REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie pracownika przebywającego w areszcie

Joanna Pysiewcz-Jężak

REKLAMA

Na podstawie Kodeksu pracy tymczasowo aresztowany pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia. Przepisy szczególne dotyczące określonych grup pracowników, np. nauczycieli, zawierają jednak wyjątki od tej reguły, przewidując częściowe otrzymywanie wynagrodzenia.

Umowa o pracę wygasa z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, chyba że pracodawca rozwiązał wcześniej bez wypowiedzenia umowę o pracę z winy pracownika (art. 66 § 1 k.p.). Wygaśnięcie umowy, co istotne, następuje dopiero po upływie 3-miesięcznego terminu, a nie w momencie zatrzymania pracownika czy wydania przez sąd postanowienia o aresztowaniu.

Autopromocja

Uwaga zmiana prawa! Jakie składniki wliczać do podstawy wynagrodzenia urlopowego>>

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (art. 80 k.p.). Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują prawa do wynagrodzenia, dlatego pracownik zatrudniony na jego podstawie nie otrzyma za czas tymczasowego aresztowania wynagrodzenia.

Pracownik przebywający w więzieniu>>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie w określonej przepisami części otrzyma natomiast za czas tymczasowego aresztowania pracownik zatrudniony na podstawie niektórych pragmatyk pracowniczych. Należą do nich m.in.:

 • ustawa o pracownikach samorządowych, która w art. 35 przewiduje, że stosunek pracy pracownika samorządowego tymczasowo aresztowanego ulega zawieszeniu z mocy prawa i w okresie zawieszenia pracownik ten otrzymuje wynagrodzenie w wysokości połowy wynagrodzenia przysługującego mu do dnia tymczasowego aresztowania. W przypadku umorzenia postępowania karnego albo wydania wyroku uniewinniającego pracownikowi samorządowemu należy wypłacić pozostałą część wynagrodzenia; nie dotyczy to warunkowego umorzenia postępowania karnego;
 • ustawa o służbie cywilnej, która w art. 68 zawiera takie same regulacje jak w przypadku pracownika samorządowego;
 • ustawa – Karta Nauczyciela, która w art. 84 ust. 1 przewiduje, że wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela tymczasowo aresztowanego ulega ograniczeniu najwyżej do połowy, w zależności od stanu rodzinnego nauczyciela, począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zawieszenie.

Obliczanie wynagrodzenia przysługującego tymczasowo aresztowanemu

Podstawę do obliczenia wynagrodzenia dla tymczasowo aresztowanego pracownika stanowi § 5 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. Określa on, że przy ustalaniu wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Do obliczenia tego wynagrodzenia przyjmuje się wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy wypłacane pracownikowi periodycznie, z wyjątkiem świadczeń wskazanych w § 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Rozporządzenie stanowi również podstawę do obliczania wynagrodzenia dla pracownika tymczasowo aresztowanego, do którego stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.

Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy obliczaniu wynagrodzenia za okres tymczasowego aresztowania w wysokości należnej pracownikowi za miesiąc, w którym nastąpiło aresztowanie. Natomiast składniki wynagrodzenia ustalane w przeciętnej (zmiennej) wysokości oblicza się wyłącznie z miesiąca, w którym nastąpiło aresztowanie (nie z 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających ten miesiąc, jak to ma miejsce przy obliczaniu wynagrodzenia za okres urlopu wypoczynkowego). Wynagrodzenie to stanowi podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas aresztowania. W przypadku gdy pracownik przepracował część miesiąca, zanim został aresztowany i za przepracowany czas otrzymał np. premię, należy mu ją wliczyć do podstawy. Natomiast jeżeli pracownik w miesiącu swojej nieobecności nie otrzymał żadnych zmiennych składników wynagrodzenia, wynagrodzenie za czas nieobecności obliczamy wyłącznie z wynagrodzenia zasadniczego.

Co grozi pracodawcy za odmowę wykonania wyroku sądu>>

Wynagrodzenie oblicza się:

 • dzieląc podstawę wymiaru przez liczbę godzin, podczas których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie,
 • mnożąc tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie nieobecności w ramach normalnego czasu pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie był obecny w pracy.


Przykład

Pracownik samorządowy został 19 października 2009 r. tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Z tym dniem jego stosunek pracy uległ zawieszeniu. Podczas przebywania w areszcie będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości połowy wynagrodzenia przysługującego mu do dnia tymczasowego aresztowania.

Pracownik był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy i otrzymywał miesięcznie stałe składniki w stałej kwocie:

 • wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 2000 zł,
 • dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 400 zł,
 • dodatek funkcyjny w wysokości 300 zł.

Miesięczny wymiar czasu pracy w październiku wynosi 176 godzin (22 dni x 8 godzin).

Ponowne zatrudnienie pracownika>>

Przysługujące pracownikowi wynagrodzenie za pozostałe dni października oblicza się następująco:

Autopromocja

Miesięczną stawkę wynagrodzenia dzielimy przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu:

 • 2700 zł (2000 zł + 400 zł + 300 zł) : 176 godzin = 15,34 zł/godzinę.

Otrzymaną stawkę za 1 godzinę mnożymy przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie nieobecności w ramach normalnego czasu pracy, gdyby w tym czasie był obecny w pracy:

 • 15,34 zł x 80 godzin (10 dni x 8 godzin) = 1227,20zł.

W związku z tym, za czas przebywania w areszcie w październiku (od 19 października) pracownik otrzyma 613,60 zł (1227,20 zł/2).

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składki ZUS przedsiębiorcy 2024. Duży ZUS i mały ZUS

  Składki ZUS przedsiębiorcy w 2024 roku. W związku z zapowiadanym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia o 12,8 proc., zwiększą się również składki płacone przez przedsiębiorców. Duży ZUS w 2024 roku wzrośnie o ponad 180 zł, a mały ZUS o blisko 70 zł miesięcznie.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024

  Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy to świadczenie należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak należy liczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Wyjaśniamy.

  Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. Bez pracy było prawie 775 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.

  REKLAMA

  Jestem w ciąży a kończy mi się umowa o pracę

  Co jeśli kończy mi się umowa o pracę, a jestem w ciąży? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży? Kiedy przedłuża się umowę o pracę na czas określony?

  Premia świąteczna: nie jest tak różowo, jak pokazują badania? Czytelnicy dzielą się swoimi historiami. "Wstyd i hańba"

  Informacja o tym, że – jak wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad - 30 proc. firm planuje wypłacić ponad 500 zł świątecznej premii pracownikom wywołała falę komentarzy. To jak to jest właściwie z tymi premiami świątecznymi?

  Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy: 1269 zł netto za każdy procent uszczerbku na zdrowiu

  Jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS, to możesz ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Sprawdź, jakie obowiązują stawki. 

  Automatyzacja działu kadr: Jak Sztuczna Inteligencja usprawnia stosowanie prawa pracy

  Współczesny rynek pracy wymusza na przedsiębiorstwach dynamiczne dostosowywanie się do zmian prawnych. W tym kontekście, coraz częściej firmy sięgają po zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem personelem. 

  REKLAMA

  ChatGPT jako narzędzie do tworzenia umów. Czy to dobry pomysł?

  W dzisiejszym cyfrowym świecie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zdobywają coraz większą popularność, także w obszarze prawa i biznesu. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT, model językowy stworzony przez OpenAI. Czy jednak używanie go do tworzenia umów to rzeczywiście dobry pomysł? 

  KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

  REKLAMA