reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Obowiązek ogrzewania hali produkcyjnej

Obowiązek ogrzewania hali produkcyjnej

Prowadzę zakład produkcji wyrobów z drewna. Materiały pozyskuję, przecierając, od czasu do czasu dłużyce trakiem zainstalowanym w nieogrzewanej hali. Inspektor pracy kontrolujący zakład wydał nakaz, określając w nim termin zapewnienia ogrzewania hali traka. Zaproponował mi także mandat karny. Ponieważ odmówiłem przyjęcia mandatu, poinformował mnie, że skieruje do sądu grodzkiego wniosek o ukaranie. Uważam, że proces technologiczny przecierania drewna obejmujący w szczególności ciągły przepływ dłużycy transportowanej z zewnątrz hali wózkami szynowymi czyni bezzasadne ogrzewanie hali. Czy mogę uchylić się od tego obowiązku?

Pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki (art. 207 § 2 k.p.).

Wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze obrabiarek do drewna i urządzeń technicznych do obróbki drewna określają:

  • rozporządzenie Ministra Gospodarki z 14 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze obrabiarek do drewna (DzU nr 36, poz. 409),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.) – zwanych dalej ropbhp.

W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14°C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają (§ 30 ropbhp). W omawianym przypadku można jednoznacznie stwierdzić, że względy technologiczne nie wymagają, aby przecieranie drewna odbywało się w temperaturze niższej niż 14°C.

Z § 13 powołanego rozporządzenia Ministra Gospodarki można wnioskować, że hala traków może być pomieszczeniem pracy. Należy zatem odwołać się do regulacji prawnej pojęcia pomieszczenia pracy w rozumieniu § 2 pkt 3 wymienionego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

Istotnymi elementami wymienionymi w powołanym przepisie, umożliwiającymi odróżnienie pomieszczenia pracy od innych pomieszczeń, są:

  • przeznaczenie pomieszczenia na (pobyt pracowników),
  • wykonywanie pracy w pomieszczeniu,
  • łączny czas przebywania w pomieszczeniu tych samych pracowników w ciągu jednej zmiany.

Skuteczne nakazanie zapewnienia w pomieszczeniu traka temperatury odpowiadającej wymaganiom przepisów bhp jest uzależnione od czasu, w jakim pracownik wykonuje pracę w tym pomieszczeniu oraz czy wykonywanie czynności jest stałe czy doraźne.

Jeżeli zatem łączny czas przebywania tych samych pracowników w ciągu jednej zmiany roboczej w pomieszczeniu traka jest krótszy niż 2 godziny, a wykonywane czynności mają charakter dorywczy, brak podstaw prawnych nakazania zapewnienia ogrzewania hali traka. W przeciwnym wypadku nakaz zapewnienia ogrzewania hali traka jest zasadny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kalinowska

Dyrektor inwestycyjny, Podlaski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama