotyczącego innych składników zaliczanych do wynagrodzenia minimalnego, gdyż pracownik miałby zapewnione to minimalne wynagrodzenie z pensji zasadniczej.

Gdy w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia (np. premia kwartalna) lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od minimalnego wynagrodzenia, pracodawca musi uzupełnić wynagrodzenie do tej wysokości. Jeżeli więc w sytuacji takiej jak w pytaniu wypłaca Pan pracownikom premie kwartalne, to nie ma znaczenia fakt, iż jest to premia za cały kwartał, czyli za 3 miesiące. Nie powoduje to rozbicia tej premii na 3 części i przyporządkowania każdej z nich do poszczególnych miesięcy kwartału. Wyliczenie w ten sposób przeciętnego wynagrodzenia, jakie otrzymał pracownik za każdy miesiąc, nie spełnia ochronnych założeń przewidzianych przez prawo pracy, a dotyczących wynagrodzenia. Pracownik musi bowiem dostawać wynagrodzenie minimalne co miesiąc, a nie średnio na miesiąc.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwester Pietrzyk

SYLWESTER PIETRZYK Praktyk biznesu, trener zarządzania, właściciel ASPEKT HR – firmy szkoleniowej działającej od 2006 roku. Jest absolwentem Podyplomowych Studiów Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Szkole Głównej Handlowej (2005). Ma doświadczenie w zarządzaniu jednostkami biznesowymi (sektor finansowy – spółka brytyjska notowana na giełdzie w Londynie), jako kierownik projektu, kierownik zespołu sprzedażowego, trener wewnętrzny, dyrektor zarządzający) oraz specjalista w Ministerstwie Finansów. Sylwester Pietrzyk posiada Międzynarodowy Certyfikat Trenera Zarządzania (2000). Uczestniczył w szkoleniach trenerskich w prowadzonych przez CTI w Londynie i In Dialogue w Kopenhadze (2017). Ma uprawnienia Asesora i Doradcy w procesach certyfikacji trenerów (2016). Od 1999 roku jest aktywnie działającym Członkiem Stowarzyszenia Trenerów i Konsultantów MATRIK, obecnie trenerem Szkoły Trenerów MATRIK w module Ewaluacja Szkoleń. Współpracował z TACK International UK jako akredytowany trener. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu Train the Trainer, zarządzania zespołami, zarządzania sprzedażą, , zarządzania wiedza, prowadzenia prezentacji i wystąpień publicznych. Przeprowadził ponad 2500 dni treningów i warsztatów w ponad 1000 organizacji, z których otrzymuje bardzo wysokie oceny. Ich uczestnicy mówią, że prowadzi zajęcia dynamicznie, w fantastycznej atmosferze i z dużą liczbą interesujących przykładów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama