| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Bezpieczeństwo i higiena pracy > Prawo pracownika do świadczeń z ubezpieczenia i odszkodowania (art. 237(1))

Prawo pracownika do świadczeń z ubezpieczenia i odszkodowania (art. 237(1))

Kodeks pracy przyznaje pracownikom, którzy ulegli wypadkowi przy pracy bądź zachorowali na chorobę zawodową, między innymi prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Podstawowym warunkiem do uzyskania świadczenia z ubezpieczenia społecznego jest bądź wypadek przy pracy, bądź zachorowanie na chorobę zawodową określoną w wykazie chorób zawodowych, czyli w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach.

Zobacz: Rozporządzenia szczegółowe (art. 237)

Jeżeli chodzi o przepisy, na podstawie których takiemu pracownikowi będą przysługiwały świadczenia, to jest to przede wszystkim ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Na podstawie tej ustawy, ubezpieczonemu będą przysługiwały następujące świadczenia:

  1. jednorazowe odszkodowanie - dla ubezpieczonego, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu,
  2. renta z tytułu niezdolności do pracy - dla ubezpieczonego, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej ,
  3. renta szkoleniowa - dla ubezpieczonego, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową,
  4. pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą,
  5. zasiłek chorobowy - dla ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy,
  6. świadczenie rehabilitacyjne - dla ubezpieczonego, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy,
  7. dodatek pielęgnacyjny.

Prócz tego pracownikowi, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy (wypadkiem zrównanym z wypadkiem przy pracy), przysługuje zasiłek wyrównawczy.
Paragraf drugi omawianego artykułu przyznaje ponadto pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, odszkodowanie za utratę lub uszkodzenie w związku z wypadkiem przedmiotów osobistego użytku oraz przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy. Dotyczy to wszystkich rzeczy, które pracownik utracił z dwoma wyjątkami. Otóż pracodawca nie zapłaci odszkodowania za:

  • Pojazd samochodowy,
  • Wartości pieniężne.

Zobacz serwis: Obowiązki pracodawcy i pracownika

Podstawa prawna: Art. 237(1) Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

PWSK

Pomagamy firmom oraz instytucjom wprowadzać systemy do ewidencji i inwentaryzacji majątku trwałego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »