REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Czy w rekrutacji warto wykorzystać technologię wideokonferencji?

Chcemy dla naszej firmy pozyskać najlepiej wykwalifikowanych pracowników, jednak w mieście, w którym znajduje się nasza siedziba, nie znaleźliśmy osób spełniających wymagane kryteria. Zastanawiamy się nad wykorzystaniem wideokonferencji i jestem ciekawy, jak efektywnie i ekonomicznie poprowadzić proces rekrutacji, który przekracza granice miast czy województw, a nawet państwa. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, korzystając z wirtualnej rekrutacji?

Trzecia umowa o pracę powinna być zawarta na czas nieokreślony

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" apeluje do pracodawców, by po zawarciu z pracownikiem dwóch umów na czas określony trzecią popisali już na czas nieokreślony, choć z ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego wprost nie wynika taki obowiązek.

Czy trzeba zmienić kod tytułu ubezpieczenia, jeśli pracownik zawiesił przyznaną emeryturę

Zatrudniony przez naszą firmę pracownik uzyskał prawo do emerytury od 1 lipca 2009 r. Od razu zawiesił emeryturę na swój wniosek, bo jego wynagrodzenie przekracza dopuszczalną granicę przychodu dla emeryta. Pracownik jest zgłoszony do ubezpieczeń z kodem tytułu 01 10 00. Czy powinniśmy zgłosić w ZUS zmianę jego kodu tytułu ubezpieczenia, mimo że faktycznie nie pobiera emerytury?

REKLAMA

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne

Rząd zdecydował o podwyższeniu świadczenia pielęgnacyjnego o 100 zł, z 420 do 520 zł. Zwiększona została także wysokość zasiłku rodzinnego - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Jak wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi młodocianemu, który rozwiązuje umowę w trakcie roku

Zatrudniamy pracownika młodocianego. Poprosił on o rozwiązanie umowy w celu przygotowania zawodowego za porozumieniem stron z końcem sierpnia br. Czy urlop będzie przysługiwał temu pracownikowi za 2009 r. proporcjonalnie do końca sierpnia? Jak go wyliczyć? Pracownik skończył w tym roku 17 lat. Od 1 września br. zamierza podjąć pracę u innego pracodawcy.

Czy emeryci mogą otrzymywać z zfśs mniej świadczeń niż pracownicy

W firmie zmieniamy regulamin korzystania z zfśs. Chcielibyśmy ograniczyć możliwość korzystania z funduszu przez emerytów zakładu pracy i członków ich rodzin. Czy w związku z tym możemy przyznać mniej korzystne świadczenia z zfśs dla emerytów niż dla pracowników? Czy możemy zmniejszyć grupę osób uznanych za członków rodziny emeryta w stosunku do grupy osób określanych jako członkowie rodziny pracownika?

Zmiany terminów urlopowych

Termin urlopu ustalony w planie urlopów lub po porozumieniu z pracownikiem nie jest bezwzględnie wiążący dla pracownika oraz pracodawcy i może ulec zmianie z przyczyn leżących po stronie zarówno pracodawcy, jak i pracownika.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej

Dzisiaj, 12 sierpnia, wchodzi w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Odprawa emerytalno-rentowa art. 92(1)

Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Komu przysługuje odprawa pośmiertna? (art. 93)

W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna.

Czy można udzielić pracownikowi urlopu w dniu, w którym zakończył pracę po nocnej zmianie

Pracownik kończy nocną zmianę o godz. 7.00. W tym dniu ma zaplanowany pierwszy dzień urlopu. Czy w takiej sytuacji powinniśmy udzielić urlopu od dnia, w którym pracownik zakończył nocną zmianę?

Nowa platforma rekrutacyjna

JOBMATCH (www.jobmatch.pl) jest nową na polskim rynku internetową platformą rekrutacyjną.

Czy dodatek funkcyjny i nagroda jubileuszowa mogą być w regulaminie wynagradzania uzależnione od minimalnego wynagrodzenia za pracę

Ustalam regulamin wynagradzania pracowników mojej firmy (jest to firma prywatna zatrudniająca 37 osób). Czy mogę wpisać, że dodatek za staż pracy, dodatek funkcyjny i nagroda jubileuszowa będą uzależnione od minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. dodatki jako określony procent będą zależały nie od wynagrodzenia poszczególnych pracowników, lecz od minimalnego wynagrodzenia?

Pakiet antykryzysowy będzie monitorowany

Po wakacjach zostanie powołany specjalny zespół ekspertów monitorujących funkcjonowanie w praktyce ustaw z pakietu antykryzysowego. Minister pracy Jolanta Fedak deklaruje, że będą brane pod uwagę wszystkie zastrzeżenia, zarówno pracodawców, jak i związków zawodowych. Na podstawie opinii zespołu resort opracuje poprawki do ustawy.

Zatrudnianie pracowników młodocianych a bhp

Pracodawcy zatrudniający młodocianych muszą pamiętać, aby zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz zlecać im tylko prace dozwolone prawem.

Jak zmienić otwarty fundusz emerytalny

Właściwe wypełnienie zawiadomienia o zmianie otwartego funduszu emerytalnego i aktualizacja danych osobowych przez klientów OFE są podstawą skutecznej zmiany funduszu - przypomina Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF).

Czy zapomogi dla pracowników poszkodowanych w powodzi są zwolnione ze składek i podatku

W związku ze szkodami, jakie w naszej miejscowości wyrządziła czerwcowa powódź, dwóch pracowników straciło większość życiowego dorobku. Chcemy im pomóc przyznając pomoc finansową. W jakiej wysokości możemy ją przyznać i z jakich środków, aby były one zwolnione ze składek i podatku?

Jak rozliczać czas pracy kierowcy samochodu osobowego w podróży służbowej

Kierowca samochodu osobowego pracuje w godzinach od 8.00 do 16.00, od poniedziałku do piątku. W jednym z dni pracy (środa) wyjechał ze swoim szefem w delegację. Wyjazd nastąpił o godz. 5.00, na miejsce dojechali o godz. 11.00. W godz. od 11.30 do 15.00 szef był na spotkaniu. W tym czasie kierowca miał czas wolny. O godz. 15.00 kierowca wyjechał w drogę powrotną i dojechał do siedziby firmy o godz. 21.30. Czy w tym przypadku doszło do pracy w godzinach nadliczbowych? Czy naruszyliśmy przysługujące pracownikowi okresy minimalnych odpoczynków dobowych?

Od kiedy pracownik niepełnosprawny nabywa prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego

Przyjęliśmy do pracy pracownika niepełnosprawnego. Przedstawił on nam orzeczenie wydane 11 sierpnia 2008 r., wskazujące, że jest niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym. Pracownik nieprzerwanie od 3 lat pozostaje w zatrudnieniu. Od kiedy pracownik ten nabędzie prawo do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego? Czy urlop ten naliczamy proporcjonalnie od dnia jego nabycia, czy przysługuje w pełnym wymiarze bez względu na to, kiedy pracownik nabył do niego prawo?

Jak naliczyć składki od świadczenia urlopowego, które wypłacono nienależnie

Zatrudniamy pracownika do 22 sierpnia br. Przed rozwiązaniem umowy o pracę pracownik miał wykorzystać urlop wypoczynkowy, udzielony od 5 do 18 sierpnia br. Dzień przed urlopem wypłaciliśmy mu świadczenie urlopowe. Pracownik zachorował 7 sierpnia br. Nie przedłużymy z nim umowy o pracę, w związku z tym nie będzie już mógł wykorzystać urlopu i powinien zwrócić świadczenie urlopowe. Jakie konsekwencje będzie miało zwolnienie pracownika z obowiązku oddania tej kwoty pod względem podatkowo-składkowym i jak to rozliczyć?

Kiedy można pominąć opinię związku zawodowego w sprawie sprzeciwu pracownika od kary porządkowej

Pracownik złożył sprzeciw od kary nagany. Zwróciliśmy się do związku zawodowego o opinię w tej sprawie. Związek zajął stanowisko po 16 dniach, informując nas, że popiera sprzeciw pracownika. Zanim otrzymaliśmy informację od związku zawodowego, udzieliliśmy pracownikowi odpowiedzi, że nie uwzględniamy jego sprzeciwu. Pracownik wystąpił z pozwem do sądu pracy o uchylenie kary jako nałożonej bez konsultacji ze związkiem zawodowym. Czy nasze działanie było prawidłowe?

Weryfikacja zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek

Weryfikacja autentyczności zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek to nowa usługa internetowa uruchomiona przez ZUS.

Skarga do Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy o OFE

Eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan złożą do Trybunału Konstytucyjnego (TK) skargę w sprawie nowelizacji ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE). Ich zdaniem, narusza ona zasady konkurencji i jest sprzeczna z regulacjami unijnymi. Minister pracy Jolanta Fedak nie podziela tej opinii.

Czy okresowe wstrzymanie wypłaty premii powoduje konieczność przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Ze względu na trudności finansowe, od stycznia do końca lipca 2009 r. wstrzymaliśmy wypłatę premii miesięcznych. Premia ta w przypadku choroby pracownika była uwzględniana w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego. Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy i od 6 lipca br. jest na zwolnieniu lekarskim? Czy należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownikom, którzy chorowali w okresie wcześniejszym?

Mobbing a zatrudnienie cywilnoprawne

Na mocy zawartych w Kodeksie pracy przepisów o mobbingu ochronie podlega jedynie osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej może dochodzić roszczeń z przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących naruszenia dóbr osobistych.

Jaka jest wysokość dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych?

Pracodawcy zatrudniającemu pracowników niepełnosprawnych może liczyć na dofinansowanie do wynagrodzenia. Jaka jest wysokość dofinansowania.

Na jakich pracowników niepełnosprawnych przysługuje dofinansowanie?

Dofinansowania przysługują na pracowników niepełnosprawnych, ujętych w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Ewidencję prowadzi Fundusz. Podstawą wpisu są składane comiesięcznie przez pracodawców informacje.

Przedawnienia roszczeń (art. 291-295)

W dziale czternastym ustawodawca uregulował przedawnienia roszczeń, czyli okoliczności, gdy nie pracodawca lub pracownik nie mogą już dochodzić roszczenia.

Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika (art. 281-283)

W dziale trzynastym znajdują się regulacje dotyczące odpowiedzialność za naruszenie indywidualnych praw pracowników.

Rozpatrywanie sporów o roszczenia ze stosunku pracy (art. 242-280)

W dziale dwunastym uregulowano rozpatrywanie sporów o roszczenia ze stosunku pracy, czyli okoliczności, gdy występuje różnica stanowisk co do treści wypływających z niego uprawnień lub obowiązków.

Układy zbiorowe pracy (art. 238-241)

Dział jedenasty zawiera regulacje dotyczące układów zbiorowych pracy, czyli porozumień normatywnych zawieranych między związkami zawodowymi a pracodawcami.

Odprawa pośmiertna

Pracownik naszej firmy zmarł 29 czerwca 2009 r. Jego żonie przysługuje odprawa pośmiertna. W związku z tym mam pytanie, czy taka odprawa wypłacana żonie pracownika jest zwolniona z podatku oraz składek ZUS?

Kochana personalna czyli jak dbać o wizerunek działu HR

Działy HR w polskich firmach nie cieszą się dobrą opinią wśród pozostałych pracowników. Jak pokazują badania, w świadomości wciąż tkwi stereotyp personalnych, którzy wykonują nudną pracę administracyjną. Przyczyną takiego postrzegania działu HR jest często brak dbałości o codzienny wizerunek działu kadr i właściwą komunikację z pozostałymi działami. Tymczasem to, jak pracownicy przedsiębiorstwa postrzegają personalnych, jest ważnym elementem wewnętrznego wizerunku firmy.

Wysokość odprawy pieniężnej

Ze względu na ciężką sytuację ekonomiczną firmy jestem zmuszony ograniczyć zatrudnienie. Planuję zwolnienie dwóch pracowników. Problem w tym, że jestem właścicielem firmy od 2006 r., a pracownicy, których zamierzam zwolnić, zostali zatrudnieni w 2003 r. przez poprzedniego właściciela. Czy możliwe jest rozwiązanie umów o pracę z tymi pracownikami na podstawie porozumienia stron? Jak należy policzyć okres, za który będzie im przysługiwała odprawa pieniężna?

Pomoc w spłacie kredytów hipotecznych

Wynagrodzenie telepracownika

Wynagrodzenie telepracownika powinno być ukształtowane tak samo jak wynagrodzenie „zwykłego” pracownika zatrudnionego na takim samym stanowisku.

Kary porządkowe a obniżenie wynagrodzenia pracownika

Kilka miesięcy temu ukarałem upomnieniem dwóch moich pracowników, ponieważ często naruszają obowiązujący regulamin pracy dotyczący czasu pracy oraz przepisy bhp (np. palą papierosy w niedozwolonych miejscach). Czy mogę nakładać również na nich kary pieniężne? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Czy mogę nałożyć na nich karę polegającą na obniżeniu wynagrodzenia?

Wynagrodzenia nauczycieli tematem spotkania w MEN

Wysokość wynagrodzeń nauczycieli w przyszłym roku będzie jednym z tematów dzisiejszego spotkania w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Wezmą w nim udział przedstawiciele związków zawodowych działających w oświacie i przedstawiciele rządu. Stronę rządową reprezentować będą szef Zespołu Doradców Strategicznych Premiera Michał Boni i wiceminister edukacji Krystyna Szumilas.

Bezpieczeństwo i higiena pracy (art. 207-237)

Dział dziesiąty poświęcony jest obowiązkom pracownika i pracodawcy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zatrudnianie młodocianych (art. 190-206)

Dział dziewiąty poświęcony jest pracy osób młodocianych. Wskazane są w nim warunki zatrudniania młodocianych pracowników, prawa młodocianych i ich prawo do urlopu wypoczynkowego.

Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem (art. 176-189)

Dział ósmy reguluje głównie ochronę pracy kobiet w związku z macierzyństwem. Tytuł działu akcentuje także możliwość korzystania z uprawnień wychowawczych przez pracowników, jednak większość opisanych praw z samej swej natury może przysługiwać tylko kobietom.

Urlopy pracownicze (art. 152-175)

W dziale siódmym uregulowano kwestie dotyczące urlopu wypoczynkowego, urlopu na żądanie oraz urlopu bezpłatnego.

Czas pracy (art. 128-151)

Dział szósty został poświęcony regulacji czasu pracy, przez co należy rozumieć zarówno wymiar czasu pracy oraz związane z nim okresy odpoczynku, jak również systemy i rozkłady czasu pracy.

Odpowiedzialność materialna pracowników (art. 114-127)

Dział piąty reguluje problematykę odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy oraz odpowiedzialność za mienie pracodawcy.

Obowiązki pracodawcy i pracownika (art. 94-113)

Dział czwarty zawiera zespół norm dotyczących zasad wykonywania pracy przez pracownika, a także przez pracodawcę. Kodeks pracy określa szczegółowo poszczególne obowiązki każdej ze stron zawierających umowę o pracę, zarówno pracodawcy jak i pracownika.

Wynagrodzenie i inne świadczenia (art. 77(2)-93)

Dział trzeci reguluje kwestie związane z wynagrodzeniem za pracę i innymi świadczeniami pieniężnymi, takimi jak odprawa emerytalna czy rentowa.

Stosunek pracy (art. 22-77)

Dział drugi stanowi omówienie całości zagadnień odnoszących się do stosunku pracy. Reguluje zasady zawierania stosunku pracy, rozwiązania i jego wygaśnięcia, a także uprawnienia pracownika i pracodawcy w takich okolicznościach.

Nowelizacja przepisów o wynagrodzeniu za czas urlopu wypoczynkowego

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) przygotowało projekt nowelizacji przepisów dotyczących ustalania wysokości wynagrodzenia pracownika za czas urlopu wypoczynkowego.

Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego osobie, która urodziła w trakcie urlopu wychowawczego

Od lutego 2008 r. jedna z pracownic nieprzerwanie jest na urlopie wychowawczym. Przed przejściem na urlop osoba ta przez 3 lata pracowała w naszej firmie na pełny etat. W czasie urlopu wychowawczego, tj. 5 lipca 2009 r. urodziła dziecko. Pracownica ma stałe wynagrodzenie, które w trakcie urlopu wychowawczego zostało podwyższone w związku z podwyżkami, jakie były w naszej firmie. Jakie w tym przypadku należy przyjąć wynagrodzenie do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego? Czy powinno to być wynagrodzenie otrzymywane przez pracownicę przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego, czy wynagrodzenie na równoległym stanowisku pracy w dniu uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego?

Jak stwierdzić chorobę zawodową

Od 3 lipca 2009 r. zmieniły się przepisy dotyczące chorób zawodowych. Jest to konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca 2008 r. stwierdzającego niezgodność z Konstytucją RP niektórych przepisów Kodeksu pracy dotyczących chorób zawodowych.

REKLAMA